Durumunuzu Seçiniz.
>

Elbette bir okul öncesi çocuğundan kendi güvenliğinden sorumlu olmasını bekleyemezsiniz, ama yi­ne de kişisel güvenlikle ilgi bazı belli kavramları an­layabilirler. Kalemle koşmak ya da bir makasın kes­kin tarafını kendine doğru tutmak gibi tehlikeli ve güvenli olmayan şeyler yaptığı zaman, bunun ne ka­dar tehlikeli olduğunu ve nedenlerini anlatın. Bu yaştaki çocuklar basit açıklamalarla pek çok anah­tar konuyu anlayabilir. Bu aşamada çocuğunuzun korkularının çoğu, dünyanın büyüklüğünü anladık­tan sonra ortaya çıkar. Evin dışında kendine daha fazla güvenebilmesi için aşağıdaki ipuçlarını anlata­rak ona yardımcı olabilirsiniz:

Yabancılardan gelebilecek tehlikeler. Yabancılar konusu çocuğunuzun çok ilgisini çeken bir konu­dur. Bu yüzden etrafta yabancılar varken ne yapma­sı gerektiğini onunla konuşmalısınız. Pek çok aile çocuklarına, "Asla yabancılarla konuşma." kuralını öğretse bile, bu kural bu yaştaki çocukların aklını karıştırabilir. Örneğin, çocuğunuzun manavdaki kasiyerle ya da restorandaki garsonla konuşmasını is­teyebilirsiniz, ama onlar da yabancıdır. Öğütleriniz­de daha direkt ve basit olmak daha iyi bir yöntem­dir. "Sana şeker ya da hediye verseler bile tanıma­dığın kişilerle arabaya binme veya bir yere gitme." Kaybolduğunda yapması gerekenler. Kalabalık bir fuara ya da bir alışveriş merkezine giderken çocu­ğunuza sizi kaybederse gitmesi gereken kişiyi öğre­tin. Ona üniformalı polisleri, müze koruma görevli­lerini, park görevlilerini ve diğer görevlileri gösterin, sizi bulamadığı zaman, bu kişilerin ona yardım ede­ceğini söyleyin. Ayrıca sizi göremiyorsa, bir yerde " durmasını, etrafta koşarak sizi aramamasını öğre­tin, en son gördüğünüz yerde kalırsa onu daha ko­lay bulabileceğinizi söyleyin.

Güven veren nesneler. Çoğu aile çocuklarının bazı güven veren nesneleri olduğunu fark etmiştir, ama çocuklarının bunlara ihtiyaç duymamasını isteyebi­lirler. Emzikler, en sevdikleri battaniyeler ve oyun­cak ayılar hâlâ çocuğunuzun hayatında çok önemli olabilir. Bu yüzden ihtiyaç duyduğu sürece bunları yanında bulundurmasına izin vermek iyi bir fikirdir. Güven veren nesnelere bağımlı olmasının kendine olan güvensizliğinin bir belirtisi olduğunu düşünse­niz bile, genellikle bunun tam tersi geçerlidir. Özel oyuncaklar, endişe verici durumlarda sizin sağladı­ğınız rahatlama olmadan onun kendini rahatlattığı­nın bir göstergesidir.

Çocuğunuz okul yaşına yaklaştıkça, kendiliğin­den bu nesnelerden vazgeçecektir. Eğer bu kendili­ğinden olmazsa, bu nesneleri nerede ve ne zaman kullanabileceği Konusunda sınırlamalar getirebilirsi­niz. Örneğin, battaniyesini ve emziğini gece alabile­ceğini söyleyebilirsiniz. Böylece Karanlıkta Kendini güvende hissedebilir, gündüz değil. Çocuğunuz bir battaniye ya da bebeğe fazla ba­ğımlılık gösteriyorsa, bu ihtiyacın temelini bulmaya çalışmalısınız. Bir şey yüzünden korku ve endişe duyuyor olabilir mi? Eğer bir şeyden korkuyorsa, onu rahatlatan nesneden vazgeçmesi konusunda ısrar etmeden önce bu endişeyi gidermelisiniz. Çocukların pek çoğu kendilerini güvende hisset­tikten ve evinin dışındaki hayata uyum sağladıktan sonra en sevdikleri nesneleri bir rafa kaldıracaktır­lar. Ayrıca okulun baskısı da bu nesnelerden vaz­geçmeye isteksiz çocuklara gerekli yardımı en iyi şekilde sağlayabilir.

Çocuklara Ölüm Hakkında Bilgi Vermek

5 yaşına kadar, çocukların pek çoğu ölümün kalıcı bir durum olduğunu algıla­yamazlar. (Hatta sevdiği bir insanın sonsuza dek gitmiş olması gerçeğini yetiş­kinler bile çok zor kabullenirler.) Örneğin, çocuğunuzun büyükbabası ölürse, sürekli onun ne zaman geri geleceğini sorabilir. Sabırlı olmalı ve ona dedesi­nin hiçbir zaman geri gelmeyeceğini uygun bir dille anlatmaya çalışmalısınız. Tanıdığı bir kişi ölse de ölmese de bu yaşlarda çocuğunuz ölüm konusunu merak edebilir. Sürekli sizin ne zaman öleceğinizi ve kendinin de ölüp ölme­yeceğini sorabilir. Bu soruları dürüstçe ve direkt olarak cevaplayın. Örneğin, çoğu insanın uzun bir hayat yaşadığını ve çok yaşlanmadan ölmeyeceğini söy­leyebilirsiniz. İnsanların nasıl ve neden öldüklerine ve öldükten sonra nereye gittiklerine dair sorular mümkün olan en basit şekilde cevaplanmalıdır.

Ölümü uykuya benzetmekten kaçının, çünkü bu, çocuğunuzun gece gözlerini kapatmaktan korku duymasına neden olabilir. Bunun yerine ona insanların vücutlarının da aynı bir oyuncağın pilleri gibi uzun süre kullanıldıktan sonra yıprandığını an­latabilirsiniz. "Birisi öldükten sonra neler olur?" sorularını da kendi inançları­nız doğrultusunda cevaplamalısınız. Tanrı'ya inanıyorsanız ona cenneti anlata­bilirsiniz. İnanmıyorsanız da, "Biz onları hatırladığımız için insanların ruhları bizimle kalıyor." diyebilirsiniz. Öldükten sonra vücutlara neler olduğunu detaylı bir şekilde bu yaştaki ço­cuklara anlatmamak en iyisidir. Tabutla gömülen ya da yakılan insan düşün­celeri çocuklar için epey korkutucu olabilir. Bunun yerine, ölümün hayatın nor­mal bir parçası olduğunu ve ölen birinin arkasından üzülmenin normal oldu­ğunu, ama bunda korkulacak bir şey olmadığını anlatın.

 

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 64/100 (133 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Bebek ve Çocuk Güvenliği
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd