Durumunuzu Seçiniz.
>

Gün geçtikçe bebek büyümekte, artık dokuzuncu ayının içine girmiştir. Artık bir yaşını doldurmasına sadece üç ay gibi çok kısa bir süre kalmıştır. Bebek doğumundan bu yana sekiz aylık süre içerisinde birçok yönden hızla büyüyüp gelişmiştir, bebeğin bu gelişim sürecini destekleyerek takip etmek, görmek anne ve babayı bir hayli heyecanlandırıp mutlu edecektir.

Doğumdan bu yana bebeğin aldığı yol düşünülünce, bu ay bebeğin gelişimi biraz yavaşladığı rahatlıkla gözlemlenebilir. Ancak bu durum, öğrenme sürecinin sona erdiği anlamına gelmemektedir. Merak duygusu, bu ay bebeği fena halde baştan çıkacaktır. Bu dönemde özellikle bebek, yeni beceriler kazanmak yerine, daha önce başladığı becerilerini geliştirecektir.

Bu ay yaşanan fiziksel yetiler şöyle sıralanabilir; bebek öksürük ve hapşırıkları taklit edebilir, seyirciler karşısında numaralarını gösterebilir ve de el çırparak nesneleri birbirine çarpabilir. Bebek iki eline birer oyuncak alıp, ikisini de kontrol edebilir, büyük nesneleri her iki eliyle, küçük objeleri parmaklarıyla kavrayabilmektedir. Ayrıca bir eli doluyken emekleyebilir ve de emeklerken kendi etrafında geriye dönebilir. Bu dönemde ayrıca bebek bir yere dayanarak ayakta durabilir ve de bir yerlere tırmanabilir.

Bebek bu dönemde sosyal olarak da gelişmeye devam eder. Mesela bebek oyun oynarken hep anne ve babasının yanında olmak ister ve de oyun oynarken özellikle belli bir oyuncağı benimseyebilir. Bunun yanı sıra bebek artık çevresine karşı da duyarlı olmaktadır örneğin, diğer çocuklara karşı duyarlı olabilir; diğer bebeklerle oyun oynadığında çevresinde olan bir bebek ağladığında o da ağlayabilir. İnsanların genel ruh hallerini anlayabilir ve ona göre davranabilir. Bu bebek için oldukça önemli bir gelişmedir. Ayrıca bebek kendini ve sahip olduğu şeyleri sürekli korumak ister.

Bu ay içerisinde bebeğin çıkardığı sesler daha anlamlı ve anlaşılır hale geliyor ve de bebek yavaş yavaş bilinçli şekilde anne ve baba diyebilir hale geliyor. Ayrıca bebek geçmiş aylarından bu yana bilinçli olarak hayır dendiğinde ne demek istediğini rahatlıkla anlayabiliyor ama bu emre uyup uymama konusunda hala ne yapacağının farkında değildir. Bebek zihinsel gelişimine de bu dönemde devam eder; saklandığını gördüğü bir nesneyi bulabilir ve de büyümüşçesine aynı oyunun tekrarından sıkılabilir.

Bebeğin artan el becerisiyle birlikte bilgisi öğrendiklerini yeni durumlara uyarlamasını sağlayacaktır. Bebek artık nesneler arasındaki bağlantıları öğrenmeye çalışarak çeşitli şeyler deneyecektir. Mesela bebek artık, bir kavanozun kapağını takabilir veya tencerenin kapağını kapayabilir. Bu ay bebekte yaşanan büyük zihinsel gelişimlerden biri de dikey alanları algılayıp ve yüksekten korkmasıdır. Bebek bu ay çok basit direktifleri uygulayabilir.

Bu dönemde yaşanan bir diğer zihinsel ve algısal gelişme de oyun oynarken bazı heceler söylemesidir bu durum, onun konuşma hevesinin bir yansıması niteliğindedir. Mesela çatala ça der ve şimdilik bu onun için yeterlidir. Önünüzdeki 2-3 ay boyunca bu heceler artacaktır fakat bebek tabii olarak 18 aylıktan veya 2 yaşından önce konuşamayacaktır. Bu ay önemli gelişmelerden biri olarak bir önceki gün oynanan oyunu hatırlayabilmesidir. Bu ay bebek daha da hareketlenecek ve bu durum rahatlıkla gözlemlenebilir. Bundan sonra zamanının çoğunu emekleme ve oturmayı denemekle geçirir. Her gün biraz daha büyüyen bebeğin, çevresine ilgisi ve merakı bu ay bir hayli artacaktır. Bu durum anneyle babayı hem mutlu eder hem de evin içinde karşılaşılabilecek ev kazalarına karşı bebeği nasıl koruyacakları konusunda endişe duyarlar. Bu yüzden ev içerisinde bebeğin güvenliğini ve kazalar yaşamasını önlemek için gerekli önlemler alınmalı ve de bilgi edinilmelidir. Bebeğiniz artık kendi gücüyle hareket ediyor, dönebiliyor, oturmaya çalışıyor. Eline geçen her şeyi ağzına götürerek inceliyor. Kazaları önlemek için daha dikkatli olmalısınız.

Bu dönemde bebeğin uyku saatlerini ve beslenme düzenini ayarlamak anne için biraz zordur ancak bebeğin düzenli bir yatma saati ve yatma öncesi alışkanlıkları olmalıdır. Bebekler 14-15 aylığa kadar gün içerisinde en az iki kez uyumalıdırlar, ancak bazı bebekler günde sadece bir defa uyuyabilir. Çok hareketli bir bebek bile günde bir kez uyuyabilir, ancak çok yorulmuşsa bu uykunun süresi uzayacaktır.

Bebeğin uyku düzenini ayarlamak için uyumadan önce resimli kitaplara bakabilir. Kendini güvende hissetmesi için, sevdiği bir oyuncak veya battaniye yanına verilebilir. Bebeğin uyku düzeni yanı sıra, eğer bebek gece yarısı veya sabah erkenden uyansa da, kendi başına tekrar uyuyabilmeyi öğrenmesi için daha bir hayli zamana ihtiyacı vardır. Bebeğin ağlamalarını kısaltılması denenebilir eğer bebek çok şiddetli ağlıyorsa onunla yumuşak tonda konuşulmalı, sarınılmalı ve de biraz kolda sallanarak rahatlatılmaya çalışılmalıdır, çünkü bebek ağladığı sürece uyuyamayacaktır. Fakat bunlar yapıldıktan birkaç dakika sonra bebek muhakkak yalnız bırakılmalıdır, bu bebeğin sağlıklı gelişimi için önemli bir konudur.

Bebek için beslenme konusuna gelince bu dönemde, artık katı gıdalar bebeğin günlük öğünlerinde daha fazla yer alacak, aldığı anne sütü veya mama miktarı giderek azalacaktır, ancak unutulmamalıdır ki bebek 1 yaşı dolana kadar inek sütü almamalıdır. Bunun yanı sıra artık bebeğe, mama veya meyve suyu verilirken, biberondan fincan ve bardağa geçilmeye çalışılmalındır. Ayrıca bu dönemde bebeğin kendini besleme denemeleri yapmasına izin verilmelidir ancak bebekler bunu her zaman başaramayacaktır fakat vazgeçilmemelidir. Eğer bebeğe meme veriliyorsa, 9. ayda memeye karşı isteği azalabilir. Fakat bebek yine de emzirmenin verdiği yakınlık duygusunu ister. Bu sebeple sık sık kucakta emme pozisyonuna girmek isteyebilir ve de bu isteği anne tarafından geri çevrilmemelidir.


Ayrıca eğer bebek bu süre içinde biberona karşı isteksizse, bardağa geçmek denenebilir. Ancak yine de bebek biberonundan çok erken ayrılmamalıdır bu onun gelişimi için sakıncalı olabilmektedir, bebek biberonu ikinci yaşına kadar kullanmalıdır. Fakat unutmaması gereken nokta biberonu kendi kendine kullanabilen bebek emmeyi bırakmada daha çok zorlanacaktır.

Beslenmenin yanı sıra bu dönemde bebeğin diş bakımına da önem verilmelidir. Eğer bebeğin dişleri çıkmışsa, beslenme sonrası ve yatmadan önce temiz bir gazlı bezle dişleri silinmelidir.

Bu dönemde bebeğin sağlıklı gelişimi için ona renkli kitaplar alınmalı ve çizmesine, karalamasına izin verilmelidir böylece bebek özgürce oynayabilecektir ve el becerileri gelişecektir. Bebek bu ayda çeşitli uyarılar sağlamak için halk içine çıkartılmalı ve sosyalleştirilmelidir.

Bebeğin zihinsel ve sosyal gelişimi sağlamak için çeşitli geziler düzenlenilebilir mesela hayvanları tanımak için hayvanat bahçesine götürülebilir. Bebeğe bu dönemde top ile oyunlar oynatılmalı ve çeşitli oyunlarla çevredeki eşyaların ve insanların isimlerini vurgulanarak öğretilebilir.

Nesne ve insan isimleri yanı sıra bebeğe bu oyunlarla sıcak-soğuk gibi soyut kavramlarda öğretilebilir. Öğretici oyunlarla beraber bebek yürümeyi teşvik edici büyük itmeli oyuncaklarla oynatılmalıdır. Bunun için bebeğe ev içinde emekleyebileceği rahat alanlar oluşturulmalıdır, rahatsız edici; sehpalar ve biblolar gibi ev eşyalarını kaldırılmalıdır.

Bu dönemde bebekle bol bol konuşulmalı, sevildiğini belli eden sözcükler söylenmeli, onunla oyunlar oynanmalıdır. Bu dönemde bebek ortaklaşa ve karşılıklı oynanan oyunlardan çok hoşlanır. Ayrıca bu ayda bebeğin sağlıklı gelişimi için bebeğin yemek listesi çeşitlendirilmelidir, ayrıca beslenme konusunda bebeğe pütürlü gıdaları kaşıkla yenmesi gerektiği bu ayda rahatlıkla öğretilebilir. Bebeğin sağlıklı gelişimi için yapılması oldukça dikkatli olunmalı, eğer bebek emeklemiyorsa, desteksi oturamıyorsa, arkasından yaklaşıldığında yaklaşan kişiyi fark edemiyorsa doktora başvurulmalıdır.

Bu ay bebek için alınacak bir diğer önlem de bebeğin aşı olmasıdır. Eğer şu anda salgın varsa ve doktor gerekli görürse bebek gelecek ay tek kızamık aşısı olması gerekir. Normalde bebek, Kızamık aşısının ilk dozunu, kızamık-kızamıkçık ve kabakulak aşısı olarak 12. Ayında alacaktır ve de büyüyünce bebeğe 4-6 yaşları arasında tekrar bir dozunun yapılması gerekecektir. 9. ayda tek başına uygulanan kızamık aşısı bebeğin 12. aydan sonra muhakkak tekrarlanması gerekebilmektedir. Yukarıda belirtilen gelişmeler bütün dokuz aylık bebeklerde görülmeyebilir. Eğer belirtilen gelişmelerden bazıları bebekte görülmezse endişeye kapanılmamalıdır. Unutulmamalıdır ki her bebeğin farklı ve kendine özgü bir fiziksel, algısal ve sosyal gelişim süreci olacaktır.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 66/100 (228 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

9 Aylık Bebek
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd