Durumunuzu Seçiniz.
>

 

Bilindiği üzere inek sütü birçok bebekte alerji yaratabiliyor. Yapılan araştırmalar doğrultusunda inek sütünün içerdiği proteinlerin deride, sindirim ve solunum sisteminde alerjik tepkiler meydana getirdiği kanıtlanmıştır. Buna inek sütüne karşı aşırı duyarlılık ya da inek sütü intoleransı denilebilmektedir. İnek sütüne karşı aşırı duyarlılık, genellikle bebekliğin 3. haftasından başlayıp, 2-3 yaşlarında ise giderek yok olmaktadır. Çünkü bu yaşlara gelindiğinde bağırsağın morfolojik ve fonksiyonel gelişimi tamamlanmış olmaktadır.

Süte karşı olan tepki iki şekilde ortaya çıkabilir. İlk olarak, laktoz enzimi eksikse süte karşı reaksiyon oluşur. Laktoz intoleransını kısaca açıklamak gerekirse, laktos eksikliğinde meydana gelen karında aşırı şişlik, ağrı, bulantı ve ishal gibi belirtilerin ortaya çıkması olayıdır. İkinci olarak da, immünolojik sistemin oluşturduğu süt proteini duyarlılığıdır.

Bebeğin sağlıklı gelişimi açısından, süte karşı alerjisinin olduğunu zamanında keşfetmek ve birtakım tedbirler almak son derce önemlidir. Bir anne, bebeğinin inek sütüne karşı alerjisinin olduğunu birtakım belirtiler sayesinde anlayabilir. Bebek inek sütünü içtikten sonra kusuyorsa ve ishal oluyorsa bebeğin inek sütüne karşı alerjisi olabilir. Ayrıca, dışkısında da kan oluyorsa ve bebekte aşırı huzursuzluk ve ağlama görülüyorsa anne bebeğinin sütü karşı bir alerjisinin olduğundan şüphelenmelidir.

Eğer anne bebeğinin süte karşı bir alerjisinin olduğunu keşfetmişse, bebeğine verdiği besin öğelerinde dikkatli davranması gerekir. Örneğin, tereyağı, diğer hayvanlara ait süt ve süt ürünleri, peynir çeşitleri, muhallebi ve süt bazlı mamalardan uzak durulması gerekir. Bunların yanında doğal ya da yapay aroma katıcı maddeler, laktoz ve laktuloz içeren ürünler de kaçınılması gereken besinlerdendir. Anne bebeğine daha çok soya bazlı mamalar, meyve suları, et ve yumurta gibi besinler tükettirerek sağlıksal açıdan gelişimin desteklemeli ve bu şekilde süte karşı olan alerjinin düzelmesine yardımcı olmalıdır. Ancak, uzmanların görüşüne göre, süte alerjisi olan bebeklerin bazıları aynı zamanda saya, buğday ve yumurtaya karşı da reaksiyon gösterebilmektedir. Annelerin bu noktayı dikkate alması gerekir.

 

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 70/100 (171 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

0-12 Ay
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd