Durumunuzu Seçiniz.
>

 

Normal davranış nedir?
Ebeveynlerin aslında problem olmayan şeyler hakkında endişelenmelerini istemeyiz. Problem olmayan şeyler, yürümeye yeni başlayan çocuk davranışlarında o kadar yaygındır ki artık bunların normal olduğunu düşünürüz. Normal diyerek sevimliliği kastetmediğimizin altını çizmek isteriz. Ancak bunlar, kaçmamızın mümkün olmadığı, çocuklu hayatın bir parçasıdır. Yeni yürümeye başlayan bir çocuğun normal davranışlarını oluşturan liste aşağıdadır, bunların çoğu size tanıdık gelecektir. Çünkü neredeyse hepsi çocuklarda belirgin görülen davranışlardır.

İşte yeni yürümeye başlayan tüm çocuklar...

 • İlgi ister ve göz ardı edilmekten nefret eder: Bazıları anne babalarının çabalarından memnunken diğerleri günde 24 saat, haftada 7 gün sadece onların bakımı için kullanılmadıkça sürekli şikayetçi olur.
 • Dik başlı ve inatçı olmaya eğilim gösterir: Yürümeye yeni başlayan bazı çocuklar saldırgandır ancak bazıları sonunda yola gelir.
 • Çok az anlayışları vardır: Bazı çocuklar ataktır ve tahmin edilemezler, aynı zamanda tehlike anlayışları çok azdır. Bu durum mantıklı bir çocukta bile tehlikelidir. Yeni yürümeye başlayan bütün çocuklar, özellikle dışarı çıkıldığında ebeveyn korumasına ihtiyaç duyarlar.
 • Bakıcılarından kötü bir şekilde ayrılırlar: İlk 3 yılda yeni yürümeye başlayan bir çocuk annesinin yanında oynamayı tercih eder ve onun görüş alanından çıkmayı istemez. Çoğu için yabancı bir çocuk bakıcısı sorunlara neden olabilir, alışverişe çıkıldığında odada kilitli kalma ya da ayrı bırakılma önemli bir travmaya neden olur.
 • Yoğun küçük insanlardır: Bazı çocuklar oldukça hareketlidir ve hemen hemen hiç sessiz durmaz, bazıları da sadece hareketlidir.
 • Başka insanların eşyalarına çok az saygı gösterirler: Parmakları, yanından geçtikleri her şey tarafından bir mıknatıs gücü ile çekilir. Süs eşyaları kırılır ve dolap yeniden düzenlenir. Bu on hareketli küçük parmağın, bildikleri her yüzeye reçel gibi yapışkan bir madde yayma konusunda oldukça şaşırtıcı güçleri vardır.
 • Dağınıklığa karşı kör olmaya yatkındır: Derli toplu ve oyuncaklarını kendi kendine toplayan düzenli bir çocuk bile kuraldan ziyade bir istisnadır.
 • Bitmek tükenmek bilmeyen sorular sorar: Yeni yürümeye başlayan çocuk, cevabına çok az ilgi gösterse de tekrar tekrar aynı soruları sorar. Bu özellikle de 3 yaş ve üzeri için geçerlidir.
 • Her an fikir değiştirir: Bir gün, yeni yürümeye başlayan çocuğunuz “kakaolu bisküvi istiyorum” der. Siz süpermarkette iken bu bisküviler özeldir ve siz de bir aylık ihtiyacı satın alırsınız. Ertesi gün çocuğunuz “kakaolu bisküvi istemiyorum kremalı istiyorum” diye insanın aklını karıştıracak şekilde haykırır. Yeni yürümeye başlayan çocuğun bu tavrı, beyin yıkama yöntemidir.
 • Sürekli yetişkinlerin sözünü keser: Bu yeni yürümeye başlayan çocukların kaba olmayı istediklerinde değil de katkı sağladıkları şeyin, ebeveynlerinin konu dışı konuşmalarından çok daha önemli olduğuna inanırlar. Anne ya da babanın söylediği her şeyi tam cümlenin ortasında kesme numarası, gerçekten sinirleri gerer.
 • Mükemmel amaçla olgunlaşmamış sinirlere nasıl isabet edeceklerini bilirler: Yeni yürümeye başlayan çocukların, annelerinin moralini bozma konusunda inanılmaz bir yeteneği vardır. Çoğu çocuk, ebeveynler için sadece şeytani yönlerini saklayanların himayesinde melek gibi davranacaklardır. Yeni yürümeye başlayan başka çocuklar annelerine göre oldukça zordur ve babalarına göre mükemmel hareket ederler. Bunun nedeni, çocukların annelerinin zayıf noktaları üzerinde uzun süre uğraşmalarıdır. Kimseye anlatmaya gerek yok değil mi? Size kim inanır?
 • Oldukça duyarlıdırlar: Yeni yürümeye başlayan çocuklar, çevrelerindeki herhangi bir üzüntü, gerilim ya da heyecandan rahatlıkla etkilenirler. Derin uykuları stres, hastalık ve tatilde altüst olur. oldukça küçük bir olay, tamamen tuvalet eğitimi görmüş bir çocuğun altına kaçırmasına neden olur.
 • Kararlı ve bağımsızdır: Bazı çocuklar öyle kavgacı olur ki, yardım edilmesinden herhangi bir işi yapamayacak kadar küçük olmasına rağmen yemek yedirilmesini, kıyafetlerinin giydirilmesini reddederler. Diğer çocuklar ise, pasif, bağımlı ve şımartılmış olmaktan aynı zamanda yönetilmekten oldukça mutludur.
 • İnatçı tırmanıcılardır: ilk başlarda, kanepenin üzerine bir gezi düzenleyeceklerdir ve buna bir kez tırmanıldıysa sonrasında etrafında bulunan sıraların, masaların ve herhangi bir şeyin üstünü fethetmeye kalkışacaklardır. Yürümeye yeni başlayan diğer çocuklar, daha mantıklıdır ve “bardağı taşıran son damlada acılı bir şekilde durma” korkuları vardır.
 • Yemeği, şakanın bir parçası olarak görürler: Yürümeye yeni başlayan çocuklar, yemeği ilginç bir oyuncak olarak görür ve bunu ciddiye almayı reddeder. Bu durum, çocuklara mükemmel bir şekilde dengelenmiş beslenme biçimi veren ebeveynler için zordur.
 • Yemek düzenlerini bozarlar: Bu durum, ilk yaşlarını doldururken yaygındır ve uygun yemek yeme alışkanlıkları bir yıla kadar herhangi bir şey için dönmeyebilir. Bazıları, sınırlı ve sıkıcı bir beslenme biçimine katlanacaktır. Bazıları ise ana yemekleri yer; diğerleri de abur cubur tüketicisi olarak doğmuştur.
 • Uykuya benzer belirsiz bir şeyleri vardır: Yeni yürümeye başlayan çoğu çocuk, 3 yaşına kadar gündüz uykusuyla devam eder. Diğerleri, yaklaşık 18 aylıkken gündüz uyumayı bırakır ve ebeveynlerin yapacağı hiçbir şey bunu geri getirmeyecektir. Yeni yürümeye başlayan çoğu çocuk, her gece saat 8den önce uykuya dalar. Fakat bazıları da gece yarısına kadar yaramazlık yapar durur. Çocukların bir kısmı, sabahları miskindir ve bu çocukları yataktan dışarı çıkarmak oldukça güçtür. Kimi çocuklar ise ters bir zamanda uyanır ve tüm ev halkını rahatsız eder. Şafak vaktinden tutunda akşam karanlığının sonuna kadar yaramazlık yapan hareketli çocukların, genel bir uyuşturucudan daha zayıf herhangi bir teknikle bu alışkanlıklarını değiştirmek çok zordur.
 • Korkuları vardır: Köpekler, yüksek ses, yeni yerler, ilginç nesneler ve insanlar bu yaş grubunun yarısından fazlasının korkmasına neden olur.
 • Sinir bozucu alışkanlıkları vardır: Şüphesiz bu sadece çocuklarla ilgili bir sorun değil.
 • Değişiklik gösteren davranışları vardır: Yeni yürümeye başlayan çocukların davranışları, günden güne veya haftadan haftaya oldukça değişiklik gösterebilir. Bazı ebeveynler, küçük çocuklarının davranışlarındaki asi değişikliklerden dolayı neredeyse şizofren gibi göründüklerini düşünürler. Geçirilen kötü günler genellikle, diş çıkarma, uykusuzluk ve yedikleri şeylerden sorumlu tutulur. Tüm bunlar, iyi birer günah keçisidir ancak bunu ebeveynler böyle görmez çünkü yetişkinlerin iyi ve kötü günleri olabilir ve bunu diş çıkarma ile suçlayamayız. Eğitimciler bile, kötü günlerin yaşanabileceğini kabul eder.
 • Durmadan hareket ederler: Yeni yürümeye başlayan bazı çocuklar, oturup resim yapmaya kısa bir süre konsantre olur, bulmaca çözer ya da ön okuma işini yaparlar. Çok büyük bir bölümü uzun bir süre yerinde oturup kaçmak için yollar arayacaktır. Hareketli küçük çocukların oldukça büyük bir kısmı, en kısa süreçlerde bile asla yerinde oturmayacaktır.
 • Oldukça sevgi doludurlar: Çocuklar şefkatlidir. Ancak, dokunulmasını sevmeyen bir azınlık vardır. Bu çocuklar, uzak durur ve ebeveynlerine çok az bir sevgi gösterir.

Geçirilen bu süreçte bir sinir bozukluğu yaşamadan, yeni yürümeye başlayan çocuktaki kabul edilebilir davranışları cesaretlendirmek mümkündür. İlerleyen zamanlarda, bu normal davranışları birlikte barış içinde var olacağınız bir şeylere dönüştürmek için yüzde yüz garantili yollar bulacaksınız.

Mükemmel bir örnek
Uysal, itaatkar, mızmızlanmayan, inatçı olmayan yeni yürümeye başlamış bir çocuk gerçektende az bulunur bir örnek. Daha yaygın çeşidi, dünyanın her yerindeki evlerde, anaokullarında, alışveriş merkezlerinde ve oyun alanlarında görülebilir.

Sahip oldukları çocukların mükemmel bir örnek olduğunun çok az ebeveynin farkında olması üzücü. Ne olursa olsun, yeni yürümeye başlayan çocuklar biraz davranış sıkıntısı çekmemize neden olacaktır. Çocuğunuzun düşüncelerinin henüz olgunlaşmadığının bilincine varın. Mükemmel çocuklarımızın olmasını amaçlamıyoruz ve yeni yürümeye başlamış olan çocuğunuz, sadece onu eksik bir şekilde mükemmel yapmaya yetecek kadar kusurludur.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 82/100 (167 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

1-3 Yaş
Kategorisindeki Diğer Konular
 • Yorumlar
 • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
  Sosyal Ağlar
 • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd