Durumunuzu Seçiniz.
>

Bir ebeveyn olarak gizli kurallardan biri kendinizle barışık olmaktır. Olduğunuz kişiden memnunsanız çocuklarınız da kendilerinden memnun olurlar. Unutmayın, çocuklarınız örneklerle öğrenir. Mutluysanız, gülüyorsanız ve eşinizle keyifli anlar geçiriyorsanız, çocuklarınız da kolaylıkla mutlu insanlar olarak yetişebilirler.   Her şeyin ötesinde, bir eş olduğunuzu unutmamalısınız; aynı zamanda eşinizin de sevgiye ve ilgiye ihtiyacı olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. İnsanların çocukları olduğunda genellikle eşlerini ihmal ederler. İlişkiler, gelişmek ve derinleşmek yerine oldukları yerde saymaya başlar.  

Yapmanız gerekenler:  
· Dışarı çıkın.  
Baş başa kalın. Para harcamanıza, akşam yemeğine ya da sinemaya gitmenize gerek yok. Alışveriş merkezinde dolaşın, parkta verilen ücretsiz konsere gidin, tenis oynayın, gemi yolculuğuna çıkın. Çocuklarınız olmadan birlikte bir şeyler yapın. Eğer çok yoğunsanız ve üç hafta geçmiş olmasına rağmen hala bir şey yapmadıysanız elinize bir takvim alın ve yapacaklarınızı yazın. Takvime yazıldıysa ikinizin de bunu mutlaka yerine getireceği konusunda anlaşın. Dışarı çıktığınızda çocuklar ve iş hakkında konuşmamaya çalışın. Bunun yerine umutlarınız, korkularınız pişmanlıklarınızdan bahsedin. Eşinizin her sabah şekersiz kahve içtiğini biliyorsunuz, fakat hayatında en utandığı anı ya da en büyük pişmanlığını biliyor musunuz?   ·

Yakınlaşın.  
Evet, bir zamanlar ikiniz birlikte seks yapıyordunuz; üstelik aynı anda. Takvime yazmanız gereken diğer bir aktivite de bu olabilir. Bunun kulağa hiç romantik gelmediğini biliyorum fakat ancak takviminize yazarak seks yapabiliyorsanız, ne olursa olsun bunu takviminize yazmalısınız. Her gün flört edin. Aynen sevgili olmaya başladığınız günlerdeki gibi birbirinize sarılın, öpün ve diğer minik oyunları oynayın. Eğer vaktiniz yoksa sadece dokunun. El ele tutuşmak, öpüşmek ve kanepe de yan yana uzanmak gerçekten keyifli ve önemlidir.   ·

Birbirinize elektronik posta ya da mektup atın.  
Gün boyunca elektronik posta aracılığı ile birbirinize notlar göndermek keyifli olabilir. Eğer bilgisayar delisi değilseniz her ikinizin de kullanabileceği ve birbirinize not yazabileceği bir defter tutun. Mesajlarınıza özel dilekler bölümü ekleyin. Birbirinize istediğiniz şeyleri vermek çok önemli bir davranıştır; “Lütfen yarın sabah 15 dakika daha fazla uyuyayım.” “Bu akşam benim için naneli kurabiyelerden alırsan sevinirim.” Böylece eşiniz sizin için özel bir şey yapmak istediğiniz de hoşuna giden onlarca şey bulabilirsiniz.  

· Ritüeller oluşturun.  
Akşam yemeklerini beraber yapın. Yemekten sonra yürüyüşe çıkın. Sabah erken kalkın ve çocuklar uyanmadan birer kahve için. Her ayın 25’ini özel gününüz seçin.  

· Önemli kelimeleri hatırlayın.  
Eşinizin önemli biri olduğunu unutmamanız şarttır. Bunu ifade etmenin yollarından biri kullandığınız kelimelerdir. Asla “Onu sevdiğimi söylememe gerek yok çünkü zaten biliyor” demeyin. Bu tam bir zırvalıktır. Çocuklarınız da onları sevdiğinizi söylemenizi isterler. Üstelik eşinize olan sevginizi göstermezseniz çocuklarınıza onları sevdiğinizi söylediğinizi nasıl hatırlayabilirsiniz? Eşinizi takdir ettiğinizi ve sevdiğinizi göstermek önemlidir, fakat önce onu bu şekilde hissettirecek terminoloji bilmelisiniz. Eşinize “Tanrım, bu akşam inanılmaz ateşli görünüyorsun” diyerek onu mutlu ettiğinizi düşünebilirsiniz, oysa böyle bir cümle onu rencide edebilir.

İlk yapmanız gereken şey, eşinizin duymak istediklerini keşfetmektir. Oturun ve şu hayati soruyu sorun: “Özel olduğunu ve sevildiğini hissetmek için hangi kelimeleri duymak istersin?” Eşiniz şaşkın şaşkın size bakarsa şaşırmayın. Hatta size “Tam olarak ne sormak istiyorsun?” ya da “Bilmiyor musun?” diye yanıt verebilir. Tipik bir soru sormuyorsunuz fakat ben bu sorunun popüler olmasını umuyorum. İyi bir anne olduğumu, güzel göründüğümü ve güzel koktuğumu duymak hoşuma gidiyor.

Ayrıca “Sana nasıl yardımcı olabilirim?” ve “Benimle çıkar mısın?” gibi cümleleri duymaktan da hoşlanıyorum.  

Taktik  
Çocuklarınızın onlardan bağımsız bir hayattan bir hayatınız olduğunu yalnızca anne ve baba olmadığınızı bilmeleri oldukça önemli ve faydalıdır.   Bazen yalnız başınıza kalmak istediğiniz için suçluluk duymayın. Çocuklarınız birbirinizi sevdiğinizi, ilişkinizi geliştirmek istediğinizi ve eşinizin sevgisini ihmal etmediğinizi anlayacaktır.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 78/100 (177 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Aile Planlaması
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd