Durumunuzu Seçiniz.
>

Bebek eğiticileri "Ama işe yarıyor" diyerek ısrar ederler. Peki, ger­çekten işe yarıyor mu? Bu, işe yarıyor derken neyi kastettiğinize bağlıdır. Bebeğin ağlamasını göz ardı etmek, bir süre sonra susma­sını sağlar. Bebek, verdiği sinyaller dikkate alınmayınca, bir süre sonra sinyal vermemeye başlar. İşte bu kadar basit. Ama bu basit sonuçların ötesine bakmalısınız. Bu kopukluk uzun vadede bebeğe ne öğretir? Bebek, verdiği ipuçlarının ebeveynleri üzerinde hiçbir et­kisi olmadığını öğrenir. Bunların hiçbir değeri yoktur ve dolayısıyla kendisinin de hiçbir değeri yoktur. Sonuçta kimse onu dinleme­mektedir. Tüm bu eğitim sonucunda bebek, ebeveynleriyle iletişim kuramadığını öğrenmiş olur.

Bebeğin bu durumla nasıl başa çıkacağı kişiliğine bağlıdır, inatçı bir bebek, ebeveynlerinin kurduğu bariyerleri yıkabilme umuduyla daha yüksek sesle ağlamaya devam eder. Onlara daha bağımlı, da­ha endişeli bir hale gelir. Ebeveynleriyle bağ kurabilmek, onları kontrol edebilmek için daha fazla enerji harcar. Bağımsız olmak dışında her şeyi yapar. Daha uysal bir kişiliğe sahip olan bir bebek ise, ebe­veynlerinin tepkisizliğine daha kolay uyum sağlar. Her şeyden vaz­geçer ve kayıtsızlaşır. Ona dayatılan hazır programa rahat bir şekil­de uyum gösteren, gece boyu uyuyan ve genellikle "sıkıntı yaratmayan" "iyi bir bebek" haline gelir. Bebek eğiticilerinin "İşe ya­rıyor!" derken kastettikleri bebek tipi budur. Ama ebeveynler bunun bedelini öderler. Bu çocuk güvenmez, hissetmez. Kendini kapatır. Bebek eğitimi tekniklerine başvuran ebeveynlerin kendi gelişimleri de başarısız olur. Bir ebeveyn olarak gelişim göstermek demek, bebeğini­zi tanımak, onun verdiği ipuçları karşısında duyarlı olmak, onun ihtiyaçlarını öngörebilmek ve bunları doğru bir şekilde karşılamak demektir. Gelişimin en üst noktası İse çocuğunuzla birlikte yaşamaktan keyif al­mak ve ilişkinizi doyurucu kılmaktır. Bebek eğitimi bu amacın önünü ke­ser. Çocuğunuzu okuyabilme becerinizi kaybedersiniz (disiplin daha zor bir hale gelir), kendinize güveninizi kaybedersiniz ve kendinizi daha ye­tersiz ve dolayısıyla da daha tatminsiz hissedersiniz.

Bebek Eğitimi Yaklaşımı Niçin Bu Kadar Popüler?

Ebeveynler bebek eğitimi tavsiyelerine niçin kanarlar? Bir başka­sının belirlediği kuralların ve hazır programların, kendi bebekleriyle il­gili sahip oldukları bilgilerin önüne geçmesine niçin izin verirler? Oysa kitapçılarda ve internette daha iyi ebeveynlik yaklaşımlarıyla ilgili birçok tavsiye vardır; bunlar çeşitli doğal ebeveynlik organizasyonla­rından ve daha da İyisi, deneyimli ebeveynlerden gelir. Peki o halde bebek eğitimi yaklaşımı neden bu kadar kabul görüyor? Bebek eğitiminin satışı vardır. Bebek eğitimi yaklaşımını doğru bulmayan milyonlarca ebeveyn olmasına rağmen, bebeğin ebeveynlerinin yaşam tarzına rahatça uyum sağlamasını tavsiye eden büyük bir pazar mevcuttur. Bebeklerinin ağlamasını kontrol altına alarak kendi akıl sağlıklarını ve evliliklerini kurtardıklarını düşünen ebeveynlerin hikâyeleri, bebek eğitimi yaklaşımını inandırıcı kılmaktadır. Ebeveyn olmak zordur ve bebek eğitimi yaklaşımı da hayatı kolaylaştırmayı va­at eder. Gece boyunca kesintisiz bir uyku çekmeyi kim istemez ki?

Yetişkinlerin çoğu, bebek ve çocuk bakımı konusunda yeterince deneyim kazanmadan ebeveyn oluyorlar. Sonuçta da, yeterli özgü­vene sahip olmuyorlar ve tavsiyelere başvuruyorlar. Doğal ebeveynlik yaklaşımı, verdiği "içgüdülerinize güvenin" mesajıyla, belirli kural­lar ve hazır programlarla sunulan ebeveynlik yöntemlerinden daha az cazip gelebilir. Biz sonuç odaklı bir toplumuz. Hızlı sonuç almak veya en azından bu yöndeki bir vaat, hemen rağbet görür. Bebek eğitimi yaklaşımı ebeveyn odaklıdır. Bebek eğitimi yaklaşımıyla ilgili fikirler, tavsiye arayışındaki yeni ebeveynlerin her yer­de karşısına çıkar ve bu yaklaşım çoğuna cazip gelir, çünkü ebe­veyn odaklıdır. Anne ve babaya, bebekleriyle geçirecekleri zamanı diğer işlerini planladıkları şekilde yapmalarına fırsat verir. Bebeğin ebeveynlerinin yaşamlarına uyum sağlamasını mümkün kılar ve böylece ebeveynlerin değişmelerine gerek kalmaz. Bu bebeklere "günlük olarak planlanan bebekler" dendiğini duyduk. Bebek eğiticileri, doğal ebeveynlik yaklaşımının çok fazla bebek odaklı olduğunu düşünüyorlar. Ebeveynlerin daha fazla ebeveyn odak­lı bir yaklaşıma ihtiyaç duyduklarını iddia ediyorlar. Sonuçta yetişkinler bir bebeğin kaprislerine cevap vermek zorunda kalmamalıdırlar. Veya onlara göre, ailede kararları veren kişi bebek olmamalıdır. Doğal ebeveynliğe yöneltilen bu suçlamalar, kendi sağlıklarını bile feda etme pa­hasına bebeklerine asla hayır diyemeyen doğal ebeveyn annelerin hikâyelerini istismar etmektedir. Doğal ebeveynlik yaklaşımı bizce de dengeli olmalıdır. Savunduğumuz bu yaklaşım, tüm aile için en faydalı kararların alınması gerektiğini tavsiye eder. Bu, bebeğinizin tüm hayatınızı yönetmesiyle aynı şey değildir ama bebek eğiticileri, bebeklerin verdikleri sinyallerin ve ebeveynlerin verdikleri tepkilerin karmaşık yapı­sını anlamak yerine bunu bu şekilde tanımlamayı daha kolay bulurlar.

Bebek eğitimi yaklaşımı, yanlış algılanan bir ebeveyn-çocuk ilişkisini esas almaktadır. Yeni doğan bebeklerin ebeveynlerini kontrol etmek için dünyaya geldiklerini kabul eder; eğer kontrolü ele geçirmezseniz, bebek dizginleri ele alacaktır. Bebek eğitimi yaklaşımı, çocuk ile ebeveynleri arasında muhalif bir ilişkinin kurulmasına ne­den olur. Bu sağlıklı bir şey değildir. Bebek odaklı veya ebeveyn odaklı olmak arasında bir seçim yapmak zorunda değilsiniz. Aile hayatı kazananın ve kaybedenin olduğu bir yarış değildir. Amaç herkesin kazanmasıdır. Doğal ebeveynliği benimseyen aileleri hepimiz nesli olarak düşü­nebilirsiniz. Bunun anlamı mesela, ebeveynlerin Havvaii'ye tatile giderken bebeklerini de yanlarında götürmeleridir. Bebeklerini yanla­rında götürmelerinin nedeni, bebeğin hâlâ meme emmesi veya sadece bebekleriyle birlikte olmaktan hoşlanmalarıdır. Diğer yan­dan eğitilen bir bebek, ebeveynleri tatile gittiğinde muhtemelen bakıcıyla evde kalacaktır. Bebek eğitimi yaklaşımı, ebeveynlerin bunu yapabilmelerini mümkün kılar ama bir de bunun bedelini düşünün.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 62/100 (85 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Bebeklerde Eğitim
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd