Durumunuzu Seçiniz.
>

3 Yaşında Çocuğun Gelişimi
Dünyaya geldiğiden bu yana hızlı bir gelişim süreci içersinde olan bebek artık üçüncü yaşını doldurmuştur.Üüçüncü yaşı çocuk için hayatında önemli kilometre taşlarından birisi halindedir. Bu dönemde bebek hızlı bir gelişim süreci içerisine girecek, günden güne büyüyecektr. Üç yaşındaki çocuk yaşının getirileriyle beraber konuşkan, sevimli, arkadaş canlısı ve paylaşımcı bir insan haline gelecektir. Doruğa ulaşan merak güdüsüyle bu dönemde çocuk her şeyi görmek ve her şeyi yapmak isteyebilir.  

Beslenme
Beslenme ve uykusuna gelince üç yaşındaki çocuk artık iyi beslenme alışkanlıkları henüz kazanamamıştır ancak bu alışkanlıkları kazanmasa da onun için ailesi ile birlikte yemek yemesi çok önemlidir. Çünkü şimdiden kazandığı bu alışkanlıklar onun için ömür boyu devam edecektir.  

Anne ve baba u dönemde çocuğa örnek olmalı istenilen alışkanlıkları kazanması için ebeveynler örnek davranışlar sergilemelidir. Çocuğun beslenmesinde anne ve babanı görevi ona örnek olmaktır. Çocuğa sağlıklı seçenekler sunarak, sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanması için ona örnek ebeveynler olunmalıdır. Bunun yanı sıra aileye sosyal olarak da katılması için çocuğa onun yapabileceği görevler verilerek şimdiden güzel davranışlar kazanması sağlanabilir.  

Toplumuzda en çok yapılan hatalardan biri olan çocuğu yemeye zorlamak çok büyük bir yanlıştır. Anne, çocuğun bu dönemde iştah konusunu problem haline getirmemeli ve onun zaten acıkınca yiyeceğini bilmelidir. Çocuğun tabi ki tadında hoşlandığı ve hoşlanmayacağı besinler olabilir ve de bunlar sık sık değişebileceği bilinmektedir. Eğer bir gıdayı çocuk reddederse ısrar edilmemelidir ancak çocuğa bir süre sonra farklı bir şekilde, o açken tekrar denenmelidir. Ayrıca beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da çocuğa yemeğini yemeyince aç kalmasın diye abur cubur asla verilmemelidir.   Yine yanlış yapılan bir diğer hata da besinin çocuk için ödül veya ceza olarak kullanılmasıdır ancak bu çok yanlış bir davranıştır. Beslenmesinin yanı sıra bebeğin diş bakımına da bu yaşlarda ayrı özen gösterilmelidir. Bunun için günde en az iki kez dişler fırçalanmalıdır. Ayrıca diş macunun az miktarda, bir mercimek tanesi büyüklüğünde kullanılması uzmanlar tavsiye edilmektedir.  

Uyku
Beslenmenin yanı sıra çocuğun uyku düzenine de bu dönemde dikkat edilmelidir. Bu dönemde çocuk uykusunda yürüyebilir veya konuşabilir. Ancak bu endişelenecek bir durum değildir.  

3 Yaş Çocuğunun Fiziksel Gelişimi
Çocuğun bu yaşıyla beraber fizikse gelişimi de bir hayli artmıştır. Artık o, tek başına bir ayağının üstünde dengede durabilir, üç tekerlekli bisiklete binebilir ve de kapıları tek başına açabilir. Bu dönemde üç yaş çocuğu yavaş yavaş kas gelişimi arttıkça kalıbı dolacaktır ve ortalama 8,5 ila 10 cm arasında uzamakta, 2,5 ila 3,5 kilo arasında kilo alabilmektedir.  

Ayrıca çocuğun kafatası uzunluğu da artacaktır, fakat yavaş yavaş olduğu için fark edilmeyebilir. Bu arada alt çene daha belirgin olarak gelişirken, üst çene geçici dişleri yerleştirecek şekilde genişlemeye başlayacaktır. Bu yaşında çocuğun ayrıca parmak ve el hareketlerinin de daha belirgin bir şekilde geliştiği gözlemlenebilir. Üç yaşının sonuna doğru çocuk bir kare ya da daire çizebilir duruma gelmiştir. Ve de kare ve üçgeni şekil olarak tanıyabilir. Bunun dışında fark edilen bir diğer yönü de çocuk iki ya da dört vücut parçası olan bir insan çizebilir hale gelmiştir. Bu dönemde çocuk rahatlıkla renkleri tanımaya başlayacaktır. Ve de nerdeyse üç yaşında ki bir çocuk doğru bir şekilde makası ve kalemi kontrol edebilir duruma gelmiştir. Çcouk bu döenmde koşma, zıplama, yürüme ve hızlı bir şekilde tırmanma gibi eylemleri bol bol gerçekleştirdiği gözlemlenebilir.  

3 Yaş Çocuğunun Duyusal ve Sosyal Gelişimi
Bu yaştaki bir çocuk henüz gerçek yaşam ile hayali oyun arasında net bir yarım yapmamaktadır. Mesela çocuk, görünmeyen oyun arkadaşları icat edebilmekte ve de bu durum beraberinde çocuğun yeni bir takım korkuların çıkmasına neden olabilmektedir. Çocuk gerçekle hayali dünyayı ayıramadığı taktirde sevgi ve bağlılık gibi duygulardan öfke, hayal kırıklığı, isyan ve korku gibi duygulara sürüklenebilir. Bu durum alınabilecek en önemli tedbir çocuğun, medyayla iletişiminin ciddi şekilde yakından takip edilmesi olabilir. bu yaşın belki de en gözen çarpan gelişmesi çocuğun çevresindeki insanlara sevgi ve güvenle yaklaşması ve başka çocuklarla uyum içinde oyunlar oynayabilmesidir. Zamanla çocuğun oyun sırasında kendi kendine konuşması giderek azalmakta ve onun yerini başkalarıyla konuşmaların başladığı gözlemlenebilmektedir.  

Sosyal gelişimiyle birlikte bu dönemde çocuk ev işleri, bahçe işleri, alış-veriş gibi sosyal etkinliklerde anne ve babasına yardım etmekten çok hoşlanmaktadır. Geliştirdiği bir diğer güzel tutum da örnek aldığı insanlardan gözlemleyerek öğrendiği çevreyi derli toplu tutmaya çalışmasıdır. Bu dönemde çocuğun eskiye göre ayrılma kaygısının muhtemelen azalmış olduğu fark edilebilir. Ancak tabi ki normal yetişkin insanlar gibi farklı veya yeni bir ortama ayak uydururken, korku şeklinde tepki göstermesi çok normaldir. Ayrıca bu yaştaki çocukta geceleri altını ıslatmalar azalmıştır. Giderek gelişen kas koordinasyonu ile birlikte çocuk yemek yerken kaşık ve çatalı rahatça kullanabilir duruma gelmiştir. Pantolonunu ve şortunu indirebilir ve yeniden çekebilir fakat küçük kas koordinasyonu gereken işlerde hala tam olarak başarılı değildir. Mesela bu dönem çocuk düğme ilikleme ve fermuar çekmede yardıma ihtiyaç duyabilir ve bu çok normaldir.  

3 Yaş Çocuğunun Dilsel ve Algısal Gelişimi
Bu yaşta çocuğun dil gelişimi ilerlemekte, kelime haznesi oldukça genişlemektedir. Çocuk artık en azından 300 kelime biliyor durumdadır ve de bu dönemde bu bildiği kelmelerle eskiden 2-3 kelimeden oluşturduğu cümleleri 6 kelimeden oluşan cümlelere kadar geliştirebilecektir. Çocuk rahatlıkla kendi adını, soyadını, cinsiyetini ve yaşını söyleyebilir; hatta bildiği birkaç çocuk şiirini ezbere okuyabilmektedir.   "Aç, yorgun, üşümüş" gibi kelimelerin anlamını bilmektedir. Bu dönemde çocuk iki fiil içeren, zamir ve basit edatlar olan cümleler kurabilmektedir. Çocuğun cümleleri daha yapılı hale geldiği fark edilebilir. Örneğin "ve" sözcüğünü kullanarak cümlesine yeni bir düşünceyi ekleyebilmektedir.  

Ayrıca eskisine nazaran çocuğun bu yaşta konuşması yabancılar tarafından net olarak anlaşılabilcek duruma gelebilir. Çoğu kelimeyi anlaşılır şekilde söyler. Ancak çocuk hala tam doğru telaffuzla konuşamamktadır. Bu dönemdeki çocuğun konuşmasında görülen bir başka algısal değişim de konuşurken ses tonunu duruma göre ayarlayabiliyor olmasıdır.

Diğer yandan bu yaştaki bir çocuk, ona kadar ya da daha fazla sayıyı ezbere sayabilecek gelişime sahip olacaktır. Bu yüzden onunla sayı oyunları oynanmalı ve bol bol öykü, masal kitapları okunmalıdır. Bu şekilde onun algısal ve dil gelişimine destek olunabilmektedir. Zaten çocuk bu dönemde ona kitap okunduğu takdirde, büyük bir dikkatle dinlemeye çalıştığı fark edilebilen bir diğer gelişmedir. Çocuğun bu dönemde öğrenme arzusu oldukça fazladır. Yeni kelime öğrenmeye karşı büyük bir arzu duymaktadır bu yüzden de "ne, nerede, kimle" gibi sözcükleri ile başlayan pek çok soru sorabilir.  

3 Yaş Çocuğu Bu Dönemde Nasıl Desteklenebilir? Neler Yapılmalı, Neler Yapılmamalıdır?
Bu yaştaki bir çocuk hala gece ve gündüz bez kullanıyor olabilir; bu normal bir durumdur. Bunun için o asla suçlanmamalı ve utandırılmamalıdır; unutulmamalıdır ki her çocuğun gelişimi kendine özgüdür ve de her birinin bezden kurtulma dönemleri birbirinden farklı olacaktır. Çocuğun güvenliği ve sağlıklı gelişimi için bu dönemde onun yanında sigara içilmemeli ve buna izin verilmemelidir.  

Sıcak ve tehlikeli aletleri, cihazları çocuktan mümkün olduğunca uzak tutulmalı saklanmalıdır. Seyahat durumunda çocukların on iki yaşına kadar yasal olarak arka koltukta seyahat etmesi gerekmektedir. Bunun için çocuğun yaş ve kilosuna uygun koltuk kullanılmalı ve ona örnek olarak anne babanın emniyet kemeri takması ve önemini anlatması tavsiye edilmektedir.  

Ayrıca düşüp yaralanmaları önlemek için mobilya üstü gibi yerlere tırmanmaması gerektiği ve ne yapması gerektiği ona doğru bir yaklaşımla gösterilmelidir. Bu dönemde çocuğun sağlıklı gelişimi için onun kum, su, toprakla oynamasına izin verilmeli, parmak boyası ve oyun hamuru ile oynaması sağlanmalıdır. Ayrıca parçaları parçalardan oluşan bir araya getirip bir şeyler yapacağı, yaratıcığı arttırıcı oyuncaklar ile oynaması sağlanmalıdır.   Bu yaşta ayrıca onun kendini aileden biri hissetmesi için ona yapabileceği işler verilebilir. Ve de bu gibi olumlu gelişmelerde memnuniyet belirtici sözcükler veya ödüller kullanılmalıdır.  

Çocuğun bu yaştaki sağlıklı algısal ve dil gelişimi için onunla cisimlerin adlarını, renklerini söyleme oyunları oynanmalı, sorduğu sorular cevaplandırılmalı, yeni kelimeler öğrenmesi sağlanmalı, öyküler, masallar okunmalıdır. Ayrıca yararlı TV programları da izletilebilir.   Ayrıca çocuk sağlıklı sosyal ve duygusal gelişimi için başka çocuklarla bir araya getirilmeli, paylaşmayı ve birlikte oyunlar oynamayı öğrenmesi sağlanmalıdır. farklı ortamlarda bulunmak ve yeni arkadaşlarla tanışmak bu dönemde onun gelişimi için oldukça önemlidir.  

Çocuğun bu dönemde disiplinli eğitimini de özen gösterilmelidir. Kurallar ve yasaklar konusunda tutarlı olunmalıdır. Ondan ne beklendiği istendiği açık şekilde belirtilmeli ve de istenmeyen davranışların neden istenmediğini anlatıp açıklanmalıdır. Bunun için ödüllendirme ve ya övme yöntemi kullanılmalıdır.  

Günümüzde yapılan araştırmalar sonucunda, kekemelik yüzde 5 oranında bu dönemdeki çocuklarda görülebilir. Ve de ortaya çıkan bir diğer sonuç, bu sorunda erkek çocukların kız çocuklarından daha hassas olmasıdır. Bu sorun genelde durum genelde çocuk kaygılı, yorgun, hasta ya da aşırı heyecanlı olduğu zamanlarda ortaya çıkabilir. Anne ve baba çocuğa bu sorunu fazla önemsemeyecek şekilde yaklaşmaldır. Anne baba çocuğa konuşmalarını yavaşlatarak yardımcı olabilir ve de problem ileri seviyede ise bir çocuk doktoru ile konuşma terapisini uygulanarak çözüme ulaşılabilir.

 

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 76/100 (212 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

3 Yaş Çocuklar
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd