Durumunuzu Seçiniz.
>

1 Yaşındaki Çocuğun Gelişimi  

Dünyaya geldiğinden bu yana hızlı bir gelişim süreci içersinde olan bebek, artık birinci yaşını doldurmuştur. Bu yaşı onun için hayatında önemli kilometre taşlarından birisi haline gelecektir. Bu dönemde bebek hızlı bir gelişim süreci içerisine girecek, günden güne büyüyecektir.   On ikinci ayından itibaren bebek artık çok hızlı bir şekilde emekler, tek başına yardım almadan ayakta durabilir. Önündeki aylarda yürümeye başlayan bebek, merak ve etrafını keşfetme dürtüsüyle yeni yerlere ulaşmak, keşfetmek isteyecektir. Bu hareket bir yaşını doldurmuş bebekler için çok normaldir; bebeğin çevresiini keşfetmesine izin verilmeli, öğrenmesi sağlanmaldır. Bebeğin yeni keşfettiği bu hareketliliği, insanlarla ve dünyayla olan ilişkisini geliştirecek farkı bir boyuta taşıyarak yaşamını etkileyecektir.  

1 Yaş Çocuğunun Fiziksel Gelişimi;  

Doğumundan bir yaşını dolduruncaya kadar geçen sürede bebeğin gösterdiği gelişim inanlımaz boyutlardadır. Fiziksel olarak ise bebekler genel olarak doğuduğu andaki kilosunu üçe katlamış duruma gelirler. Ancak sonraki aylarda bu gelişim yavaşlamasa da daha küçük oranlarda gözlemlenecektir. Mesela sonraki 12 ay boyunca çocuğa santimetreler ve kilolar eklenmeye devam edecektir; ikinci yaşını tamamlamış olduğunda muhtemelen 1,5-2,5 kilogram daha almış ve bebeğin kafa çevresi de 2,5 cm. kadar büyümüş olacaktır.  

Bunun yanı sıra hala bebek özelliğini taşıyor olcaktır. Yani; yuvarlak bir yüz, kısa ve şişman kollar ile  bacaklar ve şişman bir göbeğe sahip olacaktır. Ancak zaman geçtikçe bu fiziksel hal değişecektir. Bebek yeni keşfedeceği hareketliliği sayasinde, kaslarını geliştirmeye ve yağ oranlarını düzenlemeye başlayaarak büyüyecekir. Tabi bu süreç içersinde bebeğin kolları ve bacakları yavaş yavaş uzayacak, yüzü daha köşeli bir hale gelecek ve bu durum, bebeğin çene hizasında rahatlıkla fark edilebilecek duruma gelecektir. Bir yaş içerisinde yürümeye başlayan çocukta bu yeti, yavaş ve kararsız adımlarla başlayacak, sonrasında çarpma ve çürüklerde yaşanan küçük kazalar vesilesiyle meydana gelebilecektir. Bu yüzden bebeğin sağlıklı gelişimi ve güvenliği için anne ve babanın gerekli önlemleri alması gerekmektedir.   Mucize gibi gelse de, bu yılın sonunda yeni yürümeye başlayan çocuk yürümekle kalmayıp aynı zamanda koşabilir, zıplayabilir, tırmanabilir hale gelecektir.

Yürümesinin yanında çocuk bu yaşında çatal ve kaşık kullanarak yemek yiyebilecek, bir fincandan rahatlıkla bir şeyler içebilecektir. Hareket kabiliyetinin artmasıyla bir topu tekmeleyebilecek, ayak uçları üzerinde durabilecek ve bir topu hareket halindeyken kapabilecek duruma gelecektir.   Bebek, algısal gelişimiyle beraber altı bloğa kadar bir kule inşa edebilecek ve sonra da bunu yıkıp devirerek kendine oyunlar yaratacak, şekilleri bir şekil sınıflandırıcısına göre sınıflandırabilecek, bir kurşun kalem ya da boya kalemi ile karalama yapabilecek ve kendi kendine sayfaları ya da tokmakları çevirebilecek konuma gelecektir.  

1 Yaş Çocuğunun Sosyal ve Duygusal Gelişimi;  

Bu yaşından itibaren çocuk, bağımsızlığını ilan etmiş özgür bir birey haline gelir. Algısal gelişimiyle beraber artık kendini fark ederek ayrı bir kişi olduğunun bilincindedir. Çocuk yürümeyi öğrenmeye başladığında dünyası büyük ölçüde genişler. O artık anne babasının yanından ayrılabilir ve kendi başına dünyayı keşfedebilir. Ancak yine de anne ve babasına muhtaçtır; bu durumun neticesinde çocuk bir yandan muhtaç olma, diğer taraftan bağımsızlık dönemleri arasında gelip gidecektir. Bu yaş çocuğuna bazı basit talimatlar verilse de yapmayabilir, söylenene her zaman uymamak onun bağımsızlığını ifade etme yollarından biridir.   Gelişen hareket kabiliyetini kullanarak çevresiyle sosyal ilişkiler kurmaya çalışır. Mesela, eline geçirdiği bir cismi sırayla çevresinde olan herkese verir, sonra geri alıp, sonra tekrar verir. Bu hareketin kaynağı, aslında çocuğun sosyal ilişki kurma isteğinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca bu örnek üzeride düşünülürse, bahsedilen cismi çocuğun yere atıp, kendine geri verilmesini beklemesinde de sosyal çevresiyle ilişki kurma isteğinden kaynaklanmaktadır. Bunun yanı sıra çocuk, bazı eşyalara sahip olduğunu iddia etmeye başlayacaktır.   Bu aralar sık sık çocuğun ağzından "Benim,bana,benimki" gibi kelimeler duyulabilmektedir. Fakat çocuğun gelişen kendilik algısı, terk edilme korkusunu da beraberinde getirir. Bu durum çocuğun annesi yanında yok iken özgüven eksikliği yaşamasına sebebiyet verebilmektedir. Bu kaygının somutlaştığı dönem çocucun bir yaşıdır. Ayrıca bu yaş içerisinde çocuk yabancılara karşı korku ve endişe duyabilir. Bu hareket bilişsel gelişiminin bir göstergesi niteliğindedir. Çünkü artık çocuk; yabancılarla daha önce gördüğü kişileri rahatlıkla birbirlerinden ayırt edebilmektedir.  

1 Yaş Çocuğunun Dil Gelişimi;  

Bir yaşındaki bir çocuk, söylenen birçok basit cümleyi rahatlıkla anlayabilir. Dahası, küçük talimatları rahatlıkla yerine getirebilirler. "Evet" ve "Hayır" kelimelerin anlamlarını bilir ve ne yapıp ne yapmaması gerektiği anlar. Ayrıca bir yaş içerisindeki bir çocuk bir buçuk yaşına doğru vücudunun belirli parçalarının farkında olarak onları gösterebilir.   Bu yaş içerisinde çocukla bol bol vücudun parçalarını gösterme oyunu oynanarak onun dil gelişimini desteklenebilir. 2 yaşına doğru ise artık çocuk vücudunun 1 - 2 parçasını kendi kendine söyleyebilmektedir. Çocuk aslında bu dönemde ilk sözcüğünü söylemeden çok önce konuşmayı öğrenmiştir. Aslında ortalama 1 yaş çocuğu, sadece altı sözcük söyleyebilir. Fakat, şaşırtıcı şekilde, yetmişe yakın sözcüğü anlayabilir. Bu yaş çocukları arasında bireysel farklılıklar olduğunu göze almak koşuluyla diyebiliriz ki çocuk, bir yaşından itibaren 4 ila 10 sözcük arasında sözcüğü söyleyebilir. Çocuğun bildiği sözcüklerin çoğu, onun çevresinde olan nesneler veya tanıdık ifadelerden oluşur.   Ayrıca günümüzde yapılan araştırmalar sonuncunda erkek çocukların dil yeteneklerini, kız çocuklarından daha yavaş edindiklerini ortaya konulmuştur. Bu dönemde çocuğun dil gelişimini desteklemek için onunla bol bol konuşulmalıdır, radyo veya uygun programlar varsa televizyon da dinletilmelidir.   Bir yaş dönemine uygun kitaplar seçilerek dil gelişimi desteklenmelidir. Ayrıca çocuğun yanlış söylediği sözcükler düzeltilmelidir; bu durum, onun konuşma cesaretini kırabileceği veya kendine olan güvenini azaltabileceği göz önünde bulundurularak doğru şekillerde bebek uyarılmalıdır. Bebeğin telaffuzu bu dönemde çok gelişmiş durumda değildir. Çocuğun doğru telaffuzlar için gerekli olan ağız koordinasyonunu geliştirmesine daha birkaç yıl vardır.    

1 Yaş Çocuğunun Hareket Gelişimi  

Gelişen hareket kabiliyeti ve merak güdüsüyle çocuk, bu dönemde oldukça hareketlidir. Bu yaşından itibaren çocuk, bağımsızlığını ilan etmiş artık özgür bir birey haline gelir. Algısal gelişimiyle beraber artık kendini fark ederek ayrı bir kişi olduğunun bilincine varır.   Dünyayı keşfetme istekleri o kadar yoğundur ki engelleri aşıp isteklerine ulaşmaya çalışacaklardır. Bu sebeple bu dönemde çocuğa sürekli yasaklar koymaktansa, onun için tehlikeli olduğunu düşünülen şeyler ortadan kaldırılmalı ve gerekli önlemler alınmalıdır. Böylece hem çocuk tehlikelerden korumuş olur, hem de sürekli engellemelerden dolayı özgüvenini kaybetmez; hem de çatışma ve inatlaşmadan dolayı anne-çocuk arasındaki iletişim zedelenmemiş olur. Ve dahası, disiplinli çocuk yetiştirmek iyi olsa da bilinçsiz şekilde çocuğa disiplin uygulanmamalıdır. Çocuğun bağımsızlık duygusunun gelişimi için, çocuğun hareketleri mümkün olduğu kadar az sınırlandırılmalıdır. Bu dönemdeki bebekler yaşlarının sonuna doğru yürümeye başlayacak bacakları gelişecek dolayısıyla hareket kabileliyetleri bir hayli artacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki her çocuğun gelişimi kendine özgüdür. Çocukların gelişimleri arasında farklar olabilir. Bebeğin yürümesinin desteklenmesi için çocukla arada onun yürüyebileceği kadar mesafe bırakılarak alıştırma yapılması ve hareket gelişiminin desteklenmesi sağlanabilir.  

1 yaş Çocuğunda Beslenme;  

Bu yaştaki bir çocuk ortalama, günde dört öğün beslenmeli, temel besin gruplarından besinlerle sağlıklı şekilde beslenmelidir. Doğumundan bu yana çocuk anne sütü ile beslenerek gelişimi desteklenmekteydi ancak artık anne dokuz aydan sonra çocuğun temel gıdası olmaktan çıkan anne sütü uygun olan bir zamanda kesilmelidir. Toplumda en sık yapılan hatalardan biri, çocuğun yemek suyuyla beslenmesidir. Bu beslenme şekli yanlıştır çünkü yemek suyunun besin değeri çok az olduğu göz önünde bulundurulmaldır.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 62/100 (183 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

1 Yaş Çocuklar
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd