Durumunuzu Seçiniz.
>

Yaşamının 7. ayında bebekte hızlı bir fiziksel, zihinsel ve algısal gelişim gözlemlenebilir. Bebek doğumundan bu yana birçok şey öğrenmiş, hayatı keşfetmeye başlamıştır ve bebek hayatının bu ilk senesinde aktif duruma gelme hazırlıklarına devam edecektir. Sonraki üç ay boyunca bebek oldukça hareketli olacaktır. Fiziksel ve zihinsel gelişiminin de yanı sıra mantık ve dil gelişiminde de önemli aşamalar kaydedecek ve tüm bunlar da bebeğin ileriki yaşamı için temel problem çözme yeteneğini geliştirecektir.

Bebek kafasını tam olarak kontrol edebilir, emeklemekten çok sürünür, ellerini ve dizlerini iterek öne arkaya hareket eder, sırtüstü yatarken kalçalarını öne arkaya kaldırarak hareket edebilir. Aynı anda her iki elinde de birer nesne tutabilir ve bunları birbirine çarpabilir, ağzı ve elleriyle vücudunu tanımaya çalışabilir, nesneleri tutmak için parmaklarını kullanabilir, tek başına desteksiz oturabilir durumdadır. Bebek bu dönemde değişik gördüğü her objeyi tadarak, sallayarak, koklayarak veya atıp vurarak tanımaya çalışır mümkün olduğunca sosyal olaylara katılmaya çalışır, birey olduğunu hissettirmek ister, bu bebekte gerçekleşen sosyal gelişmenin göstergesidir. Kelimeleri ve sesleri taklit etmeye çalışarak öğrenmeyi dener.

Bebeğin yedinci ayında dengesi iyice gelişir. Elinde oyuncakla oynarken bile rahatça oturabilmektedir. Bu dönemde bebek bir hayli meraklı ve maceracı olur, ancak korku bu duyguları dengelemektedir. Örneğin merak duygusuyla araştırmak için anne ve babanın yanından ayrılabilir, ancak kısa sürede hemen geri döndüğü gözlemlenir. Bu ay yaşanan bir diğer büyük gelişme de bebeğin bütün elini kullanmak yerine parmaklarını kullanmayı öğrenmesidir. Bebeğin düşünme yeteneği de bu aylarda oldukça gelişir. Örneğin yüksekte göremese bile ilginç objelerin varlığını bilir, araştırabilir. Artık bebek anne babanın neleri yapmasından hoşlanmadığını ve kendisinin neleri yapmak istemediğini kesinlikle bilmektedir.

Bebek artık şakaları anlar ve kendisi de şaka yapmaya çalışır ve istemediği bir şeyi yapmamak için direnir. Kısaca bebek artık aileye sosyal olarak da katılarak sosyal bir etkileşimin içinde olmak istemektedir. Bebek artık dikkatini daha iyi toplar ve detaylarla ilgilenmeye başlar. Bebek duyduğu sesi veya sesleri taklit ederek, “ma, mu, da, di” gibi heceleri söylemeyi deneyebilir. Ayrıca bir nefeste birkaç ses çıkarabilir, bebek resmini kendisiyle özdeşleştirir ve bunu onaylayan sesler çıkartır.

Bu dönemde bebekte yaşanan bir diğer önemli zihinsel gelişme ise annesinin bir tane olduğunu ve sadece kendisine ait olduğunu öğrenir. Bebek için annesi hala dünyanın merkezidir. Şimdiye kadar anne veya baba dediğinde direkt olarak onları kastetmiyor, büyük bir ihtimalle yakınında bulunan birine sesleniyor veya bir şikâyette bulunurdu ancak birkaç hafta içinde ise sadece gerçekten anne demeye başlayacaktır. Bunun yanı sıra bir değer zihinsel ve algısal gelişme de bebek kendinin farkına vararak, kendi ismini bilerek bir konuşmada kendi ismini bile çıkartabilmektedir. Ve de bu dönemde gerçekleşen bir diğer önemli gelişme de bebeğin neden-sonuç ilişkisini de kavramaya başlamasıdır. Örneğin bir çarşafın üzerinde duran bebeğe ulaşıp ulaşamayacağını hisseder. Ancak çarşafı kendine doğru çekerek bebeği alabileceğini kestirebilir. Tüm bu gelişmeler oldukça basit görünse bile aslında bebek için bir hayli önemli adımlardır.

Aynı zamanda bu aya kadar bebeğin ilk iki dişi çıkmış durumdadır. Ancak bazı bebeklerde bu durum gecikebilir. Unutulmamalıdır ki bebeğin ilk dişleri 3 ay- 13 ay arasında çıkabilir. Bu süreç bazı bebeklerde daha erken, örneğin 3 aylıkken, başlayabileceği gibi 12 aya kadar bir gecikme de olabilir. Genellikle önce, alt ön kesiciler, sonra da üst ön kesiciler çıkar. Dişin çıkmasıyla beraber, bebekte yüksek ateş veya kusma varsa, diş çıkarma ile ilişkili olduğunu düşünülmemeli, doktora başvurulmalıdır. İlk dişin çıkmasıyla diş bakımı başlamalıdır. Bebeğin dişleri temiz bir gazlı bezi ıslatarak silinmelidir. Eğer bebek yatakta biberon almak isterse, sadece su dolu bir biberona izin verilmelidir. Çünkü mama, meyve suyu veya şeker içeren herhangi bir içecek diş çürüklüğüne neden olabilmektedir.

Bu aya gelindiğinde artık yedi aylık bir bebek, ona bir ses verildiğinde o da bir sesle tepkide vererek cevap verebilir. Bu dönemde bebeğin kendi çıkardığı sesler ve de başkalarının çıkardığı sesler bir hayli ilgisini çeker, bebek hepsini dikkatle dinler ve yanıt vermeye çalışır. Ayrıca bu ayda meydana gelen bir diğer gelişmede bebeğin insanların seslerindeki farklı tonlamaları ayırt etmeye başlamasıdır. Örneğin bebek kızgın ya da azarlayıcı bir tonda konuşulduğunda ona olan tavrı fark eder ve üzülüyor hatta bazen ağlar. Düşen objeler bebeğin bu dönemlerde çok dikkatini çeker. Ayrıca bu dönemde artık bebek küçük cisimlere odaklanabilir. Örneğin sevdiği bir objeyi ya da oyuncağımı bebeğin elinden alınmaya çalışıldığında kızıp tepki gösterebilir ve ısrar edilirse de bebek genelde ağlamaya başlar.

Bebeğin bu aylarda en sevdiği oyunlardan biri de oyuncakları saklayıp tekrar bulma oyunudur. Bu dönemde ayrıca bebek en çok, içi doldurulmuş bez oyuncak hayvanlar, oyuncak bebekler, plastik topların yanı sıra çeşitli mutfak gereçleri (plastik bir kap, tahta bir kaşık gibi) gibi oyuncakları oynamaktan zevk alır.

Bu dönemde bebeğe bebek magazinleri ve resimli kitaplar gösterilmeli, elleriyle kavrayıp inceleyebileceği kitaplar alınmalıdır. Ayrıca bebekle Ce-ee oynanabilir, bir örtü ile anne yüzünü kapatıp, birden açınca, bebek bir hayli keyiflenecektir. Daha sonra da anne onun yüzünü kapatıp, oyunu geliştirilebilir. Bebeğe ayna karşısında kendini gösterip, kim? olduğunu sorulmalıdır. Aynada bebeğin kendi imajı gösterilerek adını söylenmelidir. Bunun yanı sıra ayna karşısında ne yapıldığını bebeğe söyleyerek onunla dans edilmelidir. Bebeği bol bol kucaklamalı ve onunla yumuşak ses tonuyla konuşulalı, sevgi sözcükleri söylenmelidir. Tüm bu oyunlar bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişiminin yanı sıra mantık ve dil gelişiminde de önemli aşamalar kaydettirecek ve tüm bu oyunlar bebeğin ileriki yaşamı için temel problem çözme yeteneğini geliştirecektir. Bu sebeple bu dönemde bebekle beraber oyunlar oynamak onun sağlıklı gelişimi için çok önemlidir. Ancak ev içinde gürültülü oyunlar eğlenceli olmakla birlikte, bebeğin uykusunu dağıtacağından yatma vakti için çok uygun sayılmamaktadır.

Bebeğin uyku saati yaklaştıkça hareketli oyunlara biraz sınır koyabilir ve temposunu yavaşlatabilirsiniz. Yoğun bir günün sonunda bebek, biraz sallamadan sonra uyumaya karşı çıkmayacaktır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer faktör de bebeğin uykusu ve uyku düzeni ilk altı aydan sonra seyahat ve hastalık gibi dış faktörlerden etkilenecektir. Bu tip faktörlere bebeğin sağlıklı gelişimi için dikkat edilmelidir. Ayrıca onun sağlıklı gelişimi için bazı diğer öneriler de mevcuttur bunlar şöyle sıralanabilir; Bebeğe bakamayacak kadar meşgul olunan zamanlarda onu birkaç oyuncakla birlikte oyun parkına koymak, bebek için bu dönemde daha güvenli olacaktır. Bunun yanı sıra, bebeğe araba için yaşına uygun araba koltuğu alınmalıdır, artık arka koltukta bebek yüzü öne dönük olarak koltuğunda oturabilir. Eğer ki bebek bir sebepten dolayı huzursuz ise onu rahatlatmak için uyku öncesi banyoyu da denenebilir. Bebek muhtemelen bu aylarda büyük küvete geçiş yapmıştır. Küveti sadece birkaç santim suyla doldurmak onu rahatlatmakta etkili olabilir. Bebekler genelde suda oynamaya bayılır, ancak bebek sabunlu iken vücudu kaygan olacağından kesinlikle yalnız bırakılmamalıdır. Ayrıca bebek biberonla besleniyorsa yatağında uyurken biberonun ağzında kalmamasına özen gösterilmelidir. Yemek zamanı bebeğin eline bir şeyler verilmeli, kendini beslemesine izin verilmelidir. Bebek artık kaşık tutabilir, bardağını ağzına götürmeye çalışabilir. Beslenme konusunda, bebeğin altıncı aydan itibaren yutma refleksi oldukça gelişmiştir ve de bebeğin dişleri yavaş yavaş çıkmaya başlamasıyla katı gıdaları çiğneyememektedir. Bebeğin böbrekleri gelişmiş olduğu için protein ve elektrolitlerin yükünü atabilir durumdadır ve sindirim sistemimde de yabancı proteinlere karşı koruyucu mekanizma tam olarak gelişmiştir denebilir. Ayrıca bebeğin midesi yeterli asit salgılayabilir; ayrıca nişasta ve yağların emilimi için gerekli enzimleri de salgılayabilir. Bu nedenle bu dönemde bebek için anne bu aydan itibaren bebeğe uygun olarak hazırlanmış sofra yemekleri de vermeye başlayabilir. Ancak bebek ne yerse yesin onun asıl gıda kaynağı hala anne sütü veya hazır mama olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Katı gıdalarla beslenme konusunda ebeveynler olarak doktorların tavsiyelerini doğru takip etmek önemlidir.

Yapılan araştırmalara göre bazı bebekler yeni tatlar konusunda hevesliyken, bazıları bu konuda daha gönülsüz olmaktadırlar. Eğer bebek bu yeni gıdaları istemiyorsa endişelenilmemelidir ve yemesi için zorlanmamalıdır. Gaye, sadece bebeği çeşitli katı gıdalara alışmasını sağlamaktır, bu yüzden az miktarda vermeye devam edilmelidir. Eğer bebek katı gıdaları reddetmekte ısrarlıysa, doktora danışarak aynı yemekler 1-2 hafta sonra tekrar denenmelidir. Bir süre sonra bebeğin kendiliğinden alışacağı gözlemlenecektir. Bu dönemlerde, katı gıdaları, sütten önce vermeye gayret edilmelidir; çünkü süt ve sıvı mamalar oldukça doyurucudur ve bebek önce bunları alırsa, sıra katı gıdaya geldiğinde karnı doymuş olacaktır. Eğer bebek daha sık acıkıyorsa, süt ve katı gıda arasında yarım saat kadar beklenmesi genelde tavsiye edilir. Bu aydan itibaren anneler çalışmaya başlayabilir ancak bu çok da endişelenecek bir durum değildir, anneler kendilerini suçlu hissetmemelidir. Anne çalışsa da, huzurlu olabilmesi çok önemlidir. Huzurlu bir anne huzurlu bir bebeği yetiştirir; bu sebeple anne doğru inandığı hareketi bebeği ve kendisi için yapmalıdır.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 74/100 (256 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

7 Aylık Bebek
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd