Durumunuzu Seçiniz.
>

Eve yeni bir bireyin katılışı kadınların önemli bir kısmında zihinsel ve duygusal değişikliklere yol açabilmektedir. Gebelik döneminde kadın fiziksel ve ruhsal bir çok değişim yaşar ancak bu durum doğum sonrası da devam etmektedir. Anne, doğum sonrası hormonal, duygusal, fiziksel ve psikolojik yönden oldukça değişir. Kadın artık bebeği ile başka birisi olmuş ve anne – bebek de alışık olmadıkları bir yaşam içinde birbirleri ile iletişim kurmaya çalışırlar. 

Doğumdan sonra anne hem zihinsel hem de duygusal yönden oldukça değişir. Bu durum çiftlerin birbirinden uzaklaşmasına ve çeşitli sorunlara neden olabilir. Günümüzde yapılan araştırmalara göre bu durum oldukça sık görmektedir. Doğumdan sonra bayanların annelik içgüdüleri diğer duygularına ağır basabilir bu durumda eşlerinden uzaklaşmaları gerçekleşir. Böyle bir durumla karşılaşılırsa erkeklerin üstüne düşen görev, eşlerine baskı yapmamalarıdır. Bu belirli bir dönemdir yani geçecektir. Ancak baskı yapılırsa sorunun düzelmeme şansı hatta evliliklerin bitme şansı olduğu göz önüne alınmalı dikkatli olunmalıdır.

Dünyaya bir çocuk getirmiş olan çiftler için ve çocuk için ortaya çıkabilecek en kötü durumlardan biridir. Bu durumun zamanla geçebilecek bir sorun olduğu bilinmelidir. Biraz anlayış ve hoşgörü ile bu sorunun üstesinden gelinebilir. Doğumdan sonraki günlerde kadın bebeğiyle beraber anlaşılamaz bir mutluluk yaşasa da doğumun verdiği ağrılar, stresli ve uykusuz acemilik günleri, anneye zor anlar yaşatmaktadır. Bunun yanı sıra annelik içgüdüsü ile kaygı da baş göstermeye başlayacaktır. Doğum sonrası kadında melankoli ve depresyon rahatsızlıkları genelde yaşanabilir. Tüm bu psikolojik rahatsızlıklar çevrenin desteğiyle rahatlıkla üstesinden gelinebilir sorunlardır. Bebeğin sağlıklı gelişimi için ilk ayı çok önemlidir bu yüzden ebeveynler yaşabilecekleri sorunların başarıyla üstesinden gelmelidir. 
 

Bebeğin Birinci Ayında Fiziksel Gelişimi:
Bebek hala rahatlıkla hareket edemez durumdadır. Yüzükoyun yatarken başını bir miktar yukarıya kaldırabilme yetisine sahip olmasına rağmen başını dik tutamaz hala bebeğin başının desteklenmeye ihtiyacı vardır. Yüzüstü dururken başını hafifçe kaldırabilir olduğu yerde emekleme hareketleri yapabilir. Ancak yinede bebek yüz üstü yatırılmamalıdır. Bebeğin battaniyesini yüzüne örtülmemelidir. Battaniye memeler hizasından yukarıda olmamasına dikkat edilmelidir. Bebeğin bu ayda elleri genellikle yumruk şeklinde sıkılı haldedir, avuç içlerine parmağınızı koyarsanız yakalayabilir, avucuna yerleştirilen bir cismi refleks olarak yakalayabilir ve kol ve bacaklarını uzattığınızda el parmaklarını açabilir. Bebek doğumunun ilk ayında el ve kollarını kullanabilir, ayak ve bacaklarımı hareket ettirebilir ancak hareket kabiliyetleri rahat değildir.

Bebek sırtüstü konumda başını yana çevirebilir. Dizleri birbirinden ayrık, ayak tabanları birbirine dönük şekilde yatabilir. Bebek, ayakta tutulup yere bastırılırsa yürüme hareketi yapar hatta bazen bebek dik tutuğunda adım atmayı bile başarabilir ancak bedeni gelişim sürecine bağlı olarak hemen bükülmektedir. Bebek bu dönemde yanağına ve ağzının kenarına bir şey değdiğinde başını o tarafa çevirip, ağzını açar ve meme arar. Bu tür tepkiler içgüdüsel reflekslerdir. Bebek bu ilk ayında sese tepki gösterebilir. Özellikle de annesinin sesine göz kırpma, hareket ve sıçrama ile tepki göstererek cevap verebilir. Kokuları ve sesleri ayırt edebilir ve insan sesini diğer seslere tercih edebilir. Bebek bu ayın sonuna doğru artık insan yüzünü diğer objelerden ayırabilir hale gelmiştir. Özellikle sürekli yanı başında bulunan anneyle babanın yüzlerini inceler ve tanımaya çalışır. Annenin ve babanın yüzüne bakabilir. Bebeğin gözleri 25 cm’ ye kadar odaklanabilir. Ötesini flu olarak görür. Başının 20 cm üstünde yarım daire şeklinde hareket ettirilen bir nesneyi gözleriyle takip eder. Siyah beyaz geometrik desenler onun ilgisini çeker. Şu anda bebeğin hala en iyi görebildiği objeler siyah ve beyaz renkli olan objelerdir. Sarı ve kırmızı renkleri görebilirken mavi ve yeşili birbirinden ayırt edebilecek yetiye sahip değildir.

Bebek ayrıca ışık kaynağını fark ederek ve başını ışığa çevirebilir. Yine de bebek ilk aylarında dünyayı tanımak için görme duyusundan çok dokunma duyusunu kullanır. Bunun yanı sıra bebek bu dönemde bol bol hıçkırır ve hapşırabilir. Bu endişelenecek bir durum değildir çünkü bebek bazen hapşırmak burnumu temizliyor, kendini rahatlatıyor olabilir. Bebek bu dönemde doyurulduğunda uyur, aç kaldığında ağlar. Bu ayda anne memesi emerek, parmak emerek veya emzikle rahatlar ve uyur. Bebek ağlama dışında da bazı sesler çıkarabilir. Doktorlar bebeğin bu dönemde anne sütüyle beslenmesi gerektiğini özellikle vurgularlar çünkü günümüzde yapılan araştırmalar sonucunda anne sütünün bebeğin sağlıklı gelişimi açısından çok faydalı olduğunu bilinmektedir. Annemin sütü hem bebeği hastalıklara karşı korumakta hem de diğer besinlerle beslenen bebeklerde görülebilen alerji ve sindirim sorunlarını, anne sütüyle beslenen bebeklerde pek yaşanmamaktadır. Bunun yanı sıra hamilelik sürecinde alınan fazla kilolar annenin bebeği kendi sütüyle beslemesi sonucu anne de normal kilosuna daha çabuk dönecektir. Bebek bu dönemde günde yaklaşık olarak 15-18 saat uyur. Ayrıca bu aralar bebeğin gece uykuları düzensiz durumdadır, bebeğin her an karnı acıkabilir ve gazı olabilir ve karanlıkta ve ağlamaya başlayabilir. Bu durumda anne ve babanın bazen çok yorulmasına ve uykusuzluklara sebep olabilir.
 

Bebeğin Birinci Ayında Sosyal Gelişimi:
Bebek birinci ayında anne ve babaya gülümseme yetisine sahip durumdadır. Anne baba ona güldüğünde veya onunla oynadığında bebek tepki olarak gülmeye başlar. Memnuniyetini belli eder şekilde kendi kendine gülebilir. Günümüzde yapılan araştırmaların sonuçlarına göre anne babanın bebeği eğlendirmek için yaptıkları mimikleri bile taklit ederek öğrenebilir. Artık bebek anneyle babayı tanıdığında; etraftaki diğer insanlardan ayırt edebildiğini belli edecek tepkiler vermeye başlar. Etrafındaki kişilerin görevlerini algılamaya başlar ve onları kodlayabilir. Örneğin anne= beslenme gibi. Bebek bu dönemde çeşitli sesleri dikkat edip dinlemeye de başlar. Sesler, özellikle de tanıdık sesler dikkatini çeker. Tanıdık bir ses, yüz sakinleşmesini sağlar. Bu yüzden anne bebeğe ninni söylediğinde bebeğin hoşuna gider onu oldukça rahatlatır. Annenin bebekle konuşması onun sağlıklı sosyal gelişimi için oldukça önemlidir bu durum anneyle bebek arasındaki bağı kuvvetlendirir. Bebek göz teması kurmaya birinci ayının sonuna doğru başlar. Şaşkın bir ifadeyle yüzlere ve objelere dikkatle bakar, tanımaya çalışır.. Bebek bu ayın sonuna doğru artık insan yüzünü diğer objelerden ayırabilir hale gelmiştir. Özellikle sürekli yanı başında bulunan anneyle babanın yüzlerini inceler ve tanımaya çalışır. Annenin ve babanın yüzüne bakabilir. Anne babayla göz teması kurmaya çalışır bu da bebekle, anne ve baba arasındaki bağı güçlendirmektedir. Bebeğin ilk aylarında kendi gereksinimlerimi gidermek onun için her şeyden ön plandadır. Bebeğin bu dönemde iki temel gereksinimi vardır bunlar; fiziksel bakım (doyurulma ve korunma) ve sosyal bakım (sevgi ve duygusal yakınlık). Günümüzde yapılan araştırmaların sonuçlarına göre bebeğin bu dönemlerinde bu iki temel gereksinimimin nasıl ve ne ölçüde yerine getirildiği ilerideki bebeğin kişiliğinin temelini de oluşturacaktır. Örneğin bebeğin fiziksel bakımı eksiksiz de olsa kendine ve diğer insanlara karşı temel güvenini oluşturmada yeterli değildir. Bebek sevgi ve duygusal yakınlık gördüğü derecede insanlarla ilişki kurmayı öğrenir ve dahası insanlarca sevileceğine, sevilmeye değer bir insan olduğuna dair temel güven duygusu oluşmaktadır. Yani bebeğin sağlıklı fiziksel ve sosyal gelişimi için bu dönem çok önemlidir. Ayrıca bebek emerek, emzikle veya biberonla kendi kendine sakinleştirir. Bu içgüdüsel olan emme refleksinin sonucudur. Bu dönemde bebek dokunulmaktan çok hoşlanır. Kucaklandığında genellikle ağlamayı keser. Banyodan saatlerinden, kucaklanmaktan, dokunulmaktan çok hoşlanır. Bunun yanı sıra bebek bir ihtiyacı olduğunda veya ağrı-acı hissettiğinde ağlayarak tepkinsi gösterir. Bu dönemde ayrıca bebek ara sıra genizden gelen çeşitli sesler çıkarır. Henüz konuşmaya yönelik hiçbir faaliyet göstermemsine sesler çıkarır ancak bunu bilinçli yapmamaktadır.


Bebeğin Birinci Ayında Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Aşılar:
Çocuk doktorları bebek 15 günlük olunca genelde D vitaminine başlamak isteyebilir. Ancak günümüzde yapılan araştırmaların sonuçlarına göre anne sütü ile beslenen bebeklerde genellikle ilk 6 ayda anne sütündeki D vitamini yeterli olmaktadır. Onun için ilk aylarda bebekte D vitamini takviyesi yapmak gerekmez. Ancak, bebeğin aylık muayenelerinde raşitizm ile ilgili bulgu görülürse bebeğe d vitamini takviyesi yapılmalıdır. Bunun yanı sıra bebeğin bu gelişim döneminde sarılığına özellikle dikkat edilmelidir. Eğer ki bebeğin yüz ve göğüs kısımlarındaki sarılığı azalacağına artıyorsa, bacak derisi sarı görünüyorsa hemen bir çocuk doktoruna başvurulması gerektiği unutulmamalıdır. Eğer bebeğin sarılığı 3 haftadan fazla uzarsa, bu bebeklerde rutin idrar tahlili, tiroid hormonu araştırması gerekebilir. Çocuk doktoru bu konuda ebeveynlere doğru yolu gösterir. Bebeğin hayata geldiği 7. günden sonra, 15. güne kadar bebeğin topuğundan fenilketonüri taraması için kan aldırılmalıdır. Bununla beraber doktor gerekli görürse tiroid hormonları için kan tetkiki de isteyebilmektedir. Bunlar bebeğin sağlıklı gelişip büyüyebilmesi için alınması gereken önlemlerdir.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 64/100 (203 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

1 Aylık Bebek
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd