Durumunuzu Seçiniz.
>

Bebek bu dönemde rahatlıkla kendini çekerek ayağa kaldırabilme yetisine ulaşmıştır ve artık kasları onu taşıyor durumdadır. Yavaş yavaş nesneler kullanmayı dener, amacına ulaşabilmek amacıyla çeşitli araçlar kullanmayı dener ve hangi araçları kullanabileceğini öğrenir, kıyaslamalar yapabilir. Bu fiziksel gelişim aynı zamanda bebek için büyük bir zihinsel gelişim adımıdır. Bebeğin keşfetmeye yönelik davranışları onu oyuncak ve diğer nesneleri sınıflandırmaya yönlendirmektedir. Bebekler bu aylarda henüz yürüyemese de çeşitli araçlar veya nesneler yardımıyla yürümeyi deneyebilirler. Mesela; bebek sehpa kenarına tutunarak veya yürüteç yardımıyla yürümeyi deneyebilir ancak henüz sadece parmak uçlarının üstüne basabilmektedir. Yürümek için fiziksel gelişimini tamamlamaya ve zamana ihtiyacı vardır. Unutulmamalıdır ki her bebeğin gelişimi kendine özgü olacağı için kimi bebekler sehpa kenarında yürümeyi hemen denemeyebilirler, ancak bu aylarda gerçekleşmese bile zamanla bebek çeşitli nesneler kullanarak yürümeyi deneyecek ve bir zaman sonra başaracaktır.    

Bebek bu dönemde ayakta tutulduğunda bol bol adımlamaya ve elinden tutulunca yürümeye çalışacaktır. Günümüzde annelerin en sık yaptığı hatalardan biri, bebeğine kalın ve sert tabanlı ayakkabılar giydirmesidir ancak bu çok yanlış bir davranıştır. Sert ayakkabılar, bebeğin ayağının burkulmasına neden olabilmektedir. Bebeğin ayak kaslarının güçlenmesi ve sağlıklı gelişimi için ev içinde mümkün olduğunca çorapla durmasına izin verilmelidir. Bebeğin ayakkabıları yumuşak ve elastik olmalıdır ancak bebek yürümeye başlayınca ayakkabılar bu şekilde seçilebilir. Ayrıca bu dönemde bebek, merdivenleri kendi başına emekleyerek tırmanabilir. Ancak çoğu bebek yukarı çok rahat çıkar ve merdiven başına vardığında nasıl ineceğini bilemediğinden korkarak ağlamaya başlar. Bebek gelişimine bağlı olarak en az bir sonraki aya kadar merdiven inmeyi beceremeyecektir. Bu yüzden bebek, merdiven çıkmayı öğrendiğinde sürekli olarak gözetim altında tutulmalı, beklenmeyen kazalar yaşanmaması için gereken önlemler alınmalıdır.

Bebeğin ayakları ve bacakları yanı sıra el kol beyin koordinasyonu da bu aylarda bir hayli gelişecektir. Bebek artık kutu kapaklarını kaldırabilir, kitap sayfalarını tek tek olmasa da çevirebilir, nesneleri bilinçli olarak yerlerine koyabilir, ufak nesneleri tutup kaldırabilir ve kaşığı ağzına götürebilir. Hatta bebek artık tüm desteğini tek eline vererek eğilip yerden bir oyuncak almaya bile çalışabilir. Bu ay yaşanan en ilginç gelişmelerden birisi de bebeğin ayakkabı ve çorabını kendisi çıkarıyor olabilmesidir. On birinci aydan itibaren bebek fiziksel gelişiminin yanı sıra diğer birçok alanda da gelişim göstermektedir. Mesela, mutfaktan gelen ses ve kokulardan, akşam yemeğinin hazırlanmakta olduğunu algılayabilme yetisine sahiptir. Bebek bu dönemde zihinsel olarak da gelişimine devam eder bu dönemde kendi sesini yükseltip alçaltarak erişkinlerin konuşmalarını taklit etmeye çalışır. Ebeveynlerin konuşma seslerini henüz anlamasa da taklit edecek ve öğrenmeye çalışacaktır. Bebek bu dönemde yalnızca birkaç anlamlı ses çıkarabilir. Seslerin yanı sıra bebek, yüz ifadelerini de çok rahat taklit eder. Bebeğin zihinsel gelişimi devam ettikçe, yeni yeni kelimeler, kavramlar öğrenmeyi sürdürecektir. Bebek bazı nesneleri semboller şeklinde beynine kodlayabilir; mesela bebeğe kuş gösterildiğinde sembolü olarak kodladığı gökyüzünü işaret edebilmektedir. Bebek ilk senesinde bilse bile çok ama çok az kelime söyleyebilir ve durum toplumda bilinenin tersine konuşma bir zeka belirtisi olarak görülür; ancak değildir. Birçok bebek henüz söyleyemese de yaklaşık on nesnenin anlamını bilebilir. Bebeğin basit talimatları yerine getirebilesi bu durumun bir göstergesi durumundadır. Bebeğin bu aylarda konuşmasındaki kusurları onun dil gelişimini negatif etkilemeyecektir. Bu yüzden gereksiz endişeye kapılmamalıdır.

Bebek bu dönemlerde oyun oynamaya bayılır. Oyunlar onun zihinsel ve sosyal gelişimi yanı sıra dil ve fiziksel gelişiminde de çok önemli yer tutmaktadır. Saklanma-bulma oyunları ve topla oynanan oyunlardan çok hoşlanır. Ancak bebek oyunlarda her zaman katılımcı olmayabilir. Bu aylarda yaşanan en ilginç gelişmelerden biri de çevresi, yani anne ve babasından sürekli onaylanmayı beklemesidir. Bebek çoktan “Hayır” kelimesinin anlamını öğrenmiştir ona “Hayır” dendiği takdirde ne yapması gerektiğini öğrenmişse de bu kurallara genelde uymamayı deneyecektir. “Hayır” kelimesinin bebeğin üzerindeki etkisini artırmak için bu kelimeyi yalnızca ciddi uyarılarda bulunulduğunda kullanılmalıdır. Ancak bebeğin güvenliği ve beklenmedik kazaları önlemek için gerekli tedbirler muhakkak alınmalıdır.  Bu dönemlerde bebeğin araştırma dürtüsü onu sürekli yasak bölgelere gitmeye itecektir ve de bunun için kendisine kızıldığında mutsuz olacaktır. Ancak taviz gösterilmemeli ve unutulmamalıdır ki yasaklanan bölge sürekli yasak olarak kalmalıdır, ona yasağın kaldırıldığı an her yasağın kalkabileceğini algılayabilir. Bu ayda bebeklerin en çok merak ettikleri şeyler dolap çekmeceleri olacaktır. İçinde ne olduğunu çok merak ederler ve çekmecelerin hepsini açmaya çalışabilirler. Bu konuda gerekli önlemler alınmalıdır. Bu gibi temel önlemler evde veya dışarıda beklenmedik bir kaza yaşanmasını önleyecektir. Bu yüzden evde çok dikkatli olunmalı, gerekli tedbirler alınmalıdır. Ebeveynler bu önlemleri hayata geçirmenin zor olduğunu bilse de bebeğe zararlı veya tehlike yaratan eşyaları ortadan kaldırmalı, kapıları kilitlemeli, pencerelere demir, prizlere kapak taktırmalı ve böylece evi biraz daha güvenli hale getirmelidir. Zamanla bebek, evde bazı bölümlere girme izni olmayacağını algılayacaktır.

Ayrıca bebeğin uyku ve beslenme düzenlerine çok dikkat edilmelidir. Bebeğin artık düzenli bir yatma saati ve yatma öncesi alışkanlıkları olmalıdır. Bunun için bebek, uyumadan önce resimli kitaplara bakabilir. Bu onun algısal ve zihinsel gelişimi için çok faydalıdır. Bebeğe kitap okumak ve resimler göstermek, bebeğin etrafındaki nesneleri daha iyi tanımasına vesile olacaktır. Bu yüzden bebeğe sık sık kitap okunmalıdır. Bunun yanı sıra bebeğin kendini güvende hissetmesi için, sevdiği bir oyuncak veya battaniye yanına verilebilir. Bu şekilde uyumaya alışması sağlanabilir. Ayrıca bebeğin banyosu gece yaptırılabilir çünkü ılık bir banyo, onun tüm gece boyunca rahat uyumasına yardımcı olacaktır. Bu dönemde bebeğin dil ve algısal gelişimi için bebeğin konuşma yeteneğini geliştirmesine yönelik çalışmalar yapılabilir. Bunun için anne bebekle sürekli basit ve anlaşılır bir dilde ve sıklıkla konuşmalı, bebekle birlikte zaman geçirdikleri veya oyun oynadıkları zaman yapılan her eylem, çevrede görülen nesne, araç, cisim, hayvan veya organ isimleri söylenmeli. Her şey ona düzgün ve açık olacak şekilde anlatılmalıdır.    

Bu dönemde bebek anlaşılmaz seslerle ve kelimelerle çevresindeki insanlara seslenebilir bir şeyler anlatmaya çalışabilir; bu zamanlarda bebekle ilgilenilmeli, dinlenmelidir, konuşmaya teşvik edilmelidir. Hatta bebeğin anlaşıldığına dair ona tepki gösterilmelidir. Ayrıca, bebeğin ileride matematiksel ve algısal zekası için çevresindeki nesneler ona tanıtılırken karşılaştırma sıfatlar kullanılmalı bebeğin algısı geliştirilmelidir. Bunun yanında bebekle renkleri ve organları öğretici oyunlar oynanarak ona rahtlıkla renkler ve nesneler ve organlar öğretilebilir. Ancak bu dönemde bebeğin, öğrendiklerini ertesi güne unutabildiği de gözlemlenebilir.  

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 54/100 (158 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

11 Aylık Bebek
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd