Durumunuzu Seçiniz.
>

Yeni anne ve babalar yavaş yavaş acemiliklerinden kurtuluyorlar zira bebekleri artık ikinci ayında bulunuyor. Bebeğin bu kısa süreye rağmen hızla büyüyüp geliştiğini, değiştiğini, hareketlerinin farklılaştığını görmek haliyle anne babayı bir hayli heyecanlandırabilir. Artık bebek başını daha iyi kontrol edebilir hale gelmiştir, karın üstü yatırıldığında başını 45 derece kaldırıp etrafa bakabilir. Bunun yanı sıra gözleriyle hareket eden bir cismi izleyebilir ve başını ve gözlerini sese döndürebilir duruma gelmiştir. Bebek artık gülümsemeye bile başlar. Ancak günümüzde yapılan araştırmalara göre kimi bebekler üçüncü ayına kadar gülümsemeyebilir, bu endişelenecek bir durum değildir, bu durum bebeğin mutlu olmadığı anlamına gelmemektedir. Altıncı ayın sonuna kadar bebeğin gülümsemesi net olarak görülebilir duruma gelecektir. Bebekler genellikle 2-4 aylar arasında büyüme atakları yapacak ve ebeveynlerin rahatça gözlemlediği üzere bu aylarda bebeğin artmış bir beslenme talebi olacaktır. Eğer ki bebeğin kilo alımı iyiyse, halen istedikçe beslemek onun sağlığı açısından uygundur. Ve bebeğin beslenmesindeki en önemli nokta anne sütüdür.

Doktorlar bebeğin bu dönemde anne sütüyle beslenmesi gerektiğini özellikle vurgularlar çünkü günümüzde yapılan araştırmalar sonucunda anne sütünün bebeğin sağlıklı gelişimi açısından çok faydalı olduğunu bilinmektedir. Annemin sütü hem bebeği hastalıklara karşı korumakta hem de diğer besinlerle beslenen bebeklerde görülebilen alerji ve sindirim sorunlarını, anne sütüyle beslenen bebeklerde pek yaşanmamaktadır. Bunun yanı sıra hamilelik sürecinde alınan fazla kilolar annenin bebeği kendi sütüyle beslemesi sonucu anne de normal kilosuna daha çabuk dönecektir. Bebeğe en azından 4 ay dolmadan önce hiçbir ek gıda verilmemelidir. Bazen anneler bebeğe bilinçsiz bir şekilde bir şeyler yedirmek isteyebiliyor, sabırsız davranıyorlar, ancak bu durum bebeğin yararına değil de zararına olacağı unutulmamalıdır. Bu süreç içerisinde doktorun önermediği hiçbir şey bebeğe verilmemelidir. İki aylık bebeğin gelişimi bebekten bebeğe fark edebildiği göz önüne alınarak bilinçli hareket edilmelidir.

Ayrıca bebek artık, gündüzleri daha uzun sürelerle uyanık kalacaktır, yaklaşık saatte bir fazla derin olmayan bir uykuya dalabilir. Geceleri, bebeğin bazen 7 saate dek süren uykuları olabilir. Uygun alışkanlıklar geliştirmek için; bebek uykulu haldeyken ama uykuya dalmadan, yatağına konulmalıdır. Bırakması güç alışkanlıklara döneceği için, bu sırada bebek sallanmamalı, emzik verilmemelidir veya beslenmemelidir. Bunun için gece beslemelerinin mümkün olduğunca sıkıcı olmasını sağlanmalı, bebekle oynanmamalı, ona uyarı verilmemelidir. Eğer halen bebekle aynı odada kalınıyor ise, bebek kendi odasına geçirilmelidir.

Uykunun yanı sıra bebeklerin bu gelişi sürecinde ağlamalarına da dikkat edilmelidir. Bebeğin huzursuzluk yapmasına sebep olan faktörler olabilir. Bebekler ilk 3 ayda normal olarak günde 2-4 saat ağlayabilirler çünkü bu durum, onların kendilerini ifade biçimidir. 3 ay dolayında bebekte ağlama giderek azalırken, bunun yerine çok daha zevkli bir süreç, gülümseme ve kahkahalar başlar. Ancak anne şu noktaya dikkat etmelidir, ilk 3 ayda üç saatten uzun süren, haftada en az üç kez yineleyen nedeni bilinmeyen ağlamalara 'Kolik ' denir. Bu ağlamalar, genellikle günün belli saatlerinde özellikle de akşamları olmaktadır. Bu dönemde çok sık ağlayan ya da huysuzluk yapan bebeğin, bu durumu için bazı sebepleri olabilir; bunlar kolik yani karın ağrısı, kabızlık ve bağırsak gazı şeklinde sıralanabilir. Bu ciddi soruna annenin bebeği beslerken kullandığı suni bebek mamasının içeriği sebebiyet verebilir. Bunun için doktora başvurulmalı ve bebeğin her yönden sağlıklı gelişimi için gerekli önlemler alınmalıdır.

Bebek artık hareketlerini daha iyi koordine etmeye başlamıştır. Ellerini açabilir, kendi isteğiyle objeleri kavrayabilir.

Bebek ikinci ayında girmesinden itibaren şu gelişimsel süreçlerden geçer;
• Gülümsemeye başlar
• Mutluluğunun ifadesi olarak daha çok çığlık atar
• Gözleriyle hareket eden bir cismi izleyebilir, nesneleri gözleriyle takip edebilir
• Başını ve gözlerini sese döndürebilir
• Öfkeli ya da sakin konuşmaları fark ederek, ellerini rahatlıkla yüzüne götürebilir.
• El ve ayaklarının farkındadır ve onlarla oynayabilir
• Artık başını daha iyi kontrol edebilir
• Başını artık biraz daha fazla dik tutabilir
• Karın üstü yatırıldığında başını 45 derece kaldırıp etrafa bakabilir.
• Bu oran az da olsa 2 aylık bebeklerin bir kısmı başını artık sabit tutabilir
• Bebek sesli harfleri çıkarmaya devam eder,
• Dik tuttuğunuzda bacaklarının üzerine basmaya çabalar
• Beşiğinden çıkarıp, sık sık rahat bir yere koyulması onun çok hoşuna gider
• .İki aylık erkek bebeğin boyu 53 ila 62.5 santimetre arasındadır
• iki aylık erkek bebeğin kilosu 3 kilo 600 gram ile 6 kilo 600 gram arasında değişebilir
• İki aylık kız bebeğin boyu 52.5 santimetre ila 62 santimetre arasındadır
• , iki aylık kız bebeğin kilosu 3 kilo 500 gram ila 6 kilo 400 gram arasında değişebilir.

Peki Bu Ayında Bebek Nasıl Desteklenmeli, Neler Yapılmalıdır?


Bebeğin doğumunun ikinci ayından itibaren sağlıklı vücut gelişi için bebek karın üstü yatırıp boyun kaslarını güçlendirmesini sağlanılmalıdır. Bebek artık tüm vücut bölümlerini daha iyi hareket ettirmekte, ancak henüz tam olarak vücut kontrolünü sağlayamamaktadır. Onun bırakıldığı yerde hareketsiz kalacağını varsayılmamalı, asla yüksek bir yerde yalnız başına bırakılmamalıdır. Bebek yatağında daima parmaklıklar kaldırılmış olmalıdır. Bebeğin ikinci ayından itibaren dış dünya daha çok ilgisini çekmeye başlar; etrafı kesfeteye başlar. Gün içinde bebek daha uzun saatler boyunca uyanık kalır ve anne onu bu yeni çevreye alıştırmak, dikkatini ve algılama yeteneklerini geliştirmek için evde onunla bir sürü oyunlar oynamalıdır. Bebek bu dönemde en çok da plastik halkaları, çıngırağı, asılı oyuncakları olan oyun minderini ve müzikli, çekilen oyuncakları oynamaktan hoşlanır. Eskiden iki renkli, basit objeleri incelemeyi seven bebek, etrafta bir sürü bol renkli, parlak, karmaşık objeleri fark etmeye başlamıştır. Parlak renkli, hareketli, sesli oyuncaklarla bebeğin dikkati çekilmelidir. Yatağının kenarına tezat renkler içeren resimler, şekiller veya kırılmaz bir ayna iliştirilmelidir. Bebekle yüz yüze zaman geçirilmeli, konuşulmalı, şarkı söylenmelidir, ona sık sık ismiyle hitap edilmelidir. Tüm bu seçenekler onun sağlıklı algısal ve sosyal gelişimi için oldukça önemlidir. Ancak oyuncak ve çıngıraklar bebeğin yutamayacağı kadar büyük olmalı, keskin kenarları, kopan küçük parçaları olmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca bebek emerek, emzikle veya biberonla kendi kendine sakinleştirir. Bu iç güdüsel olan emme refleksinin sonucudur. Bebeğin emziğini boynuna bağlanmalı ve bu şekilde ulaşabilirliği kolay olmalıdır.

Bebek artık duyduğu seslere tepki verebilir duruma gelmiştir; bazı sesler onu çok korkuturken, bazılarını ise çok sevindirir. Bebek bu dönemde en yakını olan en çok anneyle babanın seslerini sever taklit etmeye çalışır; bir de evin içinde annenin sesini takip etmeyi taklit ederek değişik sesler çıkarıp bir şeyler anlatmaya çalışır. Bebeğin güvenliği için bebeğe banyo yaptırmadan önce muhakkak banyo suyunun sıcaklığını önceden kontrol edilmelidir. Bunun yanı sıra bebeğin hassas cildi güneşin zararlı ışınlarından korunmalıdır. Ayrıca bebeğin arabadaki güvenliği için arabada, yüzü arkaya dönük olacak şekilde özel araba koltuğunda oturtulmalıdır. Asla, bebek arabada yalnız bırakılmamalı, arabanın arka camında, ani bir fren halinde bebeğe zarar verebilecek eşyalar bulundurmamalıdır. Ayrıca zehirlenmeleri önlemek için; bebeğe doktorun önermediği herhangi bir ilaç verilmemelidir. Tüm bunlara bebeğin güvenli gelişimi için dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bebek ikinci ayının içerisinde ayrıca karma aşısını olmalıdır. Bu kara aşı onu difteri, tetanos, boğmaca, çocuk felci ve menenjite karşı koruyacaktır. Bu ay 5li karma aşının (Difteri, Tetanos, Boğmaca, çocuk felci, menenjit aşısının) 1.dozunu olan bebek bu aşı sayesinde difteri, boğmaca, tetanos, menenjit ve çocuk felci hastalıklarından korunacaktır. Bebek bu ciddi aşı ile bir anda beş ciddi hastalığa karşı korunmak için ilk adımı atmış oldur. Difteri boğazın arkasında kalın gri renkte bir tabaka oluşturup bebeğin nefes almasını ve yutkunmasını zorlaştıran bakteriyel bir hastalıktır. Boğulma, paralizi (felç) ve kalp hastalıkları ile sonuçlanabilmektedir. Tetanos hastalığına ise kolay yollardan, çiviye basarak veya kirli nesnelerle yaralanma sonucu yakalanılabilir. Bu hastalık ta ciddi ve ağrılı kas kasılmaları, nöbetler ve felç yapan bakterilerle oluşturulur. Çene kasılması ve ciddi nefes alma güçlüğüne neden olabilmektedir. Bu hastalık bulaşıcı değildir ama hastalığı yapan bakteri toprakta yaşayabilir bu sebeple bakterinin vücuda bulaşması çok kolay olmaktadır. Boğmaca hastalığı ise insanda bilinen en bulaşıcı hastalıktır. Öyle kötü öksürük nöbetleri yapar ki yemek, içmek, hatta nefes almak çok zorlaşabilir. Sonuçta zatürree, nöbetler ve beyin hasarına neden olabilir. Polio; yani çocuk felci ise polio virüsünün sebep olduğu bir hastalıktır.

Alınan önlemler doğrultusunda ülkemiz, Avrupa bölgesi ile birlikte Haziran 2002'den itibaren çocuk felcinden arınmış ülkeler içine girmiş ve sertifika almıştır. En son çocuk felci vakası ülkemizde 3 sene önce görülmüştür Aşılama bilincinin gelişmesi ve yoğun kampanyalar ile bir hastalığın ortadan bile kaldırılabileceğini gösteren en iyi örneklerden biri palio hastalında yaşanmıştır. Bunun için yine de birkaç sene aşı yapılmaya devam edilmesi gerekmektedir. Bu aşıları bebeğe bir kerede tek enjeksiyonla yaptırabilir. 5li karma aşılar (Difteri, tetanos, boğmaca, çocuk felci ve menenjit aşısı) normal ve yan etkisi azaltılmış olmak üzere iki farklı şekilde bulunmaktadır. Bazı bebeklerde normal boğmaca aşıları çok yan etki yaptığı için yan etkisi azaltılmış 5li karma aşılar tercih edilebilir. Hangi aşının uygulanması gerektiğine bebeğin sağlığı için en iyi doktor karar verecektir.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 68/100 (224 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

2 Aylık Bebek
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd