Durumunuzu Seçiniz.
>

Anneler genellikle evlat edindikleri bebeğe yakınlık duyup duymayacaklarını merak ederler. Hamilelik ve doğumun getirdiği biyolojik dene­yimi yaşamadıkları için nelerden mahrum kaldıklarını merak ederler. Deneyimlerimize göre, evlat edinen ebeveynler uzun bir süredir bekle­dikleri bebeğe sahip oldukları için çok heyecanlanırlar ve bu sayede, biyolojik olarak farklı bir başlangıç yapmış olmalarını telafi etmeleri zor değildir. Aslında evlat edinen ebeveynlerin çoğu doğal ebeveynlik yak­laşımını farklı seviyelerde uygularlar, çünkü bebeklerini hem fiziksel hem de duygusal anlamda tanımaya çok heveslidirler. Aşağıdaki bağ­lanma ipuçlarını deneyin:

Bebeğinizle doğumdan önce bağ kurun. Eğer evlat edinmeyi düşünüyorsanız, doğum yapacak olan anneyle yakınlık kurun. Na­sıl olduğunu, bebeğin nasıl bir gelişim gösterdiğini öğrenin. Belki bebeğinizin ultrason fotoğrafını bile görebilirsiniz. Doğum öncesi bağ kurmak duygusal anlamda biraz risklidir, çünkü doğum yapan annenin son dakikada fikrini değiştirme ihtimali vardır. Ama anney­le ilişki kurmak ve bebeğinize ilgi göstermek de çok tatmin edicidir.

Doğum esnasında veya hemen sonrasında orada bulunun. Doğumda annenin yanında olmayı ve bebeğinizle hemen bağ kur­mayı isteyebilirsiniz. Bunun mümkün olup olmayacağı duruma gö­re değişir. Doğum yapan annenin iznini ve doktorların onayını aldık­tan sonra dünyaya gelen bebeğinizi doğumdan hemen sonra kucağınıza alın ve bağlanma yöntemlerini uygulayın. Hastanedey­ken bebeğinizin yanında olun ve yakındaki bir otelde kalın. Ve yeni doğan bebeğinizi çoğunlukla siz besleyin. Onu kucağınıza alıp sal­lanan bir koltuğa oturun ve gün içinde bol bol ten teması kurun. Bu da duygusal anlamda riskli olabilir, çünkü doğum yapan annenin her an fikrini değiştirmesine neden olabilir, ama yine de bununla el­de edeceğiniz faydalar risklerden daha fazladır.

Bağlanma yöntemlerini uygulayın. Bebeğinizi askıyla taşımak ve birlikte uyumak, bebeğinizle fiziksel ilişki kurabilmeniz için size bol zaman kazandıran iki bağlanma yöntemidir. Bebeğinizi sanki emzirirmiş gibi hassasiyet göstererek biberonla besleyin. Veya em­zirmeyi de düşünebilirsiniz. Evet, biyolojik olarak sizin olmayan bir bebeği emzirebilirsiniz. Çok istediğiniz bir şeyi yapmanın mutlaka bir yolu vardır. Hiç hami­le kalmasanız bile, meme uçlarınızın uyarılması vücudunuzun süt salgılamasını sağlar. Evlat edindikleri bebeklerini emziren anneler pompalama, bebeğin memeyi emmesi ve hatta süt salgılamayı ha­rekete geçiren birtakım ilaçlar sayesinde süt salgılayabilirler. Ayrıca "emzirme yardımcısı" adı verilen bir alet sayesinde bebeklerine ken­di memelerinden destekleyici süt verebilirler. Bu alet, formül mama veya anne sütüyle doldurularak annenin meme ucuna bağlanan İnce bir tüp aracılığıyla bebeğin emzirilmesini sağlar. Evlat edinen ve bebeğini emzirmeyi isteyen annelere verdiğimiz en önemli tavsiye, bebeklerini emzirirken hissettikleri bağlanma duygusunun tadını çıkarmalarıdır. Kafanızı salgıladığınız süt miktarı­na takmayın, bu ilk başlarda az olabilir, ama siz ve bebeğiniz için önemlidir. Evlat edinen annelerin çoğu, bebeklerinin beslenme ihti­yacının tamamını değil ama belki bir kısmını emzirerek karşılayabilmektedirler. Onlar için evlat edindikleri bebeklerini emzirmenin en tatmin edici tarafı fiziksel yakınlıktır. Evlat edinilen bir bebeği emzir­me konusunda adım adım ipuçları için Breastfeeding Book (Emzir­me Kitabı) adlı kitabını okuyun.

Eğer daha büyük bir bebeği evlat edindiyseniz bile, doğal ebeveynlik yaklaşımıyla bunu telafi edersiniz. Bağlanma yöntemlerinin çoğu ilk yıl içinde rahatlıkla uygulanabilir. Bebeğinizin bağlanmaktan "mahrum kaldığından" endişelenmeyin. Bebekler bulundukları orta­ma kısa sürede uyum sağlarlar. Şimdi yapacağınız şeylerin ileriye dönük etkileri, bebeğinizin ilk aylarda mahrum kaldığı şeylerden çok daha fazladır.

Bebeğiniz evinize gelir gelmez, onu askıyla taşımak, birlikte uyumak ve ağladığı zaman onunla ilgilenmek gibi bağlanma yöntemlerini hemen uygulamaya başlayın. Bebeğiniz size fiziksel ve duygusal anlamda ne kadar fazla bağlanırsa, o kadar hızlı yakınlaşır­sınız. Eğer bebeğinizi ne zaman alacağınızı biliyorsanız ve bebeğiniz yuvadayken sadece yasal bekleme süresini geçirmeniz gerekiyorsa, oradaki bakıcıların doğal ebeveynlik yaklaşımını uygulayıp uygulayamayacaklarını sorabilirsiniz. Bebeğinizin ilk haftalarda oradaki bakıcı­lardan biriyle sonra da sizinle bağ kurması en doğrusudur.

Doğal ebeveynlik yaklaşımının evlat edinilen çocuklar İçin daha da önemli olduğuna inanıyoruz, çünkü onlar içlerinde reddedilme duygu­su taşıyabilirler. Ebeveynleriyle aralarında güven verici bir ilişki olması, onları doğuran annelerinin eksikliğinden kaynaklanan duygularını aş­malarına yardımcı olur.

Doğal ebeveynlik yaklaşımıyla büyütülen çocuklar çok duyarlı ve ilgili oldukları için, evlat edinilen diğer çocuklara kıyasla onları doğu­ran anneleri konusunda daha fazla iç hesaplaşma yapabilirler. Bu durumu kişiselleştirmeyin. Evlat edinilen çocuklar, başka ebeveyn­lerin değil kökenlerinin arayışı içindedirler. Ebeveynleri yanında ken­dilerini güvende hissettikleri zaman, kaybettikleri ebeveynleri hak­kında daha fazla şey öğrenmek istemeleri normaldir. "Sen benim gerçek annem değilsin" dediğinde canınız yansa bile, bunların sa­dece bir çocuğun yaşadığı normal kafa karışıklığı olduğunu unut­mayın. Çocuğunuzun kalbinden geçenleri aslında siz biliyorsunuz.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 66/100 (94 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Aile Planlaması
Kategorisindeki Diğer Konular
 • Yorumlar
 • Benzer konular
 • yaklaşık 5 yıl önce
  Yasal olmayan yollardan evlat edinenler çok az ve genel anlamda bu yazınız ne yazık ki işlevsel değil. Haddim olmayarak evlat edinmiş bir Anne olarak yazıyorum. İyi niyetimi anlayacağınızı umuyorum. Bu konuda bir bloğum var. birevlatedindik.biz Blogumda bu konu ile ilgili detaylı bir yazım da var. Ancak buradan da söylemek gerekirse, Biolojik olarak Anne olmasanız bile evlat edindiğnizde o bağın kurulması o kadar kısa sürüyor ki inanamazsınız.
 • yaklaşık 5 yıl önce
  İyi niyetle bilgilendirici bir yazı hazırladığınızın farkındayım. Ancak yazınızı okurken yabancı bir kaynaktan alıntı yapıldığı hissine kapıldım. Çünkü, Türkiye'de evlat edinme yukarıdaki yazıda bahsedildiği gibi yapılmıyor. Çocuk ya da bebek size teslim edilmeden önce görmeniz ya da bilmeniz mümkün değil. Türkiye'de direkt doğum yapan bayan ile iletişimde bulunmanız da mümkün değil. Tabi bu dediklerim yasal yollardan evlat edinenler için geçerli.
Sağlık Hamilelik / Gebelik
  Sosyal Ağlar
 • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd