Durumunuzu Seçiniz.
>

Cinsellik açısından ilişkiye giren her çift çocuk sahibi olmak istemez. Hem cinsel yaşamını gönül rahatlığıyla yapmak, hem de gebelik ortaya çıkmasın diye alınan yöntemler vardır. İnsanlar tarafından adı çok duyulmayan ama başarılı bir yöntemlerden biri olan bu önleyici unsur, doğum kontrol flasteridir. Bayanlar tarafından kullanılır. Haftalık kullanılabilen ve her hafta sonrasında yenisi ile değiştirilmesi gereken, bant şeklinde olan bu yöntemin içine hormon enjekte edilmiştir. Etkisi kuvvetlidir ve bugüne kadar yan etkisi görülmemiştir. Görülmesi durumunda doktora başvurulması gerekir.   Doğum kontrol haplarına benzer bir etki söz konusudur.

Yumurtlamayı önler, ancak olası bir yumurtlama durumu gerçekleşirse, rahmin iç çeperinin kalınlaşmasını sağlayarak yumurtanın rahme tutunması engellenmiş olur. Her kutuda, beş santimlik üç tane bant bulunur. Bayanın adet gördüğü hafta kullanılmaz ve onun dışında her hafta bant değiştirilerek bir kutu, bir ay için yeterli olur. Kol, bacak, kalça, omuz, bel gibi bölgelere yapıştırılır. Ancak, göğüs ve rahim bölgesinden uzakta tutulması gerekmektedir. Yapıştırılan bu bantlar, her hafta aynı güne denk getirilerek değiştirilmeli ve cildin tahriş olmasını engellemek için vücudun farklı yerlerine yapıştırılmalıdır. Bant yapıştırılma aşamasında, yapıştırılan bölgenin kremli ya da ıslak olmaması önemlidir, aksi takdirde bandın yapışkanlığı, özelliğini kaybeder ve yapışmaz.

Kuru bölgeye yapıştırılan bant, sonrasında banyo olurken ya da terlerken yapışkanlık işlevini kaybetmez, sabit kalır. Bant çıkması durumunda, yeni bir bant takılmalıdır. İlk takılan bandın durması gereken süre kadar yeni takılan bandın kalması ve sonrasında değiştirilmesi gerekmektedir. Doğum kontrol flasteri, deriden emilme yöntemi ile işlev görmektedir, bu yüzden bayanın kilosunun normal ölçülerde olması, önleyici kuvvetini arttırmaktadır. Boy ve kilo endeksi birbirine uymuyorsa, ağırlık olması gerekenden fazla ise, bu yöntemin kullanılması önerilmez. Doğum kontrol flasterinin yan etkisi bariz bir şekilde görülmemiştir. Bazı bayanlarda, kusma, bulantı, baş dönmesi, baş ağrısı, göğüslerde hassaslık ve şişkinlik hissi oluşabilir. Ancak bu durum 3-4 ay içinde kaybolur. Vücut, bu yönteme ayak uydurmaya başlar. Eğer, bu etkiler devam ediyorsa doktora başvurulması gerekir, önerilen başka bir korunma yolu denenmelidir.  

Cinsellik yaşanırken, her çift, bebek sahibi olmak istemez. Kendilerine göre çeşitli sebepleri vardır. Ancak, çocuk sahibi olmak istememeleri cinsellik yaşamalarına engel değildir. Hem bayanın hem de erkeğin çeşitli korunma yöntemleri vardır. İnsanlar tarafından çok duyulmayan, ancak doğum kontrol hapları kadar kuvvetli koruyucu niteliğe sahip olan ve bayanlar tarafından kullanılan bir yöntem; doğum kontrol flasteridir. Her hafta, aynı gün değiştirilen, adet dönemlerinde kullanılmayan göğüs ve rahim bölgesinden uzağa yapıştırılan bantlardır. Görülen bir yan etkide, doktora başvurulması gerekmektedir.  

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 68/100 (92 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Aile Planlaması
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd