Durumunuzu Seçiniz.
>

 

Vajinal duş, adından da anlaşılacağı üzere cinsel ilişkinin hemen sonrasında bir miktar su yardımıyla vajinadaki sperm ve benzeri maddelerin temizlenmesi yöntemine verilen addır.

Kulağa ilk geldiğinde doğrudan bir doğum kontrol yöntemini çağrıştırsa da ve aslında kadınların çoğu tarafından bu amaç için kullanılsa da, adet döneminde ya da normal dönemlerdeki bazı akıntıları temizlemek ve vajinadaki kokuyu gidermek için de kullanılmaktadır.

Peki gerek korunma gerek temizlenme yöntemi olarak, vajinal duş ne kadar etkilidir?

Aslında etkisinden bahsetmeden önce yöntemin sağlıksızlığından bahsetmek daha faydalı olacaktır. Çünkü tamamen insan yapımı ve tıbbi hiçbir yardım alınmadan yapılan bu yöntem, doğal olarak hijyenik değil ve risklidir. Çünkü dışarıdan gelebilecek her türlü zararlı maddeye açık bir yöntemdir.

Doğum kontrolü olarak da vajinal duş hem yetersiz hem de sağlıksızdır. Çünkü spermler, boşalma anında son derece hareketlidir ve bir an önce rahime ulaşmak için çaba sarf ederler. Bu sebepten dolayı elle yapılan bir müdahale olarak vajinal duş, ancak %30'lara varan bir oranda faydalı olmakta ve güçlü bir koruma sağlamamaktadır.

Üstelik vajinal duş yöntemini düzenli ve sık bir hale getiren ve her cinsel ilişki veya adet döneminde bu yöntemi deneyen kadınlarda, hastalık ya da enfeksiyon kapma oranı daha da artar. Zira vücuda yabancı ve zararlı mikroorganizmalar, bu sık denemeler sırasında rahim ağzına, rahmin kendisine veya tüplere ulaşarak son derece ciddi enfeksiyonlara yol açabilmektedir. Kaldı ki yapılan araştırmalar da bu iddiayı destekler niteliktedir. Uzmanların araştırmaları sonucu, vajinal duş yöntemini sürekli uygulauan kadınların iltihaplı hastalık geçirme riskinin %78 oranında daha fazla olduğu ortaya çıkartılmıştır.

Dolayısıyla hem doğum kontrol, hem vajina sağlığı hem de cinsel sağlık açısından vajinal duş hem fayda sağlamamakta hem de sağlık açısından risk oluşturmaktadır. Ve dolayısıyla kadınların böyle bir yönteme güvenmeleri onlara beklenen faydayı sağlamayacaktır. 

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 66/100 (131 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Aile Planlaması
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd