Durumunuzu Seçiniz.
>

 

Bebekler, belli bir yaşa gelene kadar tuvalet eğitimi olmadığı için kendilerine bakan bireye muhtaçtır. Bebeğin idrar torbası küçük olduğu için altını çok sık ıslatmaktadır. Bu nedenle, her öğün sonrasında, uyumadan önce ve uyandıktan sonra altını değiştirmek gerekmektedir. Sık değiştirme işlemi gerçekleşeceği için, ona bakan bireyin, bu hareketi nasıl keyifli hale getireceğini, bebeğin hangi koşulda rahat durabileceğini, ne zaman ve nerde değiştirilmesi gerektiğini, değiştirmek için kullanılacak gereçlerin ve hangi tür bezlerin kullanılacağını bilmesi gerekmektedir.

Bebeğin, başının üstüne ve görebileceği bir yüksekliğe, hareketli bir oyuncak asılmalı, yanına ilgisini çekebilecek ayıcık koyulmalı, duvarlara ya da mobilyalara renkli resimler yapıştırılmalıdır. Böyle bir ortamda bulunan bebeğin altını değiştirme işlemi hem kolay hem de eğlenceli olacaktır, çünkü bu objeler bebeğin ilgisini kendi üzerlerine almaktadır ve rahat durmasını sağlamaktadır. Bebeği rahat bir mindere veya içinde malzemelerin olduğu rafın üzerine yatırdıktan sonra altını değiştirme işlemi yapılabilmektedir. Bunun dışında özel bir masada da bu olay gerçekleştirilebilir, ancak masadan düşebilme ihtimalini göz önünde bulundurmak ve ona göre dikkatli olmak gerekmektedir. Aynı tehlike yerden yüksekliği fazla olan bir yerde değiştirince de geçerlidir, böyle bir ortamda bireyin hiçbir şekilde arkasını bebeğe dönmemesi gerekmektedir.

Bebeğin, altını ıslattığında ya da kirlettiğinde değiştirilmesi şarttır,aksi takdirde oluşabilecek pişik bebeğin canının yanmasına ve ağlamasına sebep olacaktır. Değiştirme zamanları, hem bireyin bebekle en uygun konuşma ve oynama fırsatıdır. Bu durumu eğlenceli hale getirmek için, bebeği gıdıklamak, güldürmek ve oyun oynamak yapılabilecek seçeneklerdir. Bu sırada bebeğin altı hava almaktadır ve yeni bezi yerleştirmek için hazır konuma gelmektedir.


Bebeğin altını değiştirme aşamasında, yeni bezi koymadan önce gerekli malzemeler mevcuttur ve işlevleri vardır. Bunlardan ilki, değiştirme minderidir. Kenarları yükseltilmiştir, içi yumuşak malzemeyle doldurulmuştur ve yüzü kolay yıkanır kumaştan oluşmaktadır. İkinci malzeme ise pamuktur. Kirli ellerle yapmamak için bebeğin altını değiştirmeye başlamadan önce pamuğu parçalara ayırmak gerekmektedir. Üçüncü malzeme bezdir. Bebeğin poposunu temizlemek için ıslak ve kuru bez kullanılmaktadır. Dördüncü malzeme ise kağıt mendildir. Bebeğin kakasını temizlemek ve poposunu kurulamak için gerekmektedir. Diğer kullanılan malzemeler zorunlu olmayıp duruma göre kullanılması gereken gereçlerdir. Bunlardan biri koruyucu kremdir. Çok az sürülmektedir ve bebeğin poposunda kızarma varsa kullanılmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, kremin beze bulaşmamasını sağlamaktır, aksi takdirde bantlar yapışmayabilmektedir. Diğeri ise ıslak mendildir. Bebeğin poposunu temizlemekte ıslak mendil de yararlıdır, ancak fazla kullanımı sonucu pişik oluşabilmektedir. Son olarak da kullabilecek gereç bebek banyo sıvısı ya da bebek losyonudur. Banyo sıvısını ılık su içine damlatarak, bebeğin altını temizlemek iyi bir yoldur, bebek losyonunu da pamuğa sürerek yine bebeğin altını temizlemek gerçekleşebilmektedir.


Hangi tür bezin kullanılacağına karar vermek, tutarına, bebek için hangisinin uygun ve rahat olup olmadığına bağlı olarak karar verilmektedir. Günümüzde anne ve baba pahalı da olsa, tek kullanımlık bezleri kullanmayı tercih etmektedirler, çünkü bunlarda, bez, ara bezi ve naylon don bir arada hazır bulunmaktadır, bu da alt değiştirme işini kolaylaştırmaktadır. Bebek için de bu bez, pamuklu bez kadar rahat olmaktadır. Yıkanılabilir hazır bezler de pahalı sayılabilmektedir. Seçim yapılırken temizlik gideri,harcanacak emek ve zaman da hesaba katılmalıdır.

Bebeğin altı, ona bakan birey tarafından sık sık değiştirilmektedir. Bebeğin ilgisini çekmek, değiştirme işlemini kolaylaştırmaktadır ve doğru malzemenin kullanımı enfeksiyon ve pişik oluşumunu engellemektedir.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 66/100 (104 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Bebek Doğdu
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd