Durumunuzu Seçiniz.
>

Gün geçtikçe bebek büyümekte, artık üçüncü ayının içene girmektedir. Bebeğin bu kısa süreye rağmen hızla büyüyüp geliştiğini, değiştiğini, hareketlerinin farklılaştığını görmek haliyle anne babayı bir hayli heyecanlandırabilir. Bebeğin iyice hareketlenmeden evi bebeğe göre yeniden düzenlemek doğru karar olacaktır. Bugünlerde bebek belirgin ihtiyaçlarını ve önceliklerini belli etmeye başlar. Yavaş yavaş çevresi ve kalıtımsal özellikleri bebeğin kişiliğini oluşturmaya başlar. Belki de en önemli nokta bu süreç içerisinde, bebek artık sadece fiziksel ihtiyaçlarının etkisiyle hareket etmemekte, etrafında olup bitenden de keyif almaya başlamaktadır.

Üçüncü ayında bebeğin fiziksel ve sosyal gelişimi hızla devam etmektedir. Artık kocaman olan bebek, iyice hareketlenmiştir; bu sebeple anne ve baba bebeği daha bir dikkatle takip etmeye başlamalıdırlar. Bebeğin yataktan ya da koltuktan düşmekten, eline geçirdiği küçük objeleri yutmamaları için ebeveynler çok dikkatli olmalıdırlar. Bebek duyduğu sesleri takip edebilir hale gelmiştir, sesin geldiği yere göre başını sağa sola hareket ettirmeye başlamıştır. Hatta bebek konuşma seslerini de algılayabiliyorum durumdadır. Çevresinden gördüklerini taklit ederek bebek konuşuyormuş gibi ağzını hareket ettirebilir ve çeşitli sesler çıkarabilir ama bebek hala gerçek bir konuşmaya çok uzak durumdadır. Bebek konuşamıyor olmasına rağmen, anne onunla çok sık konuşmalıdır, hatta ona kitap okumaya bile başlamalıdır. Bebek okunanları anlamıyordur ama çeşitli kelimelere ve seslere alışacaktır bu şekilde; hem bu, onun konuşmayı daha erken öğrenmesine bile yardımcı olabilir.

Bebek şu anda duyduğu çoğu ses ve kelimeyi hızla gelişmekte olan hafızasına kaydetmektedir. Bebek bir sese doğru daha emin olarak döner ve hareket etmekte olan bir insanı gözleriyle takip edebilir. Yüzleri incelemek çok hoşuna gider; saç ve yüz arasındaki renk kontrastı ilgisini çeker. Duyusal uyarılar bebek için artık çok daha önemlidir, çünkü etrafındaki dünyayı duyuları sayesinde öğrenecek ve tanıyacaktır. Artık uyanık olduğu anlarda kucağa alınıp sallanmaktan eskisi kadar hoşlanmaz. Bebek onunla konuşulmasını, oynanılmasını ve ona yeni şeyler gösterilmesini ister. Uzun süre yalnız kalmak asla hoşuna gitmeyecek ve bunu da hemen ağlayarak ve bağırarak belli edecektir.

 Üçüncü ay onlara bakmak ve parmakların hareketlerini gözlemlemekle geçer. Ellerini her gördüğünde şaşıracak ve yeniden bulduğuna sevinecektir. Üç aylık bebek yıkarken veya üstünü değiştirirken ona vücudu anlatılmalı, uzuvları tanıtılmalıdır. Böylece konuşmaya başlamadan çok önce, sorulduğunda ayaklarını veya kulaklarını gösterebilir. Kısa ninniler veya yumuşak tonda anlatılan masallar ve şarkılı oyunlardan çok hoşlanır ve bunu çıkardığı seslerle belli eder. Elinizi çırpmanız, kafanızı sallamanız ya da dil çıkarmanız onu çok etkileyecektir.


Bu gelişmelerin yanı sıra, bebeğin sinir sisteminin de gelişmekte olduğu için yeme ve uyuma alışkanlıkları da gün geçtikçe yavaş yavaş düzene girmeye başlamıştır. Bu kadar yorgunluk ve zorluğa anne ve baba zevkle ve sevgi dolu devam ederek, bu zorlu ve meşakkatli yolculuğu birlikte aşacaktırlar. Üçüncü ayın sonuna gelindiğinde, bebek, ara ara uyansa bile geceleri 10 saat kadar uyuyabilmelidir. Uyandığında ağlayabilir veya sadece emziğiyle oyalanabilir. Bu yarı-uyanık dönemi uyku saati boyunca yaşayacaktır. Yetişkinler de uykularında aynı dönemi yaşandığı bilinmektedir ancak onlar tamamen uyanmamaya programlıdır, yatakta bir iki kez dönüp yeniden uykuya dalabilirler. Bebek de, uyanır uyanmaz yanına koşmadığınız sürece, aynı düzeni kendi kendine bulacaktır. Uyandığı anda yanına gitmeniz onu yanında annesi olmadan tekrar uyuyamayacağına inandırır. Bu yaştaki bebeklerin uyuyana kadar ağlaması çok sık görülen bir durumdur. Günümüzde yapıla araştırmalar sonucu ağlamanın, bebeği bir şekilde rahatlattığı gözlenmiş anlaşılmıştır ki ağlamak bebekler için kimi zaman rahatlatıcı tedavi yapabilmektedir. Ancak bebek, yatağına yattığı anda ağlamaya başlıyorsa, gün boyunca yeteri kadar uyanık kalmadığı sonucunu çıkarılabilir. Bu nedenle, eğer uykusu yoksa ya da uyumuyorsa bebek yatağında tutulmamalıdır. Bebek uyku ile yatağı bir algılamamalıdır.

Diğer yandan, bebek özellikle uykudan önce uyarılmışsa, uyumakta güçlük çekebilir. Böyle zamanlarda bebeği sakinleştirmek için biraz emzirmek veya mama vermek (böylelikle bebeğin karnı hemen acıkmayacaktır), bezini değiştirmek ve biraz sallamak denenmelidir.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 56/100 (168 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

3 Aylık Bebek
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd