Durumunuzu Seçiniz.
>

Bebek bu dönemde kendisine verilen basit talimatları ve bazı kelimeleri rahatlıkla anlayabilmektedir. Bebek ayrıca on kinci aydan itibaren "anne" ve "baba" kelimelerini söyleyebilmektedir. Anne ve baba için belki de en güzel gelişme bu ayda gözlemlenmeye başlayacaktır.

Bu dönemde bebeğin kelime hafızası da gelişecektir. Bunun için bebekle çeşitli oyunlar oynanabilir. Mesela; bebeğe bir şey gösterip ismi söylenerek kelime dağarcığı geliştirebilir. Bebek yeni bir şey öğrendiğinde takdir edilmeyi bekleyecek, takdir edildiği zaman hoşuna gidecektir. Böyle durumlarda anne ve baba gülümseyip takdirini bebeğe belli etmelidir; ayrıca bebek öğrendikleriyle anne babasını hoşnut ettiğini gördükçe daha zevkle ve daha hızlı öğrenmeye başlayacaktır.

Bebek, bu dönemde zihinsel olarak da gelişimine devam eder. Bu dönemde kendi sesini yükseltip alçaltarak erişkinlerin konuşmalarını taklit etmeye çalışır. Ebeveynlerin konuşma seslerini henüz anlamasa da taklit edecek ve öğrenmeye çalışacaktır. Seslerin yanı sıra bebek, yüz ifadelerini de çok rahat taklit eder.

Bebek cisimleri kendince adlandırabilmektedir. Mesela; “cici” veya “hav hav” gibi kelimeler bu duruma örnek verilebilir. Ayrıca bu dönemde bebekte gözlemlenen bir diğer algısal gelişim de cisimleri iç içe koymaktan hoşlanmasıdır. Bu onun algısal zekasının gelişimi ve ileride matematiksel zekasının gelişimi için çok önemli yer tutmaktadır. Bu dönemde bebekte görülen fiziksel gelişimler de gözlemlenmektedir, bebek tüm vücut kaslarını kontrol etmeye başlamış, başparmak ve işaret parmağıyla cisimleri tutabilme yetisi kazanmıştır. Ancak, hala giyinip soyunurken yardıma gerek duyacaktır. Bazı bebekler 1 yaşına varmadan yürüyebildikleri gözlemlenebilir ancak bu,  çok sık yaşanan bir durum değildir.

Unutulmamalıdır ki tüm bebekler farklıdır ve her bebeğin kendine özgü gelişim süreçleri vardır. Bütün bebekler gelişim basamaklarına farklı hızlarda ulaşabilirler; bu sebeple toplumumuzda görülen büyük hatalardan biri olan bebekler arasında karşılaştırmalar yapmak ve gereksiz endişelere kapılmak yanlıştır. Eğer bebeğin gelişiminde gerçekten endişe verici bir durum varsa doktora başvurulmalıdır. Bu aydan itibaren bebek artık çok hızlı bir şekilde emekler, tek başına yardım almadan ayakta durabilir.

Bebek bu dönemlerde su ile oynamaktan çok hoşlanmaktadır. Bu dönemde bebek banyoda yalnız bırakılmamalıdır. Bebeğin yakınlarında su ile ilgili tehlike yaratacak unsurlar bulun durulmamalıdır. Ayrıca bebek ile birlikte iken pencerelerin kapalı olunduğundan ve bebek tarafından açılamayacağından emin olunmalıdır. Bebek, dışarıda parkta oynarken ona dikkat edilmelidir. Bunun yanı sıra tehlike unsuru olan nesneler bebekten uzak tutulmalıdır, bütün ilaçlar, temizlik malzemeleri, boyalar, kozmetik malzemeleri gibi nesneler kilit altında olmalı, bebeğin ulaşmaması sağlanmalıdır. Bozuk paralar gibi tehlike yaratacak nesneler de bebeğin ulaşamayacağı yerde olmalıdır. Ve de alınması gereken en önemli tedbirlerden bir de arabada muhakkak bebek güvenlik koltuğu bulundurmaktır.

Bebek rahatlıkla kendi elleriyle mamasını tutmak isteyebilir, ona bunu yapması için izin verilmelidir; bunun için anne bebeğin önüne sebze, meyve, köfte, patates vb. yiyecekleri küçük parçalar halinde hazırlayarak sunabilir. Anne, davranışları ve konuşmaları ile onu sıkboğaz etmemeli, bebeğin gönüllü şekilde ağzını açmasını beklenmelidir. Bebeğin yeme hızı her zaman aynı olmayacaktır. Bebeğin özgürce davranmasına izin verilmelidir. Ayrıca bebek her gün her şeyi yemek istemeyebilir; bunun için bebeğin sevmediği besinler bir süre verilmemeli, bir müddet sonra bebek açken aynı besinler tekrar denenmelidir.

Ancak bebeğin kendi kendine yemeğini yerken yiyeceklerin soluk borusuna kaçma tehlikesi olduğu unutulmamalıdır. Böyle bir durum ile karşılaşılırsa bebek hemen baş aşağı çevrilip sırtına her iki kürek kemiği arasına kuvvetlice vurulmalıdır. Böylece öksürük ile kaçan madde soluk borusundan dışarı çıkabilir. Ayrıca bebeğin dişlerinin sağlıklı gelişimi için bu dönemde bebeğin dişleri her gün düzenli olarak temiz bir tülbentle silinmelidir.

Bebekle renkleri ve organları öğretici oyunlar oynanarak ona rahatlıkla renkler, nesneler ve organlar öğretilebilir. Bunun yanında bebekle birlikte basit yapbozlar yapılabilir, çocuk şarkıları dinletilebilir, onunla birlikte boyama ve çizimler yapılabilir, diğer bebek veya çocuklarla bir araya getirilebilir. Bebeklerin bu dönemde en çok itilen, çekilen oyuncaklar, yumuşak toplar hoşuna gitmektedir. Bebekte bu ayda gözlemlenebilen duygusal gelişimler de oldukça illginçtir. Bebek bu dönemde bazen negatif davranabilmekte, uykuya, yemeğe itiraz ettiği ve ağlama krizlerine girdiği gözlemlenmektedir. Ancak bu durumun sebebi doktor yardımıyla araştırılmalıdır. Bu aylardan itibaren bebek birlikte oynamak için oyuncaklardan çok insanları tercih edecektir; bu yüzden anne ve baba, bebeğe gereken zamanı ayırmalıdır. Böylece bebek aile üyelerine derin bir bağlılık geliştirecektir.   

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 60/100 (211 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

12 Aylık Bebek
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd