Durumunuzu Seçiniz.
>

Bebek eğitimi konusuna bir bilim insanının, bir annenin veya sağduyu sahibi sıradan birinin bakış açısıyla yaklaşabilirsiniz. Ne düşünürseniz düşünün, bebek eğitiminin bebek yetiştirme konusunda mantıklı bir yaklaşım olmadığına dair birçok neden bulursunuz.

Annelerin biyolojisi diyor ki: Bebek eğitimi yaklaşımı bir annenin biyolojisine uygun değildir; özellikle de emziren bir annenin biyolojisine. Ve bebekler de emzirilmek üzere tasarlandıkları için, anne sü­tünün nasıl salgılandığı bir bebeğin ihtiyaçlarının nasıl en iyi şekilde karşılanabileceğine dair bize bir şeyler anlatır.

Bilim diyor ki:

İyi bilim doğal ebeveynliği destekler. Bebek eğiticilerinin tavsiyelerini destekleyen hiçbir araştırma yoktur.

Bebek Eğiticilerinin Profili

Resmi bebek eğiticilerinin çoğu otoriter erkeklerdir. Bu kişiler kendilerini tavsiye vermeye o denli kaptırmışlardır ki yanlış olabileceklerini gösteren bilimsel verileri bile göz ardı ederler. Hatta bazı bebek eğiticileri kendi tavsiyelerini herhangi bir bilimsel standarda dayandırmak yerine, bilimi tamamen hiçe sayarlar.

Hiçbir ehliyeti olmayan bebek eğiticilerinin yanında bir de be­bek eğitimini destekleyen, zengin bir akademik geçmişi ve üst dü­zey akademik görevleri bulunan psikologlar veya pediatrlar vardır. Annelerin ve bebeklerin gerçekte nasıl olduklarından öylesine uzaklaşmışlardır ki, verdikleri tavsiyeler günlük hayattaki ebeveynliğin gerçekliğini hiçbir şekilde yansıtmaz. Onların tavsiyeleri genellikle kendi branşlarında karşılaştıkları birtakım vakalara yönelik­tir ve bu vakalar da genellikle en zorlu ve sıra dışı sorunları içerir. Ölçülebilen gerçeklikleri önemsemezler; mesela bir annenin sez­gileri ve anneliğin getirdiği duyarlılık gibi. Bebek bakımını bir sanat gibi değil, bir bilim olarak ele alırlar ve bebekleri insan olarak de­ğil birer proje olarak görürler. Ve bebeklerin, eğiticilerin belirlediği kurallara uymalarını beklerler. Bebek eğiticileri kişilik farklılıkları karşısında sıfır tolerans gösterirler ve anneliğe özgü duyarlılık ve bebeklerin ihtiyaç seviyeleri arasındaki farkları hiç önemsemezler. Herkese aynı kalıpla yaklaşmak, onlara daha bilimsel gelir. Ebeveynlik tarihinin de bize gösterdiği gibi, bebek eğitimi yaklaşımı gelecek yüzyıl içinde popüler­liğini kazanıp kaybetmeye devam edecektir, tıpkı geçmişte olduğu gibi. Ebeveynlere özgü duyarlılığın dengeli bir seviyede tutulup, ne doğal ebeveynlik ne de bebek eğiticiliği yaklaşımlarında aşırıya kaçılmamasını dilemekten başka yapacak bir şey yok.

Süt üretmek ve vermek için gereken hormonlar, yani prolaktin ve oksitosin, bebek meme emerken salgılanır. Ama bu hormonların bi­yolojik ömrü çok kısadır. Diğer bir deyişle, genellikle birkaç dakika içinde vücuttan atılırlar. Bu nedenle, hormon seviyesini yüksek tu­tabilmek için sık sık emzirmek gerekir. Bebek eğiticilerinin tavsiye ettiği gibi mesafeli ve katı kurallar çerçevesinde ebeveynlik yapmak, insanların yavrularını yetiştirme doğalarına uygun değildir. Ayrıca anne sütünün hızla sindirilmesi de annelerin ve bebeklerin birbirlerine yakın olmaları gerektiğini gösteren bir diğer gerçektir. Annenin hormonları bebeğine yakın olması gerektiğini söyler ve bebeğin mi­nik midesi de annesinin yakınında olmayı istemesini sağlar.

Peki bir anne vücudunun verdiği biyolojik işaretleri göz ardı eder­se ne olur? Bu durumda ya vücudu işaret vermeyi bırakır (yani süt üretimi durur) ya da bu işaretlere karşı duyarsızlaşır. Bebek eğitimi yaklaşımının neden olduğu şeylerden biri budur. Duyarsızlaşmaya yol açar. İşaretleri uzun süre görmezden gelince, bunları yorumla­ma yeteneğinizi de kaybedersiniz. Sonra da, bebeğinize nasıl ba­kacağınız konusunda hazır programlara uymak ve dışarıdan gelen tavsiyeleri dinlemek zorunda kalırsınız.

Annelerin duyarlılığı diyor ki: Bir anne vücudunun verdiği biyo­lojik işaretlere ne kadar çok cevap verirse, bunlara güvenmeyi de o kadar çok öğrenir ve bunun faydasını görür. Doğal ebeveynlik yaklaşımı annelere, içlerindeki hikmete güvenmeyi öğretir ve bu saye­de birçok açıdan ödüllendirilirler. Bebek eğitimi yaklaşımı İse anne­lere kitaplara ve hazır programlara veya bebek eğiticisinin sözlerine güvenmeyi öğretir. Ebeveynlerin çocuklarını gerçekten tanıyıp anla­malarını sağlayan bu karmaşık sistemi tamamen devre dışı bırakır.

Doğal ebeveynliği tek kelimeyle tanımlasaydık, bu duyarlılık olur­du. Duyarlılık bebeğinizi hissetmeniz (onun ihtiyaçlarını hissetmeniz) ve bu hislerinize güvenmeniz demektir. Duyarlılık çocuğunuzu anlamanıza, onun davranışlarını ve tepkile­rini öngörebilmenize ve ihtiyaçlarını doğru bir şekilde karşılamanıza yardımcı olur. Bebek eğitimi yaklaşımını tek kelimeyle tanımlasaydık, bu duyar­sızlık olurdu. Bebek eğitimi yaklaşımı anne ile bebek arasına mesafe koyar ve sonuçta da anne duyarlılığını -bebeğinin ihtiyaçlarını içgü­düsel olarak hissetme becerisini- kaybeder. Duyarsızlık karşılıklı gü­vensizliğe yol açar. Bebek, ihtiyaçlarının karşılanması konusunda ona bakan kişilere olan güvenini kaybeder. Anne ise, bebeğinin ihtiyaçla­rını anlama ve karşılama konusunda kendine güvenini kaybeder.

Sağduyu diyor ki: Bebek mobilyaları, formül mamalar, ebeveyn­lere yönelik kitaplarla tanışmamış geleneksel kültürlerde şımartma kelimesinin karşılığı bile yoktur. Geleneksel kültürlerde annelere ço­cuklarını şımartmaktan ve kendilerini onlara teslim etmekten bahse­dildiğinde, bu düşünceleri saçmalık olarak görürler. Mantıklı olan bebeğin ihtiyaçlarına cevap vermektir. Anne ve bebek rahatlayıp birbirlerinden keyif aldıklarında, herkes daha mutlu olur. Bir bebek gibi düşünebilmek için sağduyunuzu kullanın. Doğal ebeveynlikle İlgili aşağıdaki gözlemlerde gerçeği bulacaksınız. (Bu tavsiyeleri, psikolojik olarak tercüme ettik.)

Bebeğiniz küçükken onu kucağınıza alın ki büyüdüğünde daha kolay bırakabilesiniz.

Tercümesi: Erken yaşlardaki bağımlılık ileride bağımsızlaşmayı sağlar.

Bebeğiniz küçükken ona kulak verin ki, büyüdüğünde o da sizi dinlesin.

Tercümesi: Güven iletişim kurulmasını sağlar.

Çocuğunuza zaman ayırmayı ya onun hayatının başında ya da sonrasında tercih edebilirsiniz.

Tercümesi: Kolay bir bebek zor bir ergen haline gelebilir.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 72/100 (142 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Bebeklerde Eğitim
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd