Durumunuzu Seçiniz.
>

Bebek bu ay içerisinde anne ve babayı tanımaya başlar ve onları görünce güler, sesinizi ayırt eder, onlara kendini duyurmak için çalışabilir.

Bu ay bebek bir hayli kilo alacak ve ayın sonunda bebeğin doğumdaki kilosunun yaklaşık olarak iki katına çıkacaktır. Bu aydan itibaren bebek, birinci yaşının sonuna kadar sağlıklı gelişimi için her ay yaklaşık 500 gram almalıdır. Ancak bazı durumlarda bebeğin kilosu her zaman aynı ölçüde artmayabildiği görülmektedir. Kilo aldıkça bebeğin kendi fiziksel sınırlarını keşfetme konusundaki ilgisi de artacaktır.

Bu aydan itibaren bebek artık desteksiz oturma becerisine sahiptir; hatta annesinin kucağında ayağa kalktığında kendi ağırlığına biraz dayanabilir hale gelmiştir. Ayrıca bebek artık sırtüstü yatarken yüzükoyun yuvarlanabilir. Beş aylık bebek muhtemelen artık kolayca yatağında sırtüstünden yüzükoyun, yüzükoyun durumdayken sırtüstü dönebiliyordur; her iki tarafa da dönmeyi ise önümüzdeki birkaç hafta içinde tamamlayacaktır. Bebeğin dönüşleri öğrenmesi için anne ve babanın bebeğe biraz yardımı dokunmalıdır. Bebek bu ayda da kendi elleriyle ve ayaklarıyla, özellikle de ayak parmaklarıyla oynamaktan çok hoşlanır. Gelişimi normal devam eden bir bebek bu ay sonunda bir ayağını göbeğine kadar kaldırabilir; hareketli bir bebek ise karnının üzerindeyken her iki ayağını da iterek yatakta ilerleyebilir. Bebek artık zamanının büyük bir kısmını en son geliştirdiği motor becerilerini denemekle geçirecek böylece öğrenecektir; yani konuşmayı, dinlemeyi ve yetişebileceği her şeyi keşfetmeyi deneyerek öğrenecektir.

Bebeğin oyun oynarken uçak hareketini sıkça denediğini görülebilir; karnının üzerinde kollarını ve bacaklarını iki yana açar ve kafasını yukarı kaldırır. Bu hareket bebeğin, sırt ve boyun kaslarını geliştirmek için mükemmel bir harekettir. Bebek değişik ihtiyaçları için değişik sesler çıkarmaya başlar ve ihtiyaçlarını gidermeyi dener. Bazen bebek etrafında bulduğu bir nesneyle anneyle babanın birbirleriyle konuştukları gibi konuşmaya çalıştığı gözlemlenebilir. Ancak bebek henüz konuşamamaktadır. Bebek annesi konuşurken sürekli onun ağız hareketlerini takip etmeye çalışarak, bu şekilde hemen konuşmayı öğrenmeyi deneyecektir. Bebeğin sesleri çıkarmayı denemesi yanı sıra artık, ona ismiyle seslendiklerinde fark ederek tepki verebilir. Kısaca artık bebek, ismimi öğrenir. Ayrıca bu dönemde gelişen bir diğer gelişme ise eskiden sadece kızgın, sıkkın ya da mutlu olduğunu ifade edebilen bebek artık anneyle babaya, onlara olan sevgisini göstermenin yollarını geliştirmeye başlar. Bebekte yaşanan bir diğer algısal gelişme ise anne baba bebekle şakalaştıklarında, komiklik yaptıklarında anlayıp gülebilir ve hatta bebek de onları güldürmeye çalışabilir olmasıdır, başka bir deyişle bebeğin mizah duygusu da gelişmeye başlamıştır.

Ayrıca bu aydan itibaren bebek artık ana kucağında rahatlıkla hareket edebilmektedir ve de mama sandalyesinde de oturabilir. Artık bebeğe bir yaylı salıncak ya da benzer bir oyun sandalyesi alınarak oynaması ve kaslarını geliştirmesi sağlanabilir. Ancak bebek yardımsız ve tam olarak oturana kadar yemeklerini ana kucağında vermeye devam edilmelidir. Bebek için bu ay içinde doktorlar genellikle katı gıdalara (yoğurt, kaşık maması, meyve püresi) geçilmesini önerebilir. İlk dört ay boyunca bebek anne sütüyle beslenir.

Bu dönemlerde bebeğin yutma refleksinin zayıf olduğu için kaşıkla verilenleri yeterince yutamayabilir, ağızdan geri çıkarmaya eğilimlidir. Ancak beşinci aydan itibaren katı gıdalara rahatça geçilebilir. Katı gıdalarla beslenme konusunda ebeveynler olarak doktorların tavsiyelerini doğru takip etmek önemlidir. Bunun için bir öğünde sadece bir yeni gıdayla başlanmalı ve bunu da yavaş yavaş yapmaya dikkat edilmelidir; başka bir yeni gıdaya hemen geçilmemelidir.

Böylelikle hem bebeğin yeni tatlara alışması için zaman tanımış olur hem de herhangi bir gıdaya alerjisi olup olmadığını doktoru ile birlikte daha rahat gözlemlenebilir. Yapılan araştırmalar doğrultusunda bazı bebekler yeni tatlar konusunda hevesliyken, bazıları bu konuda daha gönülsüz olmaktadırlar. Eğer bebek bu yeni gıdaları istemiyorsa endişelenilmemelidir ve yemesi için zorlanmamalıdır. Gaye, sadece bebeği katı gıdalara alışmasını sağlamaktır, bu yüzden az miktarda vermeye devam edilmelidir. Eğer bebek katı gıdaları reddetmekte ısrarlıysa, doktora danışarak aynı yemekler 1-2 hafta sonra tekrar denenmelidir. Bir süre sonra bebek kendiliğinden alışacağı gözlemlenecektir. Bunun dışında, eğer çok güzel yediği bir yemeği reddetmeye başlamışsa, hiç telaşlanılmamalı, nasıl olsa bir süre sonra tekrar yemeye başlayacaktır. Bir süre sonra yeni gıdalar artık beslenme düzeninin bir parçası olduğunda, bebek anne sütünü veya formül sütü giderek daha az miktarda alacaktır. Bu dönemlerde, katı gıdaları, sütten önce vermeye gayret edilmelidir; çünkü süt ve sıvı mamalar oldukça doyurucudur ve bebek önce bunları alırsa, sıra katı gıdaya geldiğinde karnı doymuş olacaktır. Ancak bazen yemeğe katı gıda ile başlamak da bebeği sinirlendirebilir, özellikle de sabah uyanır uyanmaz pek hoşuna gitmeyebilir. Eğer yeni mamaya tepki gösterirse önce emzirilmeli, ardından yeni mamasını verilmelidir, yine istemez ise emzirmeye devam edilmelidir.

 Bu yaştaki bebekler doğum öncesinde anneden aldıkları demir stokunu tüketmiş olurlar, bu yüzden başka kaynaklardan mineraller almaları gerekir. Hazır mama (formül süt) alan bebekler için, demir katkılı olanları tercih edilmeli, anne sütü alanlar içinse demir damlaları tercih edilebilir. Bu konuda çocuk doktoruna danışmak gerekebilir. Eğer bebek daha sık acıkıyorsa süt ve katı gıda arasında yarım saat kadar beklenmesi genelde tavsiye edilir. Ayrıca bebeğin beslenmesi konusunda, kaşıkla beslenmeye geç başlanırsa çiğneme ve katı gıdayı yutabilmek için bebeğin dilinin dönme reflekslerinde gecikme olabilir. Bu nedenle bu ayda kaşıkla gıdaya başlamak bebek için oldukça iyi olur. Ancak bebek her kaşıktan sonra oyun oynamakta ısrar ettikçe öğünler uzayabilir.

 Bu dönemde bebeğin en sevdiği oyunlardan biri de ağızdaki yemeği dışarı atmaktır. Bu ay bebeğin daha çok emme isteği duyduğunu gözlemlenebilir, bunun bir nedeni de katı gıdalar başladığı için biberon ve memeyi daha az emiyor olmasıdır. Bebekler çeşitli hareketleri öğrenirken heyecanlanıp yorulduğu için kendilerini rahatlatma ihtiyacı da duyarlar ve bazı bebekler bu dönemde el parmakları gibi ayak parmaklarını da emdikleri görülebilir. Bebeğe kendini keşfetmesi için henüz oynayacağı bir aynası yok ise, bir tane edinilmesi gerekebilir. Tabii, bebeğin güvenliği için kırılmayan bir ayna olmasına dikkat edilmelidir. Bebekler boy aynasında özellikle anne babayla kendisini birlikte seyretmekten çok hoşlanacağı rahatlıkla görülebilir. Bebek artık farklı eylemlerden farklı sonuçlar çıktığını öğrenmeye başlamıştır: biberonu tutuşundan veya bir oyuncağı kavramasından bunu anlarsınız. Düşen bir nesneyi gözleri ile arar, fakat bir nesne sakladığında bebek görse bile isterse onu bulabileceğini düşünememektedir çünkü yeterli zihinsel gelişeme sahip değildir. Ancak bebeğin elleri göz hizasından kaybolsa bile onların nerede olduğunu biliyor durumdadır çünkü ellerinin yerlerini öğrenmiştir. Bebekte aşırı hareketli olmasından dolayı özellikle sıcak havalarda, vücudunun kıvrımlı bölgelerinde isilik denilen, sivilce gibi görünen, kırmızılıklar oluşabilmektedir. Bunları önlemek mümkündür.

Böyle durumlarda, bebek mümkün olduğunca hafif giydirilmeli ve sık sık yıkanmalıdır. Ayrıca bir başak önlem de bu bölgelere biraz bebe pudrası sürülmesidir. Ancak pudra sürülürken dikkat edilmesi gereken nokta pudrayı direkt bebeğin cildine değil, önce kendi elimize döküp sonra bebeğe sürülmesidir. İlk başlarda banyo yapmaktan hoşlanmayan bebek, zamanla alışır ve hatta şimdi en sevdiğim şeylerden biri banyo yapmaktır. Tabii bunda annenin rolü de büyük olur çünkü bebeğin; huzurunu bozmadan, rahat edeceği bir ortamda, buharı ve ısıyı iyi ayarlayarak bebeğin banyoya alışması sağlanır. Bebek geliştikçe artık ılık suya, dokunulmaya ve hoş, temiz bebek kokularından çok hoşlanır. Bebek bu ayla beraber diş çıkarmaya başlayabilir; kimi bebeklerde diş daha geç de çıkabilir. Diş çıkarken bebeğin ağzının içi çok kaşınır ve yeni çıkmaya başlayan dişler, bazen ağrıya da yol açabilir. Eğer bebek gerçekten diş çıkartıyorsa, ellerini sık sık kulağına ve çenesine götürdüğü görülür. Aynı kaslar her iki bölgeyi de idare ettiğinden, bebeğin kulağı mı ağrıyor, yoksa dişi mi çıkıyor, belli olamaz. Bunu anlayabilmek için diş etlerini hafifçe ovmak yeterlidir. Bebek hemen bağırmaya başlıyorsa, diş çıkarıyor olduğu anlaşılabilir. Ancak bazı bebekler fazla diş ağrısı çekmez, bazısı ise tüm diş çıkarma süresince acı ve sıkıntı yaşar. Eğer ki bebeğin diş çıkardığı için huzursuzluğu görülürse bazı önlemler alınabilir, bunlar; bir diş kaşıma oyuncağı edinilmeli ve buzdolabında saklanılmalıdır. Oyuncağın serinliği bebeğin diş etlerini rahatlatacaktır. Eğer bu da işe yaramazsa, doktora başvurulmalı ve tedavi edilmelidir. Bazı bebeklerin bu ay içerisinde dişleri patlayabilir, ancak bu çok sık yaşanan bir durum değildir genelde ilk diş 6. aydan önce çıkmamaktadır. Eğer ki bebek bu zamanlarda huysuzlaşıp ağlıyor ise huzursuzken kendi kendisine vurabilir veya kendini tırmalayabilir. Günümüzde yapılan araştırmalar doğrultusunda insanoğlu kontrol edilemez durumlarda acıya dayanabilmeyi kolaylaştırmak için kendilerini bir şekilde yaraladıklarını bilinmektedir. Bebek bazen, gün içinde sadece bir uykuyla yetinebilir. Uyumaya niyetli görünmese bile bebek, bir süre dinlenmesi ve rahatlaması için o yatağına konulmalıdır. Bebek zaman geçtikçe sabahları, adeta sabırsızca, çabucak ve tamamen uyanır. Her zaman değilse de, bebeklerin çoğu genelde ailenin diğer bireylerinden önce uyanır. Bebeğin uzanma ve ulaşma isteği de bu ayda oldukça gelişmektedir. Bu dürtü, emeklemenin temelini oluşturduğu bilinmektedir. Eğer ev henüz bebeğe göre yeniden düzenlenmediyse, bu emekleme öncesi dönemde artık fazla vakit kaybedilmemelidir. Daha şimdiden bebek bir bardağı yere atabilir, sıcak çay bardağına elini sokabilir, elektrik fişlerini çekebilir ve daha akla gelmeyecek birçok şekilde kendine zarar verebilir. Bunun için bebeğin güvenliği için gerekli önlemler alınmalıdır. Kırılacak ve bebeğe zarar verebilecek objeleri ortadan kaldırılmalıdır.

Önceki aylarda bebek keşfettiği ve bulduğu nesneyi ağzına götürür ve yutmayı deneyebilirdi ancak bu ayla beraber bebek bu keşiflerinin bir parçası olarak nesneleri ağzına götürdüğü her şeyi çiğner. Bu ay yapışması gereken bir diğer önlem ise işitme testidir. Bebeğin doğum sonrası işitme testi yapılmış olsa da, bu sıralar tekrar edilmesi uygun olur. Konuşma ve dil gelişimi duyma yetisine bağlıdır ve erken müdahale, doğabilecek problemleri önlemekte çok etkili olduğu unutulmamalıdır. Bebek sosyal ve algısal gelişimine bağlı olarak artık dudaklarını büzebilir, tükürür, agu'lar yapabilir ve hatta dilini çıkartabilir. Ve daha birçok hareketi taklit ederek öğrenmeye çalışır. Çıkardığı sözler aslında, duyduğu seslerin taklidi şeklindedir. Bebeğin çıkardığı seslere verilen olumlu tepkiler onu cesaretlendirir. Ayrıca çevreden birilerinin de bu sesleri bebekle beraber taklit ederek çıkarması onun çok hoşuna gidecektir.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 72/100 (269 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

5 Aylık Bebek
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd