Durumunuzu Seçiniz.
>

2 Yaşında Çocuğun Gelişimi;
Dünyaya geldiğinden bu yana hızlı bir gelişim süreci içerisinde olan bebek artık ikinci yaşını doldurmuştur. İkinci yaşı çocuk için hayatında önemli kilometre taşlarından birisi halindedir. Bu dönemde bebek hızlı bir gelişim süreci içerisne girecek günden güne büyüyecektir. Gün geçtikçe bebek büyümekte, artık ikinci yaşının içine girmiş ve zorlu bir dönem aileyi beklemektedir. İki üç yaş arası genelde toplumda çocuğun en zorlu yaş dönemi olarak görülmektedir. Çünkü çocukta bu dönemde kişilik çatışmaları baş gösterebilir ve çocuk inatçı, fazla çoşkulu, anne babayı çileden çıkarıcı olabilir. Bu yaş anne ve baba için her ne kadar belalı yaş olarak görülsede, doğru bir yaklaşım tarzıyla çocuğun gelişimi çok güzel bir hale gelebilir ve aile birlikte güzel vakitler geçirebilir. Anne-babanın uzlaşmacı bir tavır sergileyerek, sorunu daha çabuk çözebileceği ve evde belli sınırlar içinde çocuğun istediklerini yapmasına izin verilmesi tavsiye edilen önerilerdendir.  

Beslenme ve Uyku;
Beslenme ve uykusuna gelince çocuk artık aile sofrasına oturtulmalı, kendini özgür olarak hissetmesi sağlanmalıdır. Bu şekilde kendin kendisini ailenin bir parçası olarak ve özgür bir birey hissedebilir. Bunun için anne onun kendi kendine yemesine izin vermeli, hangi yemekten ve ne miktar yiyeceğine kendisinin karar vermelidir. Bu şekilde yemek ortamı onun için daha rahat olacak ve anne sözünü dinleyecektir. Çocuğun beslenmesinde anne ve babanı görevi ona örnek olmaktır. Çocuğa sağlıklı seçenekler sunarak, sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanması için ona örnek ebebeynler olunmalıdır. Unutulmamalıdır ki bu yaş çocukları, anne ve babanın öğütlerinden çok onların yaptıklarından etkilenirler, onları örnek alırlar. Yani uyarmak yerine ona doğru gösterilmelidir. Beslenmesinin yanı sıra bebeğin diş bakımına da bu yaşlarda ayrı özen gösterilmelidir. Bunun için günde en az iki kez dişler fırçalanmalıdır. Bu işlemi yaparken çocuğa yardımcı olunmalı ancak kendisinin yapmasına izin verilmelidir. Ayrıca diş macunun az miktarda, bir mercimek tanesi büyüklüğünde kullanılması uzmanlar tavsiye edilmektedir. Beslenmenin yanı sıra çocuğun uyku düzenine de bu dönemde dikkat edilmelidir. Çocuk bu yaşta uyumaya karşı koyabilir çünkü dinlenmek ona çok sıkıcı gelmektedir. Bir de çocuk bu yaşında da hala ayrılma kaygısı taşımaktadır. Çocuklar uymak için yalnız bırakıldığında mümkün olduğunca tepki gösterebilir ancak bu durumun üstesinden anne baba doğru tarz yaklaşımlarla gelebilir. Mesela ödüllendirme yöntemi bu durum için uygun bir metottur.

2 Yaş Çocuğunun Fiziksel Gelişimi;
Çocuğun bu döneminde hareket becerilerinde oldukça büyük bir artış olduğu gözlemlenir. Bu yaştaki bir çocuk sürekli hareket etmek isteyecektir. Çocuk sürekli hareket halinde ya koşar ya bir yerlere tırmanır ya da hoplar zıplar. Kendi başına oyunla geliştirir. 2 yaş çocuğu oldukça meraklıdır. Nesneleri ellemek, dokunmak ister. İstekleri engellendiği zaman hayal kırıklığına uğrayabilirler. Bu yaşta çok hareketli oldukları için gece uyumak istemez dinlenmek onun için sıkıcı bir işlemdir. Hareket becerileri arttıkça da etrafını daha fazla karıştırmaya başlayacaktı. Bu dönemde çocuk fiziksel olarak oldukça geliştiği için kendi başına merdiven inip çıkabilir, parmak uçlarında yürüyebilir. Küçük kasların gelişimi yavaş yavaş tamamlanmasıyla birlikte büyük düğmeleri bile ilikleyip takabilir. Zihinsel gelişimi devam eden çocuk 3-5 küple kula yapabilir hale gelmiştir. Bu dönemde çocuğun dikkat süresi oldukça kısadır. Elindeki nesnelerle uzun süre ilgilenmediği rahatlıkla gözlemlenebilir.

2 Yaş Çocuğunun Duygusal Gelişimi;
Bu yaştaki bir çocuk özgürlüğüne bir hayli düşkündür ve de bazen anne babaya çok bencil gelebilir. Her şeyi kendi isteğinle gerçekleştirmek isteyebilir. Günlük düzen değişikliklerinden nefret eder. Eğer istediği olmazsa da kolayca sinirlenir, kızar, bağırır hatta zaman zaman öfke krizlerine girebilir. Çocuk bu dönemde her denileni reddeder evet hayır kelimelerin anlamlarını ve ne yapması gerektiği bilir fakat genelde hayır kelimesini tercih eder. Tabi bu durum bazen anne ve babayı çıldırtabilir fakat bu gibi durumlarda sakin olunmalı disiplinli ve tutarlılıkla üstesinden gelinmelidir.

2 Yaş Çocuğunun Sosyal Gelişimi;
Bu yaşta çocuk sosyal bir birey olduğunu fark etmeye başlar ancak tam olara aktif durumda değildir. Mesela çocuk eğer kardeşi varsa onunla daha çok ilgilenmeye başlar onu fark eder ve başka çocuklarla aynı ortamda bulunmaktan hoşlanır ancak henüz birlikte onlarla oynayabilecek seviyeye ulaşmamıştır. Daha çok gözlem yapar, taklit eder. Çocuğun dikkatini bu dönemde renkli ve parçalanıp tekrar bütün olabilen, itilen, takılan oyuncaklar çeker. Özellikle nesneleri tanıtan renkli kitaplarla ilgilendiği gözlenebilir. Çocukta meydana gelen sosyal gelişimler bu dönemde rahatlıkla fark edilebilir. Çocuk bu yaşta hiçbir şekilde paylaşmayı bilmez, her şeyin kendisinin olduğunu zanneder, eğer istediği gerçekleşmezse başka çocukları itip kakabilir, hatta vurabilir ancak bu durum onun ben güdüsünden kaynaklanmaktadır ve bu durum çocuğun doğru yetirilmesiyle aşılacaktır.

2 Yaş Çocuğunun Zihinsel Gelişimi;
Bu yaşta çocuk zihinsel gelişimine de devam eder, çocuk artık üç beş kelimeden oluşan kısa cümleler kurabilir duruma gelmiştir. Kelime haznesi bir hayli artmış ancak hala hepsini kullanamamaktadır. Eğer kurduğu cümleler yakınları tarafından anlaşılmazsa hayal kırıklına uğrayabilir ve bunu belli eder. Ayrıca bu dönemde yaşanan bir diğer zihinsel gelişimse çocuk karar verme yetisidir. Çocuk hala bazı durumlarda karar vermekte zorlanabilir.

2 Yaş Çocuğu Bu Dönemde Nasıl Desteklenebilir? Neler Yapılmalı, Neler Yapılmamalıdır?
Bu yaş içerisinde çocuğun tuvalet eğitimi başlayabilir, bu dönem genelde çocuk bezini kirlettiğini fark ediyorsa tuvalet eğitimine yavaş yavaş başlanabilir. Bu süreç de ona bir lazımlık alınabilir, tuvaleti kullanması için teşvik edilebilir, ancak kesinlikle çocuk utandırılmamalı ve başarıları takdir edilmeli zaman zaman ödüllendirilmelidir. Bu yaşta tuvalet eğitimi içi çok bir beklenti içerisinde olunmamalı ancak yavaş yavaş eğitime başlanmalıdır. Anne ve babanın bu konuda anlayışlı, sabırlı ve sevgiyle yaklaşımları sonucu bu eğitim çocuğa kazandırılmış olur.  

· Çocuğun güvenliği ve sağlıklı gelişimi için onun yanında sigara içilmemeli ve buna izin verilmemelidir.
· Sıcak ve tehlikeli aletleri, cihazları çocuktan mümkün olduğunca uzak tutulmalı saklanmalıdır.
· Seyahat durumunda çocukların on iki yaşına kadar yasal olarak arka koltukta seyahat etmesi gerekmektedir. bunun için çocuğun yaş ve kilosuna uygun koltuk kullanılmalı ve ona örnek olarak anne babanın emniyet kemeri takması ve önemini anlatması tavsiye edilmektedir.
· Bu yaşta ok hareketli olan çocuk asla araç trafiğinin olduğu yerlerde yalnız bırakılmamalı göz kulak olunmalıdır.   · Bu süreçte çocuk hayır dendiğinde pek uymayacağı için onun için tehlike yaratacak temizlik malzemeleri ve ilaçlarını kilit altında tutulmalıdır. Ayrıca İnatlaşmadan dikkatini başka yöne kanalize etmeye çalışmak güzel bir çözüm yönetimi olacaktır.
· Ayrıca düşüp yaralanmaları önlemek için mobilya üstü gibi yerlere tırmanmaması gerektiği ve ne yapması gerektiği ona doğru bir yaklaşımla gösterilmelidir.
· Bu dönemde çocukla bol bol oyunlar oynanmalıdır ve ona nasıl oyun oynayabileceği gösterilmelidir. Çocuğun artık oyuncakları fazla dikkatini çekmeyebilir. Dahası evdeki eşyalar daha fazla ilgisini çekecektir. Bu yüzden gerekli önlemler alınmalıdır.
· Ayrıca sosyal gelişimi açısından diğer çocuklarla bir araya getirilmelidir. Ve de paylaşım öğretilmelidir.
· Çocuğun bu dönemdeki sağlıklı gelişimi için ona yaşına uygun çocuk problemleri seyrettirilebilir ancak tabii ki TV başında saatler geçirilmesi uygun değildir.
· Sağlıklı dil gelişimi için çocukla bol bol konuşulmalı, şarkı ninni söylenmeli, ona kitaplar alınmalı ve okunmalıdır.   · Bu yaşta çocuk bol bol huysuzluk edebilir. bir yaşındaki gelişimin aksine çocuk temel mantık çerçevesinde hareket edebilir ancak bu şekilde hareket etmek istemeyebilir. Zorlanmalı ona doğru yaklaşımlarla yaklaşılmalı ve doğrulara açıklanarak gösterilmelidir.
· Çocuğun bu dönemde korkuları da gelişimleri gibi artacaktır. Özellikle de tuvalet, karanlık, hayali yaratıklar ve yabancılarda korkabilir. Ancak çocuk okul öncesi dönenme kadar bu korkularını zamanla atacaktır. Endişelenecek bir durum yoktur çünkü dünya ile ilgili bilgileri arttıkça çocukta korkuların da artması çok normal bir durumdur.   · Anne ve baba sabırlı olmalı çocuğun doğru güzel davranışları ödüllendirilmeli, takdir edilmeli; onun kendine olan güveni sağlamlaştırılmalıdır, yanlışları ise doğru biçimde düzeltilmelidir.
· Ayrıca ona sınırlamalar koyarken gelişimi göz önüde bulundurulmaldır.
· Çocuğun disiplin edilme sürecinde onun dikkat süresinin ne denli kısa olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.
· 2 yaş çocuğun becerilerini geliştirmek için bol bol yürüyüş yapılabilir, onu sık sık doğaya çıkarmalı, çocuğa onn hakkında bilgiler vererek doğru öğretim gerçekleştirilebilir. Farklı çiçekler, hayvanlar, ağaçlar gösterilerek algısal ve dilsel gelişimi desteklenmelidir.
· Çocukla bu yaşta da bol bol oyunlar oynanamalı dünyası zenginleştirilmeldir.
· Tebeşir, renkli hamurlar, boyama kitapları, renkli boyalarla çocuğun fiziksel ve algısal gelişimi desteklenmelidir. Çocuk, böylece kendi tecrübelriyle şekil ve renkleri daha rahat algılayabilir hale gelebilecektir.

 

 

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 58/100 (125 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

2 Yaş Çocuklar
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd