Durumunuzu Seçiniz.
>

Tüp ligasyonu, kadınların hamile kalmamaları için geçirdikleri operasyona verilen tıbbi isimdir. Aynı zamanda ‘kadın sterilizasyonu’ veya ‘tüplerin bağlanması’ olarak da bilinir. Tüp ligasyonu doğum kontrolünün en etkili yöntemlerinden biri olmakla beraber başarısız olunma oranı yalnızca %0.4 olarak belirlenmiştir.

Tüp ligasyonu, kadın vücudundaki kordonların sıkıca kapanmasını içerir. Bu kordonlar, uterusu yumurtalığa bağlamaktadırlar. Ovülasyon döneminde yumurtalıklardan birinden bir yumurta atılır ve kordonlardan aşağıya, uterusa doğru iner. Yumurta döllendiğinde ise gelişip büyüyeceği yer olan uterusa doğru devam edecektir. Tüp ligasyonu, bu sürecin, kesilerek veya kordonların çözülerek engellendiği cerrahi bir müdahaledir. Böylelikle yumurtaların tüplerden geçerek döllenmesi süreci durdurulur.

Tüp ligasyonu birkaç şekilde yapılabilir. Açık tüp ligasyonu, laparotomi olarak da bilinir ve karın bölgesine, genellikle bir diğer abdominal cerrahi müdahale olan sezeryan ile birlikte yapılan büyükçe bir ensizyon ile gerçekleştirilir. Laparotomi yoluyla yapılan tüp ligasyonu, genel anestezi altında yapıldığından bölgede iz kalması veya adhezyon gibi bazı komplikasyonlarun oluşumuna yol açabilir. Laparotomi yoluyla tüp ligasyonu operasyonu, geçiren hastanın iyileşme süreci daha az invaziv olan metodlara göre uzun zaman alabilir.

Mini-laparotomi, 5.08 cm’den daha az bir enzisyon ile yapılır. Bir kadının genellikle çocuğun doğumundan hemen sonra tüp ligasyonu ameliyatını geçirmesi beklenir. Çünkü bu dönemde kordonlar, abdomen bölgesinde daha yüksekte bulunmaktadırlar. Mini-laparotomi genellikle doğumsonrası hastaların seçtiği bir süreçtir; bu dönemde enzisyon doğumu takip eden ilk üç günde göbek deliğinin tam alt bölgesinden yapılır.

Tüp ligasyonunun en yaygın metodu laparoskopidir. Laparoskopi, abdomenin duvarına yapılan küçük bir ensizyon, sonrasında ise dar bir izleme aracının ve cerrahi aletlerin, doktorların görmeleri ve kordonları kesmeleri için içeriye yerleştirilmesi ile gerçekleştirilir. Laparoskopi yoluyla tüp ligasyonu ve mini-laparotomi yalnızca ensizyon bölgesine yapılacak olan lokal anestezi ile gerçekleştirilebilir.

Tüp ligasyonu, doğum kontrolünün kalıcı ve etkili bir yöntemi olarak görülür. Tüp ligasyonunu tersine çevirmek mümkündür; fakat genellikle doktorlar tarafından önerilmez. Yapılan ilk cerrahi müdahale, kadının bir daha hamile kalmaması için kordonlarda kalıcı hasara yol açmaktadır. Eğer bir kadın gelecekte çocuk sahibi olmak isteyebileceğini düşünüyorsa, daha az kalıcı bir doğum kontrolü yöntemi seçmelidir.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 68/100 (181 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Aile Planlaması
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd