Durumunuzu Seçiniz.
>

Gebelik her anne için heyecan verici bir durumdur. Bebeğin kendi içinde olduğunu bilmek, onun hareketini hissedebilmek, bebek için alışveriş yapmak, anneyi mutlu eden durumlardır. Bütün bu keyifli anların yanında gebeliğin bir takım zor yanları da mevcuttur. Zor anların çoğunluğu, gebeliğin son aylarına yaklaştıkça, annenin sık sık karşılaştığı kasılmalardır. Oluşan ilk kasılmalar yanıltıcı kasılmalar olurken, son kasılmalar bebeğin doğabileceğinin sinyallerini veren gerçek kasılmalardır. Bu iki kasılma arasındaki farkı bilmek, endişeye kapılmamak ve hangisinin doğru alarm olduğunu bilmek için çok önemlidir.

Düzenli olmayan ve hafif olan kasılmalar, sık karşılaşılan bir durumdur, anne bu kasılmaları ciddiye almaması gerekmektedir. Bunlar yalancı doğum kasılmaları olarak bilinmektedir. 15-20 saniye sürüp, belli bir düzeni olmayan bu sancılar doğum provası niteliğinde olmaktadır. Normalde, gebeliğin son dönemlerinde yaşanan bu kasılmalar, daha önce gebelik tecrübesi yaşayan annelerde daha erken yaşanabilmekte ve sancısı daha şiddetli olabilmektedir. Bu alıştırma kasılmaları, yukarıdan başlamakta, yavaş yavaş aşağı inmekte ve en sonunda gevşeme göstermektedir. Bu kasılmalar bebeğin doğmasına neden olmasa da, nadir bir şekilde annenin rahim ağzının açılmasına neden olabilmektedir. Bu da rahatsızlık verebilmektedir. Bu sırada sırtüstü uzanıp gevşemek, yürümek ya da duruş değişikliği bu kasılmayı durdurabilmektedir. Normal şartlar altında, yalancı doğum kasılmaları, ağrıya sebep olmamaktadır. Eğer aksi bir şekilde, anne adayı ağrı hissederse, önlem alması gerekmektedir. Böyle bir durumda, kendisinin sol tarafına yatarak ayaklarını karnına doğru çekmesi gerekmektedir. Şekerli gıdayı, meyve suyunu ve suyu bol bol tüketmeye başlaması gerekmektedir. Ilık bir duş alıp dinlenmek yapılabilecek en doğru harekettir. Eğer, ağrı halen kesilmemişse doktora başvurup, önereceklerini uygulamaya geçmek gerekmektedir.


Düzenli aralıklarla gidip gelen, şiddeti gittikçe artan ve kasılma araları kısalan, 45-60 saniye kadar süren, rahimde açılma ve silinmeye neden olan ağrılar gerçek doğum kasılmalarıdır. Önceleri, saate bir ya da yarım saate bir gelen kasılmalar, on dakikada iki kere gelmeye başlaması ile annenin hastaneye gitmesi gerektiğini göstermektedir. Kasılmalar, zaman geçtikçe daha da düzenli bir hal almaktadır ve üç dakikada bir gelmeye başlamaktadır. Her kasılma, rahim ağzının olgunlaşmasına, kısalmasına ve açılmasına neden olmaktadır. Kasılmalar arttıkça, ağrının şiddeti de artacaktır ve gerçek doğum kasılması denen bu sancı, doğumun başlaması ile sona erecektir.

Çocuk sahibi olunmaya karar verildiği ilk andan itibaren yaşanan duygular, doğum günü yaklaştıkça artmaya başlamaktadır ve doğumun ilk işaretleri ile birlikte doruk noktası yaşatmaktadır. Bu işaretler, gebeliğin son dönemlerinde yaşanan kasılmalar olarak bilinmektedir. Yanıltıcı ve gerçek doğum sancısı olarak ikiye ayrılmaktadır. Yanıltıcı olan doğum kasılmaları, düzensiz ve 15-20 saniye süren hafif ağrılar olurken, gerçek doğum sancısı, düzenli ve 45-60 saniye süren, rahim ağzının açılmasına neden olan ağrılardır.

 

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 80/100 (171 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Doğum
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd