Durumunuzu Seçiniz.
>

Bebek artık altıncı ayının içene girmiş, yaşının yarısını tamamlamak üzeredir. Bebeğin bu kısa süreye rağmen hızla büyüyüp geliştiğini, değiştiğini, hareketlerinin farklılaştığını görmek haliyle anne babayı bir hayli heyecanlandırabilir. Bu dönemde her bebek geçici olarak farklı şeylere odaklanır. Kimi bebek emeklemeye odaklanırken; bir diğeri ses çıkarmaya yoğunlaşabilir; bir başka bebek ise dakikalarca elindeki oyuncağı incelemek isteyebilir. Önünüzdeki hafta ve aylarda bebeğin tüm ilgisi bir faaliyetten diğerine kayıp duracaktır.

Hızlı gelişiminden duyulan heyecanla bebeğinizi başka bebeklerle kıyaslayabilirsiniz ancak bu büyük bir hatadır. Gereksiz yere endişelere kapılmamanız gerekir zira eninde sonunda her bebek konuşmayı ve yürümeyi öğrenecektir. Örneğin, uyanık olduğu her anı sadece bakarak geçiren bir bebek de büyüyor ve öğreniyordur. Sadece diğer bebeklerden farklı olarak, görsel uyarılarını geliştirmeye yoğunlaşmıştır.

Altıncı aya girmesiyle beraber o artık dengeli bir biçimde oturabilme yetisine sahiptir ve bebek sırtüstü yatarken anneye ya da etraftaki bir eşyaya uzanarak kendisini oturur duruma getirebilir. Ayrıca bebek mama sandalyesinde otururken ona doğru sallanan nesneleri yakalama refleksiyle ulaşarak yakalayabilir. Altıncı ayın sonunda, birçok bebek tek başına oturabilir ancak çoğu bebek bu dönemde sadece destekle oturabilmektedir. Eğer bir bebek oturma pozisyonunda ileri-geri veya yanlara düşüyorsa henüz desteksiz oturmaya hazır değil demektir. Bebek bu yüzden zorlanmamalıdır. Kimsenin yerde hareket etmenin inceliklerini bebeğe öğretmesine gerek yoktur. Bebek zaten içinden gelen merakla her şeyi kendi araştırıp bulmak ve bağımsızlık dürtüsü geliştikçe, her şeyi kendi yapmak isteyecektir.

Bebek büyüklerin kol ve bacaklarıyla yaptıkları hareketleri de taklit etmeyi becererek öğrenecektir. Bu ay içerisinde bebek emeklemeye başlayabilir ancak gövdesi hala yerdedir ve henüz elleri ve dizleri üzerinde durmaya hazır değildir. Bebeklerde görülen ilginç bir durum ise öne doğru gidemeden arkaya doğru gidebilmeleridir. Bebekler ara sıra değişik teknikler de deneyebilir. Mesela kafasını ve kalçalarını kaldırarak dizlerini altına alır ve öne doğru atılır. Çok pratik görünmese de, bu hareketle bebek şimdilik bir noktadan diğerine hareket edebilir. Bebek bu ayda kilo almaya devam edecek ve doğduğu zamanki kilosunun iki katı veya iki katından biraz fazla ağırlığa sahip olacaktır.

Bebeğin kuvvetinin çoğu hala kollarındadır. Altı aylık bebeğin kol ve bacak kaslarını güçlendirmek için şınav hareketi yaptığını gözlemlenebilir. Bu aylarda yüzükoyun halden sırtüstüne doğru dönebildiği için yuvarlanmak da bebek için oldukça eğlenceli oyunlardan birisi haline gelir. Ancak tüm bu oyunlardan dolayı bu dönemde evde kaza riski çok fazladır. Bebekte dikkatini çeken nesnelere uzanma isteği, bazen oturduğu yerden düşmesine neden olabilmektedir. Bu yüzden evde bir kaza yaşanmaması için gerekli önlemler alınmalıdır.

Bu önlemlerden bazıları şöyledir:

Bebek, eline geçen her şeyi ağzına götürerek inceler; bu yüzden kazaları önlemek için daha dikkatli olunmalı, kısa mesafe gidilecek bile olunsa, bebek araba koltuğuna sabitlenmeli, bebek mama sandalyesine oturtulduğunda, mutlaka emniyet kemerini bağlanmalı.

Yürüteçler güvenli ve yararlı değildir, yürüteç kullanılmamalı. Bebek yatağında şilte, mümkün olan en alt seviyeye indirilmeli. Sıcak içecek, mum, sigara, ütü gibi sıcak nesneler bebekten uzak tutulmalı, bebeğin yanında sigara içilmemeli, priz kapakları kullanılmalı, elektrik kabloları saklanmalı. Bebeğe balon verilmemeli. (Günümüzde yapılan araştırmaların sonuçlarına göre balonlar en fazla ölüme yol açan oyuncaklardır).

İlaçlar bebeğin ulaşamayacağı yerlerde, kilit altında bulundurulmalı, bebeğin her bulduğu şeyi ağzına götüreceğini unutulmamalı, banyo ve mutfakta temizlik malzemelerini yukarıdaki dolaplarda saklanmalıdır. Bu gibi temel önlemler evde veya dışarıda beklenmedik bir kaza yaşanmasını önleyecektir.

Ayrıca bu ay, bebeğin gelişimi için alınacak bir önlem de aşı yaptırmak olacaktır. Bu ay Hepatit B aşısının ve 5'li karma aşının (Difteri-Tetanos-Boğmaca, Çocuk Felci, Menenjit aşısı) 3. dozlarını olması gerekmektedir.

Altıncı ay içerisinde bebeğin artık yutma refleksi oldukça gelişmiştir. Ancak henüz bebeğin dişleri olmadığı için katı gıdaları çiğneyememektedir. Bebeğin böbrekleri önceden henüz yeterince gelişmemiş olduğu için protein ve elektrolitlerin yükünü atamaz durumdadır ve sindirim sisteminde de yabancı proteinlere karşı koruyucu mekanizma tam olarak gelişmemiştir. Ayrıca bebeğin midesi yeterli asit salgılayamaz. Bu nedenle bu dönemde bebek için en ideal gıda, içinde bu enzimleri içeren, protein ve elektrolit içeriği düşük olan anne sütüdür. Ancak bu ay içerisinde bebeğin sindirim sisteminin yağ ve karbonhidratları emme işlevi ve yabancı proteinlere karşı koruyucu mekanizması da yine bu dönemde gelişir ve bu dönemde bebek rahatlıkla katı gıdalarla beslenebilir. Katı gıdalarla beslenme konusunda ebeveynler olarak doktorların tavsiyelerini doğru takip etmek önemlidir. Bu geçiş döneminde ona verilmeye başlanan ek gıdalar yumuşak ve düşük alerjenik özellikte olmalıdır. Bebek için anne sütünün yanı sıra en uygun besleyiciler unlu, sütlü mamalar ve yoğurttur. Bu yönden pirinç unu da tercih edilebilir. Yapılan araştırmalar doğrultusunda bazı bebekler yeni tatlar konusunda hevesliyken, bazıları bu konuda daha gönülsüz olmaktadırlar. Eğer bebek bu yeni gıdaları istemiyorsa endişelenilmemelidir ve yemesi için zorlanmamalıdır. Amaç, sadece bebeği katı gıdalara alışmasını sağlamaktır, bu yüzden az miktarda vermeye devam edilmelidir. Eğer bebek katı gıdaları reddetmekte ısrarlıysa, doktora danışarak aynı yemekler 1-2 hafta sonra tekrar denenmelidir. Bir süre sonra bebek kendiliğinden alışacağı gözlemlenecektir.

Bu dönemlerde, katı gıdaları sütten önce vermeye gayret edilmelidir; çünkü süt ve sıvı mamalar oldukça doyurucudur ve bebek önce bunları alırsa, sıra katı gıdaya geldiğinde karnı doymuş olacaktır. Eğer bebek daha sık acıkıyorsa süt ve katı gıda arasında yarım saat kadar beklenmesi genelde tavsiye edilir. Bebeğin dördüncü ayından sonra meyve ve sebze püreleri yemeye da azar azar başlanmalıdır. Sebze pürelerini patates, havuç, kabak ve pirinç ile hazırlanabilir. Bebekler genelde elma, şeftali gibi meyvelerin pürelerini de severek yiyecektirler. Meyve ve sebzelerin vitaminlerini kaybetmemeleri için bu püreleri yaparken cam rende kullanmak bebeğin bebeği için daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca portakal ve mandalinaya da bu ay başlanılabilir.

Bebeğin ilk dişleri 3.- 13.  ay arasında çıkabilir. Genellikle önce, alt ön kesiciler, sonra da üst ön kesiciler çıkar. Diş çıkmak üzereyken damak kırmızı ve ağrılı olabilir. Eğer bebek gerçekten diş çıkartıyorsa, ellerini sık sık kulağına ve çenesine götürdüğü görülür. Bebek hemen bağırmaya başlıyorsa, diş çıkarıyor olduğu anlaşılabilir. Ancak kimi bebekler fazla diş ağrısı çekmez iken, kimisi ise tüm diş çıkarma süresince acı ve sıkıntı yaşar. Bazı bebekler diş çıkarma sırasında huzursuz, keyifsiz olur, elini ağzına götürür ve sürekli, bir şeyler emmek ister. Eğer ki bebeğin diş çıkardığı için huzursuzluğu görülürse bazı önlemler alınabilir, bunlar; bir diş kaşıma oyuncağı edinilmeli ve buzdolabında saklanılmalıdır. Ayrıca bebeğin çiğnemesi için ona sert, temiz, soğuk objeler verilebilir. Eğer bu da işe yaramazsa, doktora başvurulmalı ve tedavi edilmelidir. Bunun yanı sıra, bebek çok huzursuzsa, doktor kontrolünde ağrı kesici gerekebilir. Bebeklerin bu ay içerisinde büyük ihtimalle bir dişi patlayabilir, çünkü altıncı aydan itibaren bebeklerin dişleri çıkmaya başladığı görülebilir.

Diğer yandan bebekte yüksek ateş veya kusma varsa, diş çıkarma ile ilişkili olduğunu düşünülmemeli, doktora başvurulmalıdır. İlk dişin çıkmasıyla diş bakımı başlamalıdır. Bebeğin dişleri temiz bir gazlı bezi ıslatarak silinmelidir. Eğer bebek yatakta biberon almak istiyorsa, sadece su dolu bir biberona izin verin. Mama, meyve suyu veya şeker içeren herhangi bir içecek diş çürüğüne neden olabilir. bu ay bebeğin sağlıklı fiziksel zihinsel ve algısal gelişimi için bebeğe gülümsemeli, gözlerinin içine bakılmalı, onunla oyunlar oynanmalı, değişik sesler dinletilmeli, bakması için parlak renkli oyuncak ve objeler gösterilmeli, yürüyüşe, markete, ziyaretlere götürülmeli, farklı ortamlarda bulunulması sağlanmalı, destekle oturmasına yardım edilmelidir.

Bebeğin konuşma yeteneğini geliştirmesine yardımcı olmak için onunla yavaş ve tane tane konuşulmalı, kısa cümleler kurulmalı ve etraftaki objeleri, isimlerini söyleyerek ona tanıtılmalıdır. Bebeğin çıkardığı sesler tekrar edilmeli ve bir süre sonra bu sesleri düzeltip değiştirerek ondan tekrar etmesini istenilmeli, tekrarlar üzerinde yoğunlaşmalı, ona sürekli kitap okunmalı. Bebek çeşitli sesler çıkarıp konuşma denemeleri yaparken susturulmamalı, aksine devam etmesi için teşvik edilmelidir.

Bebek artık günde 12 saati gece olmak üzere toplam 14 saat kadar uyumaktadır. Bu ay yaşanan diş çıkarma süreci gece ağlamalarına neden olabilir, anne ve babadan ayrılmak istemediği için, uyku saatinde itiraz edebilir. Ancak bebeğin sağlıklı gelişimi için uyku saati için rutin bir program uygulamaya başlanmalıdır. Bunun için bebeğin sevdiği bir oyuncak veya battaniye anneden ayrılmasını kolaylaştırır. Ayrıca toplumuzda yapılan büyük hata olarak eğer bebek sallanarak uyutulursa kendi başına uykuya dalmayı öğrenemez. Bu dönemde bebeğin en sevdiği oyuncaklar bloklar, toplar, aynalar, tahta kitaplar, oyuncak telefonum, bir de kutusundan fırlayıp duran yaylı kukla olmaktadır. Ayrıca bebek aynadaki görüntüsünü ellemeyi, onunla konuşmayı çok sever. Bu dönemde küçük parçacıklar bebeğin ilgisini çeker. Onları tutmaya çalışacaktır ancak henüz bebek tüm elini kullandığından başarılı olamayacaktır, örneğin ekmek kırıntıları, şeker gibi küçük parçaları tutamaz çünkü henüz parmaklarını kullanmayı bilmiyordur ve daha ilerleyen zamanlarda öğrenecektir. Fakat bebek büyük cisimleri rahatlıkla kavrayabilir ve hatta bazen elinde iki ayrı nesne tutup birbiriyle kıyaslayabilmektedir. Bu alıştırmaların onun sağlıklı zihinsel gelişimi için oldukça büyük önem teşkil etmektedir. Bu ay içerisinde bebek kendi başına dönebilir, destekle oturabilir, destekle oturtulduğunda, elleri ile kendini destekleyebilir, cisimlere uzanıp kendi başına alabilir, sese dönerek tepki verebilir, yabancılardan korkmaya başlayabilir, heceler söyleyebilir, eline aldığı oyuncağı diğer ele geçirebilir. Bu ay yaşanan en önemli gelişmelerden birisi de bebeğin, “Hayır”ın anlamını öğrenmesidir.

Ayrıca bebek, artık neden sonuç bağlantılarını kurmayı öğrenmiştir; mesela bir oyuncağı öttürmek için üstündeki düğmeye basmak gerektiğini; plastik topunu oturduğu koltuktan aşağı hızla attığı zaman zıplayıp tekrar yere düştüğünü anlayabilmektedir. Bebek artık düşürdüğü ya da gözden kaybettiği nesneleri aramaya başlar, arama davranışları da bu dönemden itibaren gelişmeye başlayacaktır.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 68/100 (246 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

6 Aylık Bebek
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd