Durumunuzu Seçiniz.
>

 "Peki, bebeğimle yatağımı ne zaman ayıracağım?" Yeni anne ba­ba olanlar genellikle bu soruyu sorarlar ve çocuklarının bir daha asla tek başına uyumayacağından endişelenirler. Birinci sınıf bir uykuya alışan bir bebek daha düşük bir standardı kabul etmek istemeyebi­lir, ama çocuklar hazır olduklarında zamanla kendi yataklarında yata­caklardır. Birçok ailede bu süreç çocuk yaklaşık 2 yaşına geldiğinde başlar. Ona aşağıda belirttiğimiz yollarla yardımcı olabilirsiniz:

Geceleri anneyle bebeğin arasındaki yatma mesafesini artırın. Bebeğinizi yatağınızın yanına koyacağınız bir co-sleeper beşiğe veya yatak başlıklarının birbirine sıkıca bağlı olduğu, aynı sevi­yede başka bir yatağa koyun. Buna "yan sepet" düzeni denir. Yatağınızın ayakucuna bir yer yatağı koyun ve bebeğiniz uy­kuya dalana kadar bu "özel yatağında" onunla birlikte yatın. (Çocuğunuz yeni yürümeye başladıysa veya okulöncesi çağındaysa bu özel yatak ifadesi çok hoşuna gidecektir.) Eğer bebeğiniz gece boyunca bu yatakta uyuyacaksa, odanızı gü­venli bir hale getirin ve kapıyı kapalı tutun. Kocanızdan, bebeğinizi "askıda gezdirerek" veya bebeğinizin alışık olduğu başka bir yöntemle uyutmasını isteyin. Çocuğu­nuz yeni yürümeye başladıysa, uyuma rutinine kitap okumak, ışığı söndürmek, dua etmek ve/veya sakin bir sesle masal an­latmak ve sırtını okşamak gibi yöntemler de eklenebilir, ister­seniz birlikte uyuyabilir, isterseniz o uyuduktan sonra siz kal­kabilirsiniz. Çocuğunuza arada sırada gelip ona bakacağınızı söyleyebilirsiniz ve gece lambasını açık bırakabilirsiniz. Biraz daha büyüdüğünde uykuya dalmadan önce kendi başına ki­taplara bakmaktan keyif almaya başlayacaktır. Çocuğunuz hazır olduğunda veya siz onun hazır olduğunu düşündüğünüzde kendi odasında, kendi yatağında uyuması­na yardımcı olabilirsiniz. Gerekirse oda kapısını kapatmayın ve koridordaki gece lambalarını açık bırakın. Böylece, gece yanınıza gelmek isterse, bunu yapabileceğini bilir. Çocuğunuzun yanınızda mı uyuyacağına, yoksa sessizce yatağınızın yanındaki kendi "özel yatağına" mı gireceğine siz karar verin.

Okul öncesi hatta okul çağındaki bir çocuğun, stresli durumlarda sizin odanızın güvenli ortamına sığınması olağan bir durumdur. Kıpır kıpır uyuyan çocuklarını kendi yataklarından çıkarmaya ga­yet istekli olan ebeveynler bile, onu yetişkinlere özgü bir uyuma düzenine geçirmek konusunda kararsızlık yaşayabilirler. İçinizdeki bir ses hazır olduğunuzu söylerken, bir başka ses o yakınlığı özleyece­ğinizi söyler. Bu tür duygular normaldir ve bunları bebeğinizi meme­den keserken, çocuğunuz kreşe, ortaokula ve üniversiteye başladı­ğında da hissedersiniz. Eğer çocuğunuz bu adımı atmaya gerçekten hazırsa, yeni yatağına kolaylıkla alışacaktır. Eğer yatağınızı ayırmak büyük bir mücadeleye dönüşüyorsa, biraz ara verin veya daha kü­çük adımlarla başlayın; mesela, çocuğunuzla birlikte bir yer yata­ğında yatın, içgüdülerinize güvenin. Çok çabuk büyüyen bebeğiniz­le ilgili bir nostalji içinde olup olmadığınızı veya henüz hazır olmadığı bir şeye onu zorlayıp zorlamadığınızı anlayacaksınız.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 68/100 (106 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Doğumdan Sonra (Lohusalık)
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd