Durumunuzu Seçiniz.
>

Bebek yeni doğduğunda nasıl yatırılmalı sorusu yeni anne babaların hep tereddüt ettiği bir konudur. Eğer aksini gerektiren tıbbi bir neden yoksa, bebeğinizi her zaman sırtüstü yatırın. Araştırmalar arka üstü yatırmanın yüz üstü yatırmadan daha güvenli olduğunu göstermektedir. Bebek büyüdükçe yana doğru ya da kendisi için daha rahat bir konumda yatmaya başlar. Yana yatması yüzüstü yatmasından daha az risklidir, ve ani ölüm olasılığı altı aylıktan büyük bebeklerde çok düşüktür.

Bebeği, ayakları karyolanın ayağına değecek biçimde sırtüstü yatırın. Bu, onun aşağıya kaymasına ve örtünün başına dolanmasına engel olur. Karyoladayken başını açıkta bırakın ve örtü veya battaniyeyi yatağın kenarlarına sıkıştırın. Bir yaşından önce bebeği yastıkta yatırmayın. Odanın çok sıcak olmamasına ve bebeğin terlememesine dikkat edin. Karnına dokunarak vücut ısısını daha iyi anlayabilirsiniz. Oda sıcaklığının 16 derece ile 20 derece arasında olmasını sağlayın ve odada bir termometre bulundurun. Kalın yorgan kullanmayın, bebeğin terlemesin neden olabilir.

Risk altında olanlar

Bebeğin yanlış yatırılmasından dolayı ani ölüm gerçekleşebilir. Ani ölüm her bebekte meydana gelebilir ama bazıları daha büyük risk altındadır. Bunlar;

 • Erken doğmuş bebekler, düşük doğum ağırlığı olanlar
 • Ana-babaları sigara içenler
 • İkizler
 • Genç ve yoksul annelerin bebekleri
 • Nedeni bilinmemekle birlikte erkek bebekler kızlardan daha fazla risk altındadır
 • Başka çocukları da olan 25 yaşın altındaki annelerin bebekleri

Riskleri azaltmanın diğer yolları

Başka ortamlarda da bebeğin terlemesinden sakının. Onu uyandırmak zorunda kalsanız bile sıcak bir ortama girdiğinizde, arabaya, otobüse ya da trene bindiğinizde başlığını ve palto, hırka, ve benzeri giysileri çıkarın.

Araştırmalar sigara içmenin yatakta ölümlerin yarısından çoğunun nedeni olabileceğini göstermektedir. Gebelik döneminde hem anne hem de baba sigarayı bırakmalıdır. Bebeğinizin bulunduğu odada sigara içilmesine, ve son yarım ya da bir saat içinde sigara içmiş birisinin bebekle temas etmesine izin verilmemelidir. Bebeğinizin uyuduğu yeri sigara içilmez bir bölge haline getirin.

Bebeğinizi kesinlikle bir kanepe ya da koltuğa yastık koyarak uyutmayın. Ana babalar bebeğin yataklarında bulunmasından çok hoşlanırlar, ancak yine de bebeği kendi yatağında uyutmak en iyisidir. Sigara kullanan ve bebekle aynı yatağı paylaşan anne ve babalar ani ölüm riskini artırırlar. Eğer bebeğinizi kendi yatağınızda uyutmak istiyorsanız, yatmadan önce sigara ya da içki içmemeniz, uyku ilacı ya da uyuşturucu madde almamanız gerekir. Bazı anne babalar düşündüklerinin tersine aşı yaptırmak yatakta ölüm riskini azaltır. Uçakla yolculuk yapmak konusundaki kaygılar da asılsızdır. Bir yaşından küçük ve sağlıklı bebekler için uçak yolculuğu güvenlidir.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 70/100 (191 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Bebek Doğdu
Kategorisindeki Diğer Konular
 • Yorumlar
 • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
  Sosyal Ağlar
 • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2018 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd