Durumunuzu Seçiniz.
>

Pişiğin iki nedeni vardır:

· Bebeğin uzun süre kirli bezle kalması

· Mide ve bağırsak sorunları

Bebeğin bezi kirlendiğinde hemen değiştirilmelidir. Bezin nemlenmesi ve nemi kurutacak havalandırmanın olmaması isiliğe ve kızarıklığa neden olur. Bebek bezinizin 20 litre sıvı taşıyabileceğine dair reklamlar yapılıyor diye sizin de bunu test etmeniz gerekmez.

Pişik, kakanın asit oranının yüksek olması durumunda da görülür; bunun nedeni mide virüsü, diş çıkarma veya bebeğinizin sindirim sisteminin öğütemediği bir yiyecek (örneğin bir yaşından küçük çocuklarda limonlu yiyecekler) olabilir. Her halükarda asidik kaka pişiğe neden olabilir.

Pişiğe karşı en iyi ilaç, bebeğinizin poposunu ıslak mendille değil lavaboda sabunlu suyla yıkamanızdır (ıslak mendillerdeki sabunlar bazı bebekleri tahriş edebilir). Bebeğinizin poposunu nazikçe kurulayın ve pişik kremi sürün. Eğer pişik üç günden fazla devam ederse doktorunuza danışın.

Pişik genellikle kasıklarda görülür. Bu bölgeye dikkat edilmez. Bebeğinizin kasıklarını iyice yıkamayı ve kurulamayı ihmal etmeyin.

Kasıkları bir süre havalandırmak pişiğin önlenmesine ya da hali hazırdaki pişiğin iyileşmesine yardımcı olur. Bezini çıkardıktan, poposunu yıkadıktan ve güzelce kuruladıktan sonra bırakın bebeğiniz bir süre çıplak dolaşsın. Fakat çıplak dolaşan bebeğinize pişik kremi sürmeyin ( krem her yere yayılır). Hava yeterince ılıksa ve bebeğiniz üşümeyecek ise bunu uygulayın. Gözünüz bebeğinizin üstünde olsun çünkü bebeğiniz halınızın üzerine iz bırakabilir. Ne demek istediğimi çok iyi biliyorsunuz.

Yeni anne babaların şöyle dediğini duyarım: “ Bezini sürekli değiştiriyorum ama neden pişik olduğunu anlamıyorum.” Evet, bu olabilir. Fakat pişiğin birden çok nedeni vardır.

Pişik durumunda doktorunuza danışın

Pişikten kaçmak neredeyse imkansızdır. Birçok krem orta şiddetli pişikleri birkaç gün içinde iyileştirir. Fakat pişik bir haftadan uzun sürer se ya da kabarcıklar halinde ortaya çıkarse veya kanamaya neden olursa doktorunuza danışın. Pişik basit bir sorun değildir ve özel bir tedavi gerektirebilir.

İsilik

Durum Çözümü

-Kullandığınız beze alerji

-Bebek bezinin markasını değiştirin.

-Kullandığınız ıslak mendile alerji -Islak mendilin markasını değiştirin ya da sadece

sabun ve su kullanın. Kokusuz ıslak mendilleri tercih edin.

-Kumaş bezleri temizlemek için kullanılan

-Deterjanınızı değiştirin. deterjanın çok güçlü olması

-Kirli bezi usun süre değiştirmemek -Bebeğinizin bezini sık sık kontrol edin.

-Sıcak hava -Bebeğiniz terler ve bu ter çiş ve kakayla birleşince, bez de nemli ise pişik kolaylıkla ortaya çıkar. Sıcak havalarda bebeğinizi bir süre çıplak bırakabilirsiniz.

-Sürekli ishal -İshalin nedeni diş çıkarma, mide virüsü, heyecan, çok fazla meyve suyu, besin alerjisi ya da sindirim sistemini zorlayan güçlü bir yiyecek olabilir. Bebeğinizin diyetine, sağlığına ve ağzına dikkat edin.

-Besin hassasiyeti
- Mamayı değiştirin. Pişik bebeğinizin yediklerine karşı bir reaksiyon olabilir.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 66/100 (123 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Bebek ve Çocuk Sağlığı
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd