Durumunuzu Seçiniz.
>

Okul öncesi çocukların, bir kız ya da erkek olmanın kültürümüzdeki anlamına ilişkin bilgileri olmasına rağmen, fikirleri karmaşıklık, bütünlük ve sağlam­lıktan uzaktır. Aslında, çocuğunuzun, erkek gibi davranmakta ısrar etse bile, yalnızca kadınların bebekleri olabileceğini açıklamanıza rağmen bir gün anne olabileceğine inanabilmesi şaşırtıcı olabilir. Aynı şekilde, küçük bir kız da örneğin her gece beysbol şapkası giyerek yatarsa veya başka sihirli bir şey yaparsa, oğlan olmanın kendisi için müm­kün olduğuna inanabilir. Çocukların bu yaşta cinsiyet tabanlı gruplara ayrılmalarının nedeni, karşı cinse dönüşme olasılığı olabilir. Belki de karşı cinsten çocuklarla oynarlar­sa, gerçekten o cinsiyete döneceklerinden endişelenmektedirler. Her iki durumda da, bu yaşlardaki cinsel kimliğin geçici görünmesi çocuğunuzun biraz endişelenmesine neden olabilir. Düşünün: Bir sabah başka biri olarak uyanma düşüncesi, en azından huzurunuzu kaçırır. Küçük oğlanlar, özellikle evde bebeklerin kızlar için olduğu mesajını alıyorlarsa, bebeklerle oynamaya zorlandıklarını hissettiklerinde kendile­rinde bir terslik ararlar. Benzer şekilde bazı küçük kızlar, kız arkadaşları eğlenirken kovboyculuk oynayan oğlanlarla oynamaya can atarlar. Bundan başka bir neden yoksa, çocuğunuza çeşitli oyuncaklar, oyun arkadaşları, oyun deneyimleri sağlamanız ve cinsiyete, kaldırabileceği en geniş açıyla bakabileceği doğrultuda onu yönlendirmeniz, ona kendi ha­linden hoşnut olma mesajını verebilir.

Cinsel endişenin bir diğer kaynağı da çocukların bedenleridir. Bu yaşlarda penis, cinsiyetin en açık göstergesi olduğundan, çoğu okul öncesi çocuğun ilgisi fazlalığın çevresinde merkezlenir. Örneğin, oğ­lanlar penislerini kaybedeceklerinden korkabilirler, bu sürekli cinsel organlarına dokunmalarına neden olabilecek bir durumdur. Kızlar babaları gibi bir pe­nise sahip olmadıkları, henüz annelerine de benze­medikleri, cinsel organlarının çevresinde kıl olma­dığı ve büyük memeleri olmadığı için endişelenebi­lirler. Küçük çocuklara bedenlerinin var olan haliyle normal ve sağlıklı olduğu konusunda güven vermek önemlidir. Ayrıca büyüyecek ve değişecek olmaları­na rağmen, her zaman oğlan veya kız kalacaklarını bilmelerini sağlamak (cinsiyetin kalıcılığına beş ve­ya altı yaşına kadar gerçekten inanmayacak olmala­rına rağmen) da önemlidir.

Ben Olmak Nasıl Bir Şey

Erkek çocuk açısından...

Oğlan olmayı seviyorum! Bu, büyük ve güçlüyüm demek. Babam evdeyken, onu izliyorum ve ona yardım ediyorum; çünkü biz evin erkekleriyiz. Çöpleri dışarı çıkarmak (ben boş süt kutularını taşıyabiliyorum) ve akan muslukları sıkıştırmak gibi şeyler yapıyoruz. Babam tamirat yaparken ben aletleri tutu­yorum. Okulda olduğum zaman, sadece erkeklerle oynamaktan hoşlanıyo­rum. Arkadaşım Cem, kızların sıkcı olduklarını söylüyor. Bence de haklı. On­lar bizim gibi kirlenmekten hoşlanmıyorlar ve bizim kadar yüksek sesle bağıramıyorlar.

Kız çocuk açısından...

Kız olmayı seviyorum! Annem bebeğimizin olması ve memeyle bebeği besle­me gibi sade» kızların yapabileceği özel şeyler olduğunu söyledi. Ağabeyim istese bile, bunu yapamazmış! Sabahları annem iş için hazırlanırken onu izle­mekten hoşlanıyorum. Duş yapıyor, losyon sürüyor ve makyaj yapıyor. Bazen benim de biraz sürmeme izin veriyor, o zaman kendimi büyümüş gibi hisse­diyorum. Arkadaşlarımla bir araya geldiğimde, annem arkadaşlarıyla bera­berken ne yaparsa onu yapmaktan hoşlanıyorum: Oturmak ve konuşmak. Çay yaparmış gibi yapıyor ve bebeklerimizin yerde oynamalarına izin veriyo­ruz. Bir yetişkin gibi davranmak çok eğlenceli!

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 84/100 (153 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Çocuklarda Cinsel Eğitim
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd