Durumunuzu Seçiniz.
>

 

Gebelikte, annenin görüntüsünde değişiklikler gözlemlenir. Gebeliğin sonlanması ile altı ay içinde, fiziksel değişiklikler azalır.

Cildin renginde ve yapısında bazı değişiklikler gözlemlenir. Kuru ve yağlı ciltlerde, lekelenme ve topaklanma oluşabilir. Deri çatlaklarında artış ve koyulaşma yaşanabilir. Yüzde, kahverengi lekeler artabilir. Doğum lekeleri, benler ve meme uçları normalinden daha koyu bir hal alır. Doğumdan sonra, bu değişiklikler normale döner, bu yüzden annenin endişelenmesine gerek yoktur.

Gebelik sırasında saçlar hızla uzayabilir, yüz ve vücut tüylerinde artış gözlemlenebilir. Hormonların etkisi ile, saçlardaki dökülme azalır. Bebeğin doğması ile birlikte saçlar hızla dökülebilir, ancak endişelenmemek gerekir; çünkü bu, gebelik sırasında dökülmeyen saçların, şimdi döküldüğünü gösterir. Aynı zamanda tırnaklar daha çabuk ve sert olarak uzar. Bütün bu etkenler, gebelikten kısa bir süre sonra, hormonların eskiye dönüşü ile birlikte ortadan kalkar.

Ağırlık artışına bağlı olarak vücudun duruş şekli, oturuş ve yürüyüş şekli değişecektir. Ancak doğumdan kısa bir süre sonra bu duruş şekli düzelir. Alınan kilolar da, her gün yapılacak hafif egzersizlerle üç ay içinde yok olabilir. Karın kaslarının eski sıklığa dönmesi biraz daha zaman alabilmektedir. Başlangıçta acele edilmemeli, hareketler yavaşça arttırılmalıdır.

İlk günden itibaren, hafif sıkma ve kaldırma egzersizlerine başlanabilir. Bu hareket, her gün sık bir şekildee yapılmalıdır. Sezaryen doğum gerçekleştiren anne, bu hareketi yaparak dikişlerin kolay iyileşmesini sağlar. İlk günden itibaren, ayak bileklerinin öne ve arkaya doğru bükülmesiyle, ayak şişliği azalır. Aynı zamanda, karnı güçlendirmek için, soluk alırken karın içe çekilmeli, birkaç saniye o şekilde durulmalı ve sonra bırakılmalı. Bu hareketin de sık sık yapılması oluşan sarkmanın önüne geçilmesini sağlar.

Doğumdan sonraki beşinci günden itibaren, baş ve omuzlar iki yastıkla desteklenmeli ve uzanılmalı, dizler bükülüp, bacaklar hafifçe ayrık duruma getirilmelidir. Daha sonra, kollar karın üzerinde birleştirilmelidir. Baş ve omuz kaldırılmalı, bunu yaparken soluk verip avuçlar karnın iki yanına hafifçe bastırılmalıdır. Birkaç saniye bu durumda kalıp soluk alınmalı ve sonra gevşeme gerçekleşmelidir. Bu hareket üç kere yinelenmelidir.

İkinci hafta, dizler bükülü ve bacaklar hafif ayrık oturulmalı ve kollar öne doğru birleştirilmelidir. Kalça hafifçe öne doğru itilerek soluk verilmelidir. Daha sonra, karın kaslarının gerildiğini hissedene kadar geriye doğru yaslanılmalıdır. Anne, normal soluk alıp verme işlemini gerçekleştirerek, bu konumda durulabileceği kadar kendini tutmalıdır. Sonra, soluk almalı ve dik oturuşa dönmelidir.

Eski görüntüye dönülene kadar, yana dönme ve yukarı dönme hareketleri gerçekleştirilmelidir. Yana dönme hareketini gerçekleştirmek için, kollar iki yanda olacak biçimde sırtüstü uzanılmalı ve avuçlar bacaklara değmelidir. Daha sonra, hafifçe baş kaldırılmalı, vücut sola doğru döndürülerek, sol el bacağın aşağılarına kaydırılmalıdır. Sırtüstü yatarak bir süre dinlenilmeli. Aynı hareket, sağ dönülerek tekrarlanmalıdır. Yukarı dönme hareketini gerçekleştirmek için, dizler bükük, ayaklar hafif ayrık biçimde, sırtüstü dümdüz uzanılmalıdır. Eller de kasıkların üzerine koyulmalıdır. Daha sonra, soluk verip omuzlar ve baş kaldırılmalıdır. Bunu yaparken, ellerle dizlere dokunmak için öne doğru kıvrılınır. Soluk alıp rahatlama gerçekleşir.

Gebelikte, annenin fiziksel görünümünde, gözle görülür değişiklikler meydana gelir. Vücutta tüylenme ve lekelenme, doğumdan kısa bir zaman sonra yok olur. Doğumla birlikte gelen saç dökülmesi de kısa bir zaman sonra yok olmaktadır. Alınan kilo nedeniyle oluşan genişleme, yapılan düzenli ve gerekli egzersizlerle zamanla kaybolur. Anne eski görüntüsüne altı ay içerisinde geri döner.

 

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 66/100 (100 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Doğumdan Sonra (Lohusalık)
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd