Durumunuzu Seçiniz.
>

Gün geçtikçe bebek büyümekte, artık dördüncü ayının içene girmektedir. Bebeğin bu kısa süreye rağmen hızla büyüyüp geliştiğini, değiştiğini, hareketlerinin farklılaştığını görmek haliyle anne babayı bir hayli heyecanlandırabilir. Her gün biraz daha büyüyen bebek, artık "yeni doğan" sınıfını geçmiş sayılmaktadır. Bebek artık normal bir yetişkin gibi cisimleri üç boyutlu görebilir ve bütün renkleri ayırt edebilir. Önceden birbirine yakın tonları ayırt edemezken bu ay içerisinde fiziksel ve algısal gelişimi sayesinde neredeyse tüm renkleri birbirinden rahatlıkla ayırt edebilir duruma gelmiştir. Hatta parlak ve canlı renkler bebeğin oldukça ilgisini çeker.

Ayrıca görme yetisinin gelişimi yanı sıra, bebeğin göz rengi de bu dönemde değişebilmektedir. Çoğu bebeğin doğum sonrası mavimsi olan göz rengi koyulaşmaya başlayabilir. Eğer ki 6. ayda bebek hala mavi gözlü ise, gözlerinin renkli kalacağından emin olunabilir. Ancak bebeğin dış dünyada ve etrafında gördüklerine ilgisi arttıkça yemek saatlerinde onu beslemek anne için oldukça zorlaşır. Bu durum için annelere bir çözüm önerisi olarak; bebeği karanlık ve sessiz bir odada beslemek gerekebilir. Bebeğin yeni doğan evresinden çıkmasıyla beraber bu ay içinde doktorlar genellikle katı gıdalara (yoğurt, kaşık maması, meyve püresi) geçilmesini önerebilir. İlk dört ay boyunca bebek anne sütüyle beslenir. Bu dönemde bebeğin yutma refleksinin zayıf olduğu için kaşıkla verilenleri yeterince yutamayabilir, ağızdan geri çıkarmaya eğilimlidir. Bebeğin böbrekleri henüz yeterince gelişmemiş olduğu için protein ve elektrolitlerin yükünü atamaz durumdadır ve sindirim sistemimde de yabancı proteinlere karşı koruyucu mekanizma tam olarak gelişmemiştir.

Ayrıca bebeğin midesi yeterli asit salgılayamaz; ayrıca nişasta ve yağların emilimi için gerekli enzimleri de yetersiz salgılar. Bu nedenle bu dönemde bebek için en ideal gıda, içinde bu enzimleri içeren, protein ve elektrolit içeriği düşük olan anne sütüdür. Katı gıdalarla beslenme konusunda ebeveynler olarak doktorların tavsiyelerini doğru takip etmek önemlidir. Bunun için bir öğünde sadece bir yeni gıdayla başlanmalı ve bunu da yavaş yavaş yapmaya dikkat edilmelidir, başka bir yeni gıdaya hemen geçilmemelidir. Böylelikle hem bebeğin yeni tatlara alışması için zaman tanımış olur hem de herhangi bir gıdaya alerjisi olup olmadığını doktoru ile birlikte daha rahat gözlemlenebilir. Yapılan araştırmalar doğrultusunda bazı bebekler yeni tatlar konusunda hevesliyken, bazıları bu konuda daha gönülsüz olmaktadırlar. Eğer bebek bu yeni gıdaları istemiyorsa endişelenilmemelidir ve yemesi için zorlanmamalıdır. Amaç, sadece bebeği katı gıdalara alışmasını sağlamaktır, bu yüzden az miktarda vermeye devam edilmelidir. Eğer bebek katı gıdaları reddetmekte ısrarlıysa, doktora danışarak aynı yemekler 1-2 hafta sonra tekrar denenmelidir. Bir süre sonra bebek kendiliğinden alışacağı gözlemlenecektir. Bir süre sonra yeni gıdalar artık beslenme düzeninin bir parçası olduğunda, bebek anne sütünü veya formül sütü giderek daha az miktarda alacaktır.

Bu dönemlerde, katı gıdaları, sütten önce vermeye gayret edilmelidir; çünkü süt ve sıvı mamalar oldukça doyurucudur ve bebek önce bunları alırsa, sıra katı gıdaya geldiğinde karnı doymuş olacaktır. Ancak bazen yemeğe katı gıda ile başlamak da bebeği sinirlendirebilir, özellikle de sabah uyanır uyanmaz pek hoşuna gitmeyebilir. Eğer yeni mamaya tepki gösterirse önce emzirilmeli, ardından yeni mamasını verilmelidir, yine istemez ise emzirmeye devam edilmelidir. Zaman geçtikçe bebeğin öğün sayısı, günde dört defaya inecektir. Buna ek olarak, yatmadan önce de sütünü ister. Eğer bebek daha sık acıkıyorsa süt ve katı gıda arasında yarım saat kadar beklenmesi genelde tavsiye edilir. Dördüncü ay içerisinde bebeğin fiziksel yeteneklerinde oldukça büyük gözlemlenebilir gelişmeler fark edilebilmektedir.

Bu ayın sonunda bebek kafasını tamamen dik tutabilir ve karnının üstünde yatarken 90 derecelik açıyla kafasını yerden kaldırabilir. Ayrıca kafasını her yöne çevirebilir ve sırtüstü yatarken kaldırabilir. Çenesini omuzlarına dayayarak ayaklarına bakabilir. Bebeğin fiziksel gelişimi hızla devam etmektedir. Bebeğin kafasının arkasındaki yumuşak nokta kaybolmuştur, ön taraftakinin tamamen kaybolması ise bazı durumlarda 18 ayı bulabilmektedir. Ayrıca bebeğin saç şekli ve rengi de büyük ihtimalle farklılaşmaya başlamıştır. Net olarak fark edilmesi de geçen birkaç hafta boyunca bebeğin doğumdaki saçları dökülmeye ve yerine yeni ve kalıcı saçlar çıkmaya başlamıştır. Bu süreç birkaç ay daha devam edecektir. Bunun yanı sıra bu ay bebeğin tükürükleri akmaya de başlayabilir. Cildin de buna bağlı kızarmalar oluşuyorsa bebeğin yüzüne biraz vazelin, boyun çizgilerine de mısır nişastası sürülmesi önerilir. Eğer lekeler artıyorsa, mutlaka doktora başvurulmalıdır. Genlikle toplumda tükürük akmasının genelde diş çıkarmayla bağlantılı olduğu düşünülür. Ancak günümüzde yapılan araştırmalar sonucunda bu çok kesin bir bağlantı sayılamaz. Eğer bebek gerçekten diş çıkartıyorsa, ellerini sık sık kulağına ve çenesine götürdüğü görülür. Aynı kaslar her iki bölgeyi de idare ettiğinden, bebeğin kulağı mı ağrıyor, yoksa dişi mi çıkıyor, belli olamaz. Bunu anlayabilmek için diş etlerini hafifçe ovmak yeterlidir. Bebek hemen bağırmaya başlıyorsa, diş çıkarıyor olduğu anlaşılabilir. Ancak bazı bebekler fazla diş ağrısı çekmez, bazısı ise tüm diş çıkarma süresince acı ve sıkıntı yaşar. Eğer ki bebeğin diş çıkardığı için huzursuzluğu görülürse bazı önlemler alınabilir, bunlar; bir diş kaşıma oyuncağı edinilmeli ve buzdolabında saklanılmalıdır. Oyuncağın serinliği bebeğin diş etlerini rahatlatacaktır. Eğer bu da işe yaramazsa, doktora başvurulmalı ve tedavi edilmelidir. Bazı bebeklerin bu ay içerisinde bir dişi patlayabilir, ancak bu çok sk yaşanan bir durum değildir genelde ilk diş 6. aydan önce çıkmamaktadır. Bu aydan itibaren bebeğin uykuları düzene girer. Ancak hala bebek geceleri uyanıp huysuzluk yaptığı ya da beslenmek istediği görülebilir.

Eğer bebek ağlamıyorsa anne bir süre bebeği kendi haline bırakıp yeniden uykuya dalmasını beklemelidir, bu dönemde bebek günde yaklaşık olarak 15 saat uyku uyur. Bebeğin bu ay fiziksel gelişimi devam ettikçe artık yüzükoyun yatarken sırtüstü dönebilir; ellerinin üzerinde yükselip dizlerini bükmeyi bile becerebilmektedir. Kasları gelişip güçlendikçe, bebeğin vücudu da toparlanmaya başlar. Karnı üzerinde yatarken, tek kolunun üzerinde başını kaldırabilir. Tam olarak ters dönemese de, bebek bu ay en azından bir yana doğru dönebilecektir; diğer tarafa dönmek içinse biraz daha gelişmesi gerekmektedir. Birçok bebek bu gelişmeden sonra, tam olarak dönmeye başlar. Bebek desteklendiği zaman 30 dakika kadar oturabiliyor; otururken de başını dik tutup tüm yönlere döndürebilir. Kas gelişiminin yanı sıra, bebek giderek daha istemli hareket etmeye başlayacaktır, yeni doğan reflekslerinin çoğu artık kaybolur. Arama refleksi de bunlara dâhil olacaktır ve bebek artık neye baktığının ve ne gördüğünün tam olarak bilincindedir. Yorgun olduğu zamanlar hariç, bebek pek çok hareketi daha akıcı ve daha kontrollüdür. Bebek etrafında bulduğu tüm objelere uzanıp kavradıktan sonra yaptığı ilk iş onları ağzına götürmek oluyor. Bu sebeple anne ve babalar çok dikkatli olmalı, bu durumu önlemek için evi gerekirse düzenlemelidirler. Bebeğinizin el-göz koordinasyonu da gelişmesi yanı sıra koku duyusu da oldukça gelişir evreyi koku duyusuyla anlamaya çalışabilir. Ayrıca bebeğin kulağı da artık neredeyse bir yetişkin kadar net duymaktadır. Zayıf ve kuvvetli sesi olanı fark edebilir ve müzik sesi duyunca tepki verebilir. Bebek artık iki heceli sesler çıkarabilir. Anne ve baba bebek onlarla konuşmaya çalıştıkça mutlu olduğunu belli eder. Bebek artık ses çıkarmaya da isteklidir. Bazı sesleri sanki unutmamaya çalışırmış gibi tekrar eder. Bunların çoğu tek sesli hecelerdir ve aylar sonra bu sesler birer kelimeye, gurultular ise, kıkırdamaya, gülücüğe ve çığlıklara dönüşür. Bebek artık yabancıların yanında eskisi gibi rahat değildir çünkü artık insanları seçmeye başlar. Eskiden gördüğü herkese gülümserken, şimdi yabancılardan bazen korkabilir. Ayrıca bebek gıdıklandığında yüksek sesle güler. Bu hareket bebeklerde bu dönemden önce görülmez, bu yüzden uzmanlar bunu sosyal bir gelişim olarak kabul etmektedir.


Bebekler bu dönemde her türlü uyarıya açıktır, bu yüzden bulunduğu çevre oyuncaklarla zenginleştirilmelidir. Büyüdükçe yeni beceriler kazanan bebek ve tabii ki yeni oyuncaklara ihtiyaç duyuyor. Anne ve babalar oyuncak seçimimde oldukça titiz davranmalıdır. Genelde tek parçadan oluşan güvenli bebek oyuncakları alınmalıdır; parçalara ayrılabilen, bebeğin ağzına sokabileceği derecede küçük oyuncaklar tercih edilmemelidir. Bu dönemde bebek en çok bez bebekleri ve hayvanları, yumuşak topları, kırılmayan bebek aynalarını ve diş çıkarma halkalarını oynamaktan hoşlanır. Bebek ayrıca tekme atmaktan çok hoşlanır; bacaklarını elleri ile ayaklarına veya dizlerine dokunabilecek kadar havaya kaldırabilir. Daha sonraki aylarda ise bebeğin bacakları tüm ağırlığının yükünü kaldıracak güce sahip hale gelecektir. Bu ay yaşanan bir diğer gelişme ise dördüncü ayda bebek 5li karma aşının (Difteri-Tetanos-Boğmaca, Çocuk Felci, Menenjit aşısının) 2.dozunu alır. İlk dozu bebek 2 aylıkken uygulanır. Aşılarının bir sonraki dozu ise bebeğin 6. ayıda uygulanır. Bebekte görülen gelişmeler yanında bu ayda anne bu aralar hamilelikte aldığı kiloları veremeyeceği endişesine kapılabilir. Bu durumda doktora başvurabilir ve doktorla uygun bir egzersiz programı hazırlanarak bu derdinden uygun egzersizleri yaparak hamilelikte alınan kilolardan rahatlıkla kurtulabilir.


Bebeğin güvenliği için bazı önemleler alınabilir örneğin; bebeğe yakınlarında sıcak şeyler yiyip içilmemeli, mutfakta ocakta, fırın yakınlarına, bebek götürülmemeli, sıcak yiyecek içecekler masa veya tezgah kenarında bırakılmamalı. soba, ısıtıcı, kalorifer peteklerinin etrafını çevrilmeli, etrafta bebeğin alıp ağzına atabileceği küçük cisimler bırakılmamalı, bebeğin oyuncakları yutulamayacak kadar büyük, sivri kenarları olmayan, parçalara ayrılmayacak nitelikte olmalı, bebeğin boynuna emzik bağlanmamalı, bebek banyoda yalnız bırakılmamalı., arabada iken daima özel bebek koltuğu kullanılmalı ve bebek arabada yalnız bırakılmamalıdır. Bu alınacaklar önlemlerin yanı sıra bebeğe tutacağı, kavrayabileceği, tadacağı ve dinleyebileceği oyuncaklar verilmeli, müzik dinletilmeli, renkli bir çorabın uç tarafını kesilip bileğine geçirerek bebeğin ellerini daha kolay bulması ve oynaması sağlanabilir, banyo yaparken, gelişimi için banyo oyuncaklarıyla oynaması için daha fazla zaman ayrılmalı, başarılarını gülümseyerek, onu kucaklayıp severek kutlanmalı, yeni şeyler keşfetmesi ve oyuncaklarıyla oynaması için ona, tehlikesiz, boş ve geniş bir alan ayrılmalı, bebeği sık sık kucaklayıp dikkatli bir şekilde kaldırılmalıdır... Çünkü sallanmak, hoplamak ve zıplamak gibi hareketli oyunlardan çok hoşlanır. Ve de bebek gülerken, anne baba da gülmelidir. Bebek kendini ve dünyayı keşfederken, onun bu yeni çabaları sabırla izlenmelidir. Bebekle oynanmalı ve şefkat gösterilmelidir. Bebeğe yakın olan herkes bebeğin sosyal ve algısal gelişiminde oldukça önemli bir yer tutar.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 56/100 (177 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

4 Aylık Bebek
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd