Durumunuzu Seçiniz.
>

Bilindiği üzere, gelişim bilişsel, duyuşsal ve devinişsel olarak doğum öncesinden itibaren anne karnında başlamaktadır. Yıllardır uzmanlardan, daha çok düzenli beslenme, bebeğe zararı olabilecek ilaçları kullanmama, sigara ve alkolden kaçınma gibi birtakım gerekli uyarılar gelmektedir. Hiç şüphesiz ki, bunların çoğu bebeğin bilişsel ve devinişsel gelişimi için oldukça dikkate alınması gereken önemli noktalardır.

Bebeğin Anne Karnındaki Dilsel ve Duyuşsal Gelişimi
Uzmanların görüşüne göre; bebek anne karnında 16. haftasından itibaren çevrede olup biten sesleri farkına vararak ayırt edebiliyor ve değişik kalp ritim hareketleriyle birtakım tepkilerde bulunuyor. Ayrıca, bebek 26. haftasına ulaştığı zaman da annesinin sesini ayırt edebilecek olgunluğa erişmiş oluyor. Bu da annenin bebeğiyle çok erken zamanda iletişime geçmesini gerekli kılıyor.

Bebeğe daha anne karnındayken hikaye kitabı okuma, ya da onunla yavaş yavaş sakince konuşma, özellikle klasik müzik dinletme, gürültülü ve tartışmalı ortamlardan kaçınma çocuğun doğum öncesi dönemde sağlıklı dilsel ve duyuşsal gelişime sahip olabilmesi için gerekli olan özellikleridir. Doğum sonrası dönemde ise, bebeğin annesi, babası ve yakın çevresi bebek henüz yeterli olgunluğa erişmediği için onunla iletişim kurmaktan kaçınmamalıdır. Çünkü hiçbir şekilde iletişim ve etkileşim içerisine giremeyen bebekler ileriki yaşlarda kekeleme hastalığına maruz kalmakta, duygu ve düşüncelerini ifade etmekte ciddi güçlükler yaşamakta ve daha da kötüsü konuşamamaktadır. Aile bebekle sürekli olarak konuşarak daha çok anne, baba, mama gibi basit kelimeleri kullanarak iletişime geçmeye çalışmalıdır. Bunun yanında, bebeğe doğduktan sonra da masallar anlatmak ve ya masal kitapları okumak, sakin klasik şarkılar dinletmek de çocukların dilsel gelişimini pozitif yönde etkileyecektir.

Yeni doğan bebeğin ağlaması ise bebeğin tek konuşma yoludur. Zaman ilerlediğinde, bebek farklı istekleri için farklı şekillerde ağlama stilleri geliştirmektedir. Bu nedenle, annenin bebeğinin ağlayış tarzını dikkatle takip etmesi de başka önemli bir unsurdur. Şüphesiz ki, yeni doğan bebekle tek iletişim yolu sadece onunla konuşmak da değildir. Bebeğe karşı gösterilen sevgi, şefkat gösterileri de bebeğin gelişimi için önemlidir. Yapılan araştırmalara göre, bebeklik döneminde yeterince sevgi ve şefkat görmemiş bireylerde saldırganlık, iletişim güçlüğü, bencillik vb. psikolojik rahatsızlıklar baş göstermektedir. Anlaşıldığı üzere, yeni doğan bebekle sadece doğduktan sonra değil doğum öncesinden itibaren, yukarıda belirtilen yöntemleri dikkate alarak iletişim kurmaya çalışmak bebeğin olumlu bir gelişim geçirmesi ve sağlıklı bir kişiliğe sahip olması açısından son derece önemlidir.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 66/100 (194 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Bebek Doğdu
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd