Durumunuzu Seçiniz.
>

Her gün biraz daha büyüyen bebeğin, çevresine ilgisi ve merakı bu ay içersinde bir hayli artacaktır. Bebek, bu ay içerisinde artık dengesini sağlayarak yalnız başına oturabilir ve otururken de hareket edip sallanabilir duruma gelmiştir. Bebek ayrıca yüzükoyun yatarken kendini oturur duruma getirebilir ve de ona doğru yuvarlanan bir topu yakalayabilir; bir nesneyi tutmak için parmaklarını ve avucunu birlikte kullanır ve daha ilginç olan gelişme bu ay bebek, bir nesneye erişmek için başka bir nesneden yardım almayı becerebilme yetisi kazanmış durumdadır. Ve bu ay bebek için asıl önemli olan gelişme ise, artık emekleyebiliyor olmasıdır. Bu gelişme bebek için çok önemlidir, bebek artık emekleyerek kocaman evin içinde bir sürü yeni şeyi keşfedilebilecektir. Bebek artık gezinirken eşyalara tutunup dengesini ayarlayabilir. Bu durum anneyle babayı hem mutlu eder hem de evin içinde karşılaşılabilecek ev kazalarına karşı bebeği nasıl koruyacakları konusunda endişe duyarlar. Bu ay içerisinde bebek artık emekleme tekniklerini gayet iyi öğrenir ve çok ustaca hareket edebilir. Bazı bebekler o kadar hızlı emeklerler ki onları takip etmek çok zor olur. Kapıları açıp kaparken dikkatli olunmalıdır; bebeklerin çoğu, açılıp kapanan nesneleri ilginç buldukları için kapı arkasında durmaktan çok hoşlanırlar. Bebek için kapı aralıklarına parmaklarını koymak eğlenceli bir harekettir. Fakat eğer çok dikkatli davranılmazsa bir kapı bebeğin parmaklarına zarar verebilir. Bu yüzden ev içerisinde bebeğin güvenliğini ve kazalar yaşamasını önlemek için gerekli önlemler alınmalı ve de bilgi edinilmelidir. Bebeğiniz artık kendi gücüyle hareket ediyor, dönebiliyor, oturmaya çalışıyor. Eline geçen her şeyi ağzına götürerek inceliyor. Kazaları önlemek için daha dikkatli olmalısınız. Bebeğin sağlıklı gelişimi için temel önlemler alınması evde veya dışarıda beklenmedik bir kaza yaşanmasını önleyecektir. Bebeğin güvenebileceği dürtüleri henüz pek fazla gelişmediği için ve de hayır evet gibi kelimelerin anlamlarını henüz bilmediği için dünyayı kendi çabalarıyla tanıması gerekir. Ancak gördüğü her şeyi bir an önce keşfetmek isteyeceğinden, yaptıklarının tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini henüz anlayamaz. Bu yüzden tipik bir 8 aylık bebek evin içinde oradan oraya hareket eder ve önüne gelen her şeyi düşünmeden yere atar, ısırır veya çeker. Bu yüzden evde çok dikkatli olunmalı gerekli tedbirler alınmalıdır.

Bu ay bebek için alınacak bir diğer önlem de bebeğin aşı olmasıdır. Eğer şu anda salgın varsa ve doktor gerekli görürse bebek gelecek ay tek kızamık aşısı olması gerekir. Kızamık çok bulaşıcı ve virüsler tarafından oluşturulan bir hastalıktır. Kış aylarında ve baharda sık görülmektedir ve de salgınlar yapabilir. Hava yoluyla bulaşır ve yüksek ateşli ve döküntülü bir tablo çizer. Ateş düşürücü, ağrı kesici gibi hastalık bulgularını hafifleten ilaçlar kullanılabilir fakat ne yazık ki bu hastalığın direkt olarak tedavisi bulunmamaktadır. Kızamık hastalığının devamı niteliğinde bebekte orta kulak iltihabı, zatürree, beyin zarlarının iltihabı da görülebilmektedir. Kızamık aşısı canlı zayıflatılmış bir aşıdır ve hastalığı önlemede % 95 etkilidir ve ömür boyu koruma sağlar. Normalde bebek, Kızamık aşısının ilk dozunun, Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak aşısı olarak 12. ayda uygulanması ve 4-6 yaş arasında tekrar dozunun yapılması gerekir. Ancak bebeğin 8. ayda tek başına Kızamık aşısı, eğer ülkemizde kızamık salgını varsa ve doktor erken dönemde bebeğe bulaşma riski olduğunu düşünüyorsa tek doz olarak uygulanabilir, ama 12. aydan sonra mutlaka tekrarlanması gerekmektedir.

Bebek bu ay içerisinde etraftakilerin ilgisini çekmek için bağırır, bu hareketi keşfettikten sonra sık sık yapabilir. Bu ay yaşanan bir diğer sosyal ve zihinsel gelişme de bebek artık kedi gördüğü zaman ona pisi, köpek gördüğü zamansa ona havhav diyebilir ve de tanıdıklarına öpücükler yollamayı bile becerebilir. Bebeğin zihinsel gelişimi devam ettikçe yeni yeni kelimeler kavramlar öğrenmeyi sürdürecektir bebek bazı nesneleri semboller şeklinde beynine kodlayabilir, mesela bebeğe kuş gösterildiğinde sembolü olarak kodladığı gökyüzünü işaret edebilmektedir. Bunun yanı sıra bebek bu ay gelişimine bağlı olarak etraftaki objeler ve eşyalar arasında bağlantı kurmaya başlayabilir. Örneğin bebek bu ay, küçük objelerin büyük objeler içine konulabileceğini; annesinin sakladığı bir şeyi bulmayı; bir kitapta ismi söylenen objeyi işaret etmeyi başarabilir.

Ayrıca bebek, eşyaları amaçlarına uygun kullanmayı da öğrenmeye başlar. Mesela, fırçayı saçlarına götürür, bardaktan su içilebileceğini artık bilmektedir. Bu tür zihinsel ve algısal gelişmeler bebek için son derece önemlidir.

Bebek bu dönemde anneye aşırı bir bağımlılık hissedebilir ve diğer insanların arasında, özellikle de anne yanında yokken, huysuzlaşıp ağlayabilir. Bebeğin sosyalleşebilmesi ve diğer insanlarla da iletişim kurma yeteneğini geliştirmesi ve sosyal gelişimini tamamlaması için bu süreci atlatması gerekmektedir. Bu dönemi daha kolay ve başarılı atlatabilmek için şu önlemler alınabilir; anne bebeğinden ayrılırken ona sarılıp öpmeli ve geri döneceğini söylemelidir. Eğer ki bebek fazlasıyla korkup panikliyorsa fazladan bir süre daha anne onu rahatlatmaya çalışmalıdır. Kalabalık bir ortamda ya da bebeğin tanımadığı insanların arasındayken bebek anne kucağında tutulmalı, ona sarınılmalı ve yumuşak bir ses tonuyla etraftaki insanların kimler olduğunu ona sakice anlatılmaya çalışılmalıdır. Etraftaki insanlar da bebekle konuşurken ya da ilgilenirken yavaş, sakin, bebeği korkutmayacak tarzda davranmaları konusunda uyarılmalıdır. Anne bebeğin yakınında olmadığı zamanlarda, bebek o sırada varlığından güç ve güven alabileceği başka bir nesneye bağlanabilir; bu nesne bir oyuncak, bir yastık ya da battaniye olabilir. annenin yokluğunda bu tür bir nesne bebeğin hissedebileceği endişeyi ve korkuyu azaltabildiği göz önünde bulundurulmalıdır.

Bebekte bu ay gözlemlenebilen, onun için dönüm noktası sayılabilecek gelişmelerden bazıları şunlardır:

Bebek, bu dönemde bilinçli olarak istemediği nesneleri itebilir, dikkat çekmek için bağırabilir ve gördüğü ve sesini duyduğu kişileri başarıyla taklit edebilmektedir. Bebek bu dönemde anne ve babasına gerçekten çok bağlıdır ve yabancılar onu hayli ürkütebilir ve kapanmaktan hoşlanmayacaktır. Ayrıca bu ayda yaşanan bir diğer sosyal gelişme de kendini fark ederek aynadaki görüntüsüne güler, vurur ve onu öper.

Bu ay içerisinde gerçekleşen fiziksel gelişmeler de bebeğin baş ve işaret parmakları ile tutma yeteneğini geliştirmesi, bir nesneye bakarken diğer bir nesneyi tutabilmesi, birisinin işaret ettiği yere bakarak onu takip edebilmesidir. Bebek artık her şeyi tatmak ister. Bu ay yaşanan en önemli gelişme kuşkusuz bebeğin emeklemesidir. O artık öne veya arkaya doğru emekleyebilir, elinde bir nesneyle emekleyebilir ve mobilyaları kullanarak ayakta durabilir. Bebek ayrıca bu ayda yaşanan gelişimlere bağlı olarak, el çırpabilir ve el sallayabilir.

Bu ay yaşanan zihinsel ve algısal gelişmelerde, bebeğin geçmiş olayları hatırlayabilmesi, nesneleri dış, üç boyutlu objeler olarak algılayabilmesidir. Bebek, bildiği davranışları yenileriyle birleştirebilir ve de anne baba kelimelerini bilinçli olarak söyleyebilir.

Bu dönemde bebeğin uyku saatlerini ayarlamak oldukça zordur. Bebekler 14-15 aylığa kadar gün içerisinde en az iki kez uyumalıdırlar, ancak bazı bebekler günde sadece bir defa uyuyabilir. Çok hareketli bir bebek bile günde bir kez uyuyabilir, ancak çok yorulmuşsa bu uykunun süresi uzayacaktır. Bebeğin uyku düzeni yanı sıra, eğer bebek gece yarısı veya sabah erkenden uyansa da, kendi başına tekrar uyuyabilmeyi öğrenmesi için daha bir hayli zamana ihtiyacı vardır. Bebeğin ağlamalarını kısaltılması denenebilir eğer bebek çok şiddetli ağlıyorsa onunla yumuşak tonda konuşulmalı, sarınılmalı ve de biraz kolda sallanarak rahatlatılmaya çalışılmalıdır, çünkü bebek ağladığı sürece uyuyamayacaktır. Fakat bunlar yapıldıktan birkaç dakika sonra bebek muhakkak yalnız bırakılmalıdır, bu bebeğin sağlıklı gelişimi için önemli bir konudur.

Bebeğin beslenmesine gelince bu dönemde, artık katı gıdalar bebeğin günlük öğünlerinde daha fazla yer alacak, aldığı anne sütü veya mama miktarı giderek azalacaktır, ancak unutulmamalıdır ki bebek 1 yaşı dolana kadar inek sütü almamalıdır. Ve de domates, yumurta akı, portakal suyu gibi gıdalar alerji riski yüksek olduğu için bebeğe 1 yaşı dolana dek verilmemelidir. Bebeğin sindirim sisteminin yağ ve karbonhidratları emme işlevi ve yabancı proteinlere karşı koruyucu mekanizması gelişmesiyle birlikte katı gıdalar rahatlıkla bu dönemde verilebilir. Katı gıdalarla beslenme konusunda ebeveynler olarak doktorların tavsiyelerini doğru takip etmek önemlidir. Bu geçiş döneminde ona verilmeye başlanan ek gıdalar yumuşak ve düşük alerjenik özellikte olmalıdır. Bebek için anne sütünün yanı sıra en uygun besleyiciler verilmelidir. Yapılan araştırmalar doğrultusunda bazı bebekler yeni tatlar konusunda hevesliyken, bazıları bu konuda daha gönülsüz olmaktadırlar. Eğer bebek bu yeni gıdaları istemiyorsa endişelenilmemelidir ve yemesi için zorlanmamalıdır. Gaye, sadece bebeği katı gıdalara alışmasını sağlamaktır, bu yüzden az miktarda vermeye devam edilmelidir. Eğer bebek katı gıdaları reddetmekte ısrarlıysa, doktora danışarak aynı yemekler 1-2 hafta sonra tekrar denenmelidir. Bir süre sonra bebek kendiliğinden alışacağı gözlemlenecektir. Eğer bebek daha sık acıkıyorsa süt ve katı gıda arasında yarım saat kadar beklenmesi genelde tavsiye edilir. Bu ay içerisinde yaşanabilecek bir diğer gelişme de bebeğin ilk diş çıkarmaya devam etmesidir. Bebekler genelde 3 ay- 13 ay arasında diş çıkarabilir. Genellikle önce, alt ön kesiciler, sonra da üst ön kesiciler çıkar. Kimi bebekler fazla diş ağrısı çekmez iken, kimisi ise tüm diş çıkarma süresince acı ve sıkıntı yaşar. Bazı bebekler diş çıkarma sırasında huzursuz, keyifsiz olur, elini ağzına götürür ve sürekli, bir şeyler emmek ister. Eğer ki bebeğin diş çıkardığı için huzursuzluğu görülürse bazı önlemler alınabilir, bunlar; bir diş kaşıma oyuncağı edinilmeli ve buzdolabında saklanılmalıdır. Ayrıca bebeğin çiğnemesi için ona sert, temiz, soğuk objeler verilebilir. Eğer bu da işe yaramazsa, doktora başvurulmalı ve tedavi edilmelidir. Bunun yanı sıra, bebekte yüksek ateş veya kusma varsa, diş çıkarma ile ilişkili olduğunu düşünülmemeli, doktora başvurulmalıdır.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 58/100 (201 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

8 Aylık Bebek
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd