Durumunuzu Seçiniz.
>

Topallama

Kendi başına bir hastalık olmaktan çok başka bir sorunun belirtisidir. Nedeni genellikle kolayca anlaşılabilir; ayak tabanında su toplanması ya da kıymık batması, tırnakların çok uzamış olması veya içe batmış olması, ayakkabının vurması, ayakta ezilme ya da burkulma gibi.

Çocuğun topallaması görünür bir neden olmadığı halde geçmiyorsa hekime danışılması gerekir. Derhal tedavisi gereken durumlar şunlardır:

 • Kırık ya da çıkık
 • Uyluk kemiği ucunun kayması
 • Serebral felç
 • Çocuk romatizmal artriti ya da eklem enfeksiyonu gibi bir eklem ya da kemik sorunu
 • Perthes hastalığı
 • Osgood Schlatters hastalığı
 • Doğuştan kalça çıkığı
 • Bacakların eşit uzunlukta olmaması

Topallamanın yanı sıra çocuğunuzun yüksek ateşi varsa, herhangi bir döküntü ya da eklem şişmesi görülüyorsa hemen hekime danışmanız gerekir, çünkü derhal tedavisi gereken eklem ya da kemik enfeksiyonu olabilir.

Nedeni tedavi edildikten sonra topallama ortadan kalkar, ancak bir bacağın kısa olması durumunda uzun süreli tedavi ya da özel ayakkabı yapılması gerekir.

İçe Çarpık Bacaklar

İki yaşına kadar çocuklarda oldukça sık rastlanan bir durumdur ve bu nedenle bir hastalık ya da sorun olarak görülmez. Genu varum olarak da bilinen içe çarpık bacaklar, dizlerin ve alt bacakların dışa doğru eğrilmesidir. Bacakların yay gibi içe kıvrılmasının en sık görülen nedeni anne rahminde iken bacakların büyümesi sırasında bebeğin pozisyonudur. Genellikle altta yatan başka bir neden yoktur. Ancak, eğer bacaklardan biri diğerine göre farklı biçimde eğrilmişse ya da yalnızca biri eğri ise veya birleştirildiğinde dizler arasındaki açıklığın 8 cm’den büyük olduğu eğrilik durumlarında başka nedenler aranabilir.

Olası nedenler şunlardır:

 • Uyluk kemiğinin alt bölümünde ya da incik kemiğinin üst bölümünde önceden oluşmuş ve iyi kaynamamış bir kırık
 • Çocuk artriti
 • Raşitizm (D vitamini eksikliği nedeni ile kemiklerin gelişememesi)
 • Önceden olmuş bir kırık ya da yaraya, ya da kemik enfeksiyonuna bağlı düzgün gelişmeyen epifizler

Normal olarak çocuk gelişip büyüdükçe ve yürümeye başlayınca bacaklar zamanla düzleşir, bu yüzden çoğunlukla tedavi gerekmez. Eğer düzelmezse ya da daha da eğrilirse, ya da tek bacakta eğrilik varsa hekime danışılması gerekir. Bu durumlarda röntgen ve kan tahlili ile araştırma yapılır ve tanıya göre tedavi edilir. Ender durumlarda çocuğun ameliyat edilmesi ya da bacakları düzleştirici askı kullanılır.

Kalça Çıkığı

Yaklaşık 250 doğumdan birinde bir ya da her iki kalçada birden çıkık görülür, uyluk kemiği başının leğen kemiğindeki yuvasından doğum esnasında ya da hemen sonra çıkmasıdır. Nedeni zor doğum, kalçadaki kasların zayıflığı, leğen kemiğindeki yuvanın geniş olması, ya da kalça ekleminin çevresindeki bağların gevşek olmasıdır. Durumun kalıtsal olma eğilimi vardır, ve erkeklerden çok kız çocuklarında görülür.

Kalça çıkığı genellikle doğumdan hemen sonraki ya da ilk yıl içindeki muayenelerde fark edilir. Çıkık olan kalça itildiğinde rahatça yana doğru açılamaz, ani bir hareket ile açılır. Erken tanı ile tedavi genellikle başarılıdır ve tedavi sonrasında bebek normal olarak gelişir. Ancak, çıkık çocuk yürümeye başlayana dek anlaşılmazsa tedavi edilmesi daha zordur ve çocuğun topal kalma riski vardır, ayrıca ileriki yaşlarda osteoartrit olasılığı artar. Küçük çocuklardaki belirtileri aksama, daha çok çıkık olmayan ayağı kullanma, ve etkilenen bacağın üst bölümünde fazladan deri katı oluşmasıdır.

Bebeklikte gerektiği kadar bir süre, ki aylarca da olabilir, kalıp uygulanır. Daha ağır durumlarda kalıp uygulanmadan önce bir ay süre ile askıya almak gerekebilir. Küçük çocuklarda ise önce askı uygulanır, daha sonra alçıya alınır. Uyluk kemiğinin başı normal eklemde rahatça yerine oturmuştur. Oysa çıkık kalçada kemik ucu yuvasından ayrılmıştır. Ayrıca uyluk kemiği başını doğru yere oturtmak için ameliyat gerekebilir.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 90/100 (108 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Bebek ve Çocuk Sağlığı
Kategorisindeki Diğer Konular
 • Yorumlar
 • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
  Sosyal Ağlar
 • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2018 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd