Durumunuzu Seçiniz.
>

Amerikan Kanser Derneği rakamlarına göre Amerika’daki çocuk kanser oranı yükseliyor. Bu yükselişin nedenlerinden biri hazır gıdalar ve sodyum nitrattır. Bu, üreticilerin fast food’larda ve diğer hazır gıdalarda kullanılan etlere kattıkları bir maddedir.

Üstelik aileler günümüzde fast food restoranlarında daha fazla zaman geçiriyorlar. Hamburger, patates kızartması ve patlamış mısır yüksek miktarda yağ içerdiğinden çocuğunuza bunların yerine meyve ve sebze yedirin.

Çocuğunuzun ruh durumu bir anda değişiyorsa ve aniden öfkeleniyorsa nedeni kan şekerinin yükselip düşmesi olabilir. Bunun nedeni diyettir. Karbonhidrat ve şeker oranı yüksek gıdalar yemek gergin, yorgun ve mutsuz hissetmenizin en önemli nedenlerindendir. Karbonhidrat ve şeker oranı yüksek gıdalardan bazıları şunlardır: Tatlandırılmış mısır ve pirinç gevrekleri, krakerler, kurabiyeler, kekler ve dondurmalar (özetle hayatı yaşamaya değer kılan her şey). Çocuğunuzun daha az karbonhidrat ve daha çok protein almasını sağlayın.

Değişken ruh durumu, huysuzluk, hiperaktif davranışlar gıda alerjisine de bağlı olabilir. Gıda alerjisi her zaman vücutta kırmızı lekeler halinde kendini göstermek zorunda değildir. Alerjiler aynı zamanda davranışları da değiştirebilir. Örneğin sevimli çocuğunuz öğle yemeğine kadar son derece uslu ve mutlu olabilir. Fakat öğle yemeğinde fındık ezmesi ve sandviç yedikten sonra düz duvara tırmandığını görebilirsiniz. Bu tarz davranışın nedeni ekmeğe, fındık ezmesine ya da sandviçin içindeki bir maddeye reaksiyon olabilir. Eğer çocuğunuzun herhangi bir gıdaya alerjisi olduğunu düşünüyorsanız ev yapımı yiyecekleri tercih edin. Çocuğunuza hazır gıda, şeker ve tatlandırıcı katılmış hiçbir şey yedirmeyin. Ardından çocuğunuzu bol protein içeren sebze ve meyve diyetine sokun. Çocuğunuzu yeniden kontrol edin. Eğer herhangi bir sorun görünmüyorsa diyete teker teker yeni yiyecekler ekleyin ve çocuğunuzun her bir yiyeceğe gösterdiği tepkiyi izleyin. Eğer bu süreç size uzun geliyorsa çocuğunuzu doktora götürün ve bırakın o ilgilensin. Doktor çocuğunuza bazı alerji testleri yapabilir.

Çocukların da aynen yetişkinler gibi suya ihtiyacı vardır. Dolayısıyla daha bebekken her yemekten sonra mutlaka bir yudum su içmeye alıştırın. Fakat sadece bir yudum. Yeni doğan bebekler ihtiyaç duyduğu suyun büyük çoğunluğunu anne sütünden ya da sıvı mamadan alırlar. Bu işlem, sadece su içmeye alışmasını sağlamaz, aynı zamanda ağzını da temizler ki, doğru ağız bakımının ilk aşamasıdır. Çocuğunuz daha büyüdüğünde yanınızda mutlaka bir su şişesi bulundurun. Çocuk olmak kolay değildir.

Anne sütü emen ya da biberonla beslenen çocukların ağızları düzgün şekilde temizlenmezse pamukçuk isimli bakteri gelişir. Pamukçuk beyaz renkli katı süt gibidir ve emziriyorsanız kolaylıkla göğsünüze bulaşır. Canınızın yanmasını istemiyorsanız bu konuya dikkat edin.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 72/100 (157 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Çocuklarda Beslenme
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd