Durumunuzu Seçiniz.
>

 

Bebek doğduğu sırada ona bakan bireye tamamen bağlı durumdadır. Acıktığında, tuvaletini yapmak istediğinde, dolaşmak istediğinde ve oyun oynamak istediğinde tek başına bu eylemleri gerçekleştirememektedir. Koltukta, karyolasında veya kucakta duran ve ona bakan bireye muhtaç olan bebek 10. aya geldiğinde emeklemeye başlayarak bir adım özgürleşmektedir. Bebek, bu dönemde yepyeni şeyler keşfetmeye başlayacaktır ve ona bakan bireyin, bu dönemi onun için eğlenceli hale getirmesi gerekmektedir.

Anne karnında ve doğduktan sonra 1-2 hafta emekleme şeklini alan bebekte, bu durum refleksten ibarettir. Normal şartlar altında, kendi başına oturmayı başarabilen bebek, 6.ayda emeklemenin ilk adımını atar, ancak tam olarak 9-10.ayında bu evreyi tamamlamış bir hale gelmektedir. Bebek, bu evreye kadar, durduğu yerden görüş açısına takılan şeyleri gözlemleyebilmektedir. Emeklemeye başlaması ile birlikte, merak ettiği her türlü nesnenin peşinden gidebilmekte, onları tutup inceleyebilme fırsatına kavuşmaktadır. Eskiden merak ettiği, ancak kendini ifade edemediği için dile getiremediği şeylere ulaşmaya başlayacaktır ve bu onu çok mutlu hissettirecektir. Bu dönem,onun yeniliklerle tanışması için çok önemlidir.


Emekleme, bebeğin kas gelişimi için önemlidir, bu yüzden emeklemek isteyen bebeği yürümeye zorlamamak gerekmektedir. Belli bir yaşa gelene kadar yürüteç kullanmak bebeğe yarardan çok zarar vermektedir.
Bebek, emeklemeye başladıktan sonra, bireyin onu zorlamaması gerekmektedir. Ancak onu teşvik edecek aktivitelerde bulunması gerekmektedir. Bebeğin ilgisini çekecek oyuncakları, onun görüş açısına göre uzağa koyulması, bebeğin oyuncağa ulaşmak istemesinden dolayı emeklemesini sağlayacaktır. İlgisini çekebilecek müzik, bebeğin yönünü sesin geldiği tarafa çevirmeyi sağlayacaktır. Müziğin geldiği kaynağı bulmak için, bebek hedefe doğru emeklemeye başlayacaktır. Bunun dışında onunla birlikte, onun sevdiği bir oyuncakla oyun oynamak onun için çok eğlenceli olacaktır. Oyuncağı yakalamak için emeklemeye başlayacaktır ve oyuncağı yakalama çabasına girecektir. Bu çabayı yanıtsız bırakmamak gerekmektedir. Oyuncağı ondan uzaklaştırmamak gerekmektedir. Aksi takdirde, emeklemesinin boşuna olduğu fikrine kapılıp, bir daha bu işlemi gerçekleştirmeyebilmektedir. Bu yüzden, bu ulaşım, ona zafer gibi geleceğinden hem mutlu olacaktır, hem de emeklerken artık zorlanmamaya başlayacaktır.


Emekleme evresinde, bireyin dikkat etmesi hususlar vardır. Hijyen ve bebeğin emeklerken kazalara maruz kalmaması çok önemlidir. Bebek, emekleme evresinde neyin sağlıklı, neyin sağlıksız olacağını henüz bilememektedir. Bu yüzden, bebeğin ulaşabileceği tüm nesnelerin temizliği çok önemlidir. Aynı zamanda, bebeğin emekleyeceği zeminin de mikrop kapmaması için son derece titizlikle hijyenin sağlanması gerekmektedir. Bebek, her nesneyi merak edebilmektedir ve bunun peşinden gidip ona ulaşabilmektedir. Bu yüzden, bebeğin görüş açısından veya ulaşabileceği alandan, kesici aletleri, kozmetik ürünlerini, sıcak veya soğuk ürünleri ve bunun gibi onun hayatını riske atabilecek her türlü nesneyi uzak tutmak gerekmektedir.


Bazı bebekler, emekleme evresine girmemektedir. Bu durumda, kaygılanmamak gerekir, bebek nesneye ulaşmak için kendine, emekleme yerine başka bir yol bulmuş olabilmektedir. Bu evreye girmeden, 1-2 ay içinde düzgün oturmaya ve yürümeye başlayabilmektedir.

Bebek, emekleme evresine girene kadar, tamamen kendisine bakan bireye bağımlı haldedir. Bu evreyle birlikte, hayatına yeni kapılar açmaktadır. Ancak, bebek kendinin özgürleştiğini hissetse de, bu dönemle birlikte bireye de çok önemli görevler düşmektedir. Emekleme döneminde sakatlanma ve ölümlerin gerçekleşmemesi için oluşabilecek bütün tehlikelerden arındırılmış ve sağlık açısından problem teşkil etmeyen hijyenli bir ortamda bebeğin yetişmesi gerekmektedir. Bebeği bu dönemde zorlamamak, onun bu heyecanına eşlik edip, bu evreyi daha da zevkli hale getirmeye çalışmak gerekir. Nesneye ulaşmak için, kendine emekleme dışında bir yol seçen bebek için kaygılanmamak lazımdır. Doğrudan yürüme evresine geçebilmektedir.

 

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 64/100 (102 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

0-12 Ay
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd