Durumunuzu Seçiniz.
>

 

Spermisid, spermleri hareketsiz hale getirerek veya öldürerek uterusa girmelerini önleyen bir tür kontraseptif yöntemdir. Birçok spermisid aktif bir bileşen olarak nonoxynol-9 içerir; bu bileşen sperm zarlarını yırtmaktadır. Çoğunlukla jel, krem veya köpük kıvamında olan spermisid, reçetesiz olarak satın alınabilir.

Spermisid tek başına bir kontraseptif metod olarak kullanılabileceği gibi; daha etkili çözümler için diyafram, sünger, lateks kondom veya dişi kondomu ile birlikte de kullanılabilir. Kullanılan kontraseptif araca veya ilişki öncesinde doğrudan vajinaya takılabilir. Bazı spermisidler direkt etkili olurken, diğerleri etkili olabilmesi için ilişki öncesinde vajinada uzun süre kalmalıdır. Ayrıca vajinaya takıldıktan sonra spermisid yalnızca bir saat boyunca etkisini korur; bu sebeple eğer bir saatten uzun zaman geçmişse bir daha ilişkiye girilmeden önce spermisid tekrar kullanılmalıdır.

Mayo Clinic’in yaptığı bir araştırmaya göre, spermisid tek başına bir kontraseptif metod olarak kullanıldığında, hamileliği önlemede %71 etkili olabilmektedir. Bu yüzde, spermisid doğru ve düzenli kullanılmasına göre artış gösterebilmektedir. Ama bir diğer kontraseptif metod ile birlikte kullanılırsa daha başarılı olunabilir.

Spermisid kullanımının kimi yan etkileri de mevcuttur. Spermisid vajinal ya da penil iritasyona, tahrişe yol açabilir. Aynı zamanda kadınlarda idrar yolları enfeksiyonuna yol açması da mümkündür.

Spermisid için reçeteye ihtiyaç yoktur ve yaygın olarak kullanılır. Spermisid taşınabilir ve fazla pahalı da değildir. Ayrıca doğum kontrol hapları gibi kadınların hormonlarını engellemediğinden bir avantajı daha vardır. Bu sebeple kadınlar spermisidi emzirme dönemlerinde rahatlıkla kullanabilirler. İstendiğinde, kullanılmadığında etkisiz hale getirilerek kadınlar için tekrar hamile kalma şansı doğar. Aynı zamanda cinsel ilişki sırasında spermisid kullanımı yağlanmayı arttırmaktadır.

Spermisid kullanımının dezavantajları da vardır. Her cinsel ilişki öncesinde kullanılma zorunluluğu olduğundan, kullanımı karmaşık bir hale gelebilir. Ayrıca oral seks sırasında spermisid, cinsel ilişkiye giren taraflara kötü tat verebilir. Vajinal ya da penil tahrişlere yol açarsa, AIDS ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıkların bulaşma riski artar. Spermisid tek başına kullanıldığında, hamileliği önlemede diğer kontraseptif metodlardan daha az başarılı olmaktadır.

Spermisid, kullanması pratik, ucuz ve kimileri için uygun olabilir. Çok etkili bir doğum kontrol yöntemi olmamakla birlikte, yine de hamilelik bir oranda önlenmektedir. Spermisid cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlamadığından eğer böyle bir hastalık riski varsa başka bir doğum kontrol yönteminin tercih edilmesi daha yerinde olacaktır.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 78/100 (138 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Aile Planlaması
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd