Durumunuzu Seçiniz.
>

Banyo Yapmanın Neşeli Tarafları

Banyo yapmak çocuğunuza keyif verir. Nedeni, belki suyun ılık ve banyo sırasında kullanılan eşyaların kaygan olmasıdır ya da annenin, babanın, büyükannenin ya da büyükbabanın bebeğin yanında olması ve tüm dikkatini ona vermesidir.

Banyo zamanı oldukça neşeli ve eğlendirici olabilir, fakat aynı zamanda çok ciddi ve önemli bir konudur. Küvette her türlü kaza olabilir. Belki bebeğiniz bunun farkındadır ve bu yüzden yanınızda oluşundan büyük mutluluk duyar. Varlığınız güvenlik anlamına gelir. Fakat banyo yapmak aynı zamanda bebeğinizin sağlığını ve hijyenini korkuma da oldukça önemli bir rol oynar.

Gerçekten Banyo Yapmam Gerekiyor Mu?

Birçok çocuk banyo yapmaktan hoşlanır. Belirli bir yaşa eriştiklerinde (5 yaşına geldiklerinde) suyla istedikleri gibi oynamalarına izin verebilirsiniz. Kendilerini temizlemek belki iknci plandadır, asıl keyif veren şey suyla oynamaktır. Fakat çocuğunuz hangi yaşta olursa olsun banyo yapmak oldukça önemlidir.

Bebeğinizi Yıkamazsanız Başınıza Gelebilecekler

Banyo yaptırmak sadece minik ve şirin bir çocuğa sahip olmak –ya da suyla oynamak için bir mazeret- anlamına gelmez, aynı zamanda bebek bezinin neden olduğu pişiklerden enfeksiyonlardan korunmaya yarar. Çocuğunuzu yıkayarak üzerine yerleşmiş bakterilerden temizlemiş olursunuz. Kolay bir iş değildir. Herkese bulaşabilecek enfeksiyonlardan kurtulmanın ilk adımı ellerinizi ve yüzünüzü gün içinde bol bol yıkamanızdır.

Enfeksiyonların büyük çoğunluğu eller aracılığıyla, bir kısmı ise öksürme aracılığı ile bulaşır. Enfeksiyonlar aşağıdaki yollarla bulaşabilir:

· Küçük çocuklar enfeksiyonları çok kolay bulaştırır çünkü her şeyi ellemek ve ağızlarına sokmak gibi eğilimleri vardır.

· İshal ve hepatitin en büyük nedeni dışkının (yüzde 50’si bakterilerden oluşur) eller aracılığı ile yayılmasıdır. Tuvaletten ve bebeğinizin bezini değiştirdikten sonra ellerinizi mutlaka bol suyla yıkayın. Bebeğinizin altını değiştirirken bebeğinizin ellerine çok dikkat edin. (bez değiştirirken bebeğinize bir oyuncak vermek ellerinin boş olmasını engelleyecektir.)

· Solunum enfeksiyonları genellikle burun, ağız ve göz akıntısı ile yayılır (burun akıntısı, göz enfeksiyonları ve öksürük gibi). Bu enfeksiyonlar kirli eller aracılığıyla da kolaylıkla yayılır.

· Şapka tarak ve fırça gibi nesnelerin ortak kullanımı, saç kıran ve bit gibi istenmeyen sorunlara neden olur.

· Göz enfeksiyonları genelde çocuğunuzun kirli ellerle gözlerini oğuşturmasından ya da burun akıntısından kaynaklanır.

Banyo Yapmanın Yararları

Banyo yapmak, burun tıkanıklığı ve burun akıntısı gibi sorunların çözümünde oldukça faydalıdır. Çocuğunuzu küvetin içine oturtun ve başından aşağı ılık su dökün (az miktarda). Çocuğunuzun burnundan gelen sümüğü güzelce temizleyin. Bu sırada sırtını desteklediğinizden emin olun. Başının üzerinden su dökerken çocuğunuz doğan bir refleksle kendini geri itecektir (sudan kaçmak için), bu nedenle eğer sırtını desteklemezseniz arkaya düşüp başını küvete çarpabilir.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 62/100 (80 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Bebek ve Çocuk Sağlığı
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd