Durumunuzu Seçiniz.
>

 

Doğuma hazırlanan anne adayının dikkate alması gereken en önemli şeylerin arasında doğum çantası hazırlamak da yer almaktadır. Özellikle ilk defa anne olacak adaylar bu konuda ilk tecrübelerini yaşayacakları için pek fazla bilgi sahibi oldukları söylenemez. O yüzden ilk defa annelik duygusunu tadacak olan adayların doğum çantası ve içinde bulunması gereken araç gereçler konusunda bilgi sahibi olarak hareket etmeleri gerekmektedir. Peki doğum çantası hazırlamak ne işe yarar ve ne gibi bir kolaylık sağlar? İçinde bulunması lazım gelen araç gereçler nelerdir?

İlk olarak, doğum çantası hazırlamanın anne adaylarına sağlayacağı kolaylıklar vardır. Şüphesiz ki, aşırı heyecan ile doğum anında hastaneye yetişmeye çalışırken birçok şey unutulabilir. O neredeydi bu neredeydi türünden karışıklıkları önlemek, anne ve baba adaylarının stresini en aza indirmek için doğum çantasını doğumdan en az 2 hafta öncesinden hazırlamak kesinlikle yararlı olacaktır.

Doğum çantasına alınabilecek araç gereçler konusuna gelince, öncelikle doğum yapılacak hastaneye danışılmalı ve hastanenin anne adayına sağlayacağı eşyalardan haberdar olunmalıdır. Çünkü gereksiz eşya alımı çok çantaya ve karmaşıklığa yol açacaktır. Ayrıca doğum çantası hazırlanırken özellikle mevsimle şartları göz önüne alınmalıdır. Doğum çantasına konulabilecek malzemeleri anne ve bebek için iki gruba ayırabiliriz.

Öncelikle anne için gerekli olan birçok malzemeler vardır. Bunlar; 3 adet gecelik, 1 adet sabahlık, diş macunu, sabun, şampuan gibi birtakım kişisel bakım ürünleri, meme uçları için krem, 1 paket kadın pedi, 1-3 tane atlet, kalın çoraplar, rahat kıyafetler, saçı toplayabilmek için toka, kâğıt peçete havlu, tek kullanımlık pamuklu külotlar ve 3-4 adet sutyen. Bu liste annenin kendi özel ihtiyaçları neticesinde genişletilebilir. Ancak genel olarak baktığımızda tüm bu malzemeler, doğum yapacak anne için hastanede ihtiyaç duyduğu eşyalardandır. Bunların yanı sıra; nakit para, telefon, nüfus cüzdanı, kan ve idrar tahlilleri, doğum takip kartı da doğum çantasında bulunması gereken önemli malzemeler ararsında yer almaktadır.

Bebek açısından doğum çantasında bulunması gereken malzemeler ise, bebe şampuanı, saç fırçası, ıslak mendil, bebek bezleri gibi bakım ürünleri, kirli çamaşır torbası, bebek yatağı için çarşaf ve battaniye gerekmektedir. Ayrıca her birinden ikişer tane olma şartıyla badi, yelek, önlük, hırka, zıbın,pijama altı, çorap,tulum şapka ve eldiven doğum çantasında mutlaka bulunması gereken eşyalardandır.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 78/100 (194 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Doğum
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2018 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd