Durumunuzu Seçiniz.
>

Şiddetin Doğasını Öğrenmek

Çocuklarda ve yetişkin davranışlarındaki şiddetin neden­lerini tanımlamak için birçok araştırma yapıldı. Sonuçlar ol­dukça tartışmalı olduğu halde Dr. Lonnie Athens in çalışması, Richard Rhodes'in Why They Kill? adlı kitabında alıntılandı. Bu çalışma yetişkinlerdeki şiddetin gelişimi ile ilgili ciddi ka­nıtlar sunuyordu.

Dr. Athens, şiddet suçlarından mahkûm olanlarla görüşme­lerde bulunmuştu. Bu görüşmeler sık sık kötü muamele gören, tehdit edilen çocukların ya da diğerlerini şiddet uygulanırken gören çocukların; şiddeti problemleri çözmenin, istediklerini elde etmenin ya da kendilerine karşı bir tehdit algısından korun­manın bir yolu olarak gördüklerini ortaya çıkarmıştı. Şiddetle bu hedefler elde edildiğinde çocuklar, "Kimse benimle uğraş­maz" türünden bir algıda bulunuyorlar. Kötü şöhretten nam ve şeref kazanıyorlar ve şiddet onların hayatta izledikleri yol olmaya başlıyordu. Çocukların yetiştirilmesi ile ilgilenen herkesin, şid­detin herhangi bir formunun kullanılmasından doğacak tehli­keli sonuçların farkında olmalarının hayati önem taşıdığına ina­nıyoruz. Tehdit etmenin, bir çocuğa ya da bir insana vurmanın sonuçlarını herkesin bilmesi gerekmektedir. Çocuk yetiştirilmesi ile ilgilenen herkesin bu riski anladığında vurmayı bir disiplin unsuru olarak desteklenmesini reddedeceğine inanıyoruz.

Disiplinde Empati Kurmanın Önemi

Empati, bir başkasının durumunu, hislerini, dürtülerini tanıyabilme ve anlayabilme becerisidir. Bütün çocuklar empati kurma kapasitesine sahip olarak doğarlar. Araştırmalar, bu ka­pasitenin çocuktan çocuğa büyüdükçe değişiklik gösterdiğini belirtmektedir. Kız çocuklarında duyguları okuma kapasitele­ri, erkek çocuklarına oranla daha fazladır. Yine de iki yaşından itibaren erkek çocukları da kız çocukları da diğerlerinin hisle­rini anlayabilirler. Dört yaşından itibaren çocuklar diğerleri­nin hislerinin nedenlerini kavramaya başlayabilirler. Yine de empati yeteneği büyümeli ve gelişmelidir, anne babalar da bu gelişimi desteklemelidirler.

Çocuklarda empatinin kurulmasındaki ve korunmasındaki en önemli faktör; onlara karşı yardımsever, anlayışlı davran­mak ve empati kurmaları için model olarak bireyselliklerine saygı göstermektir. Çocuğun davranışını yönlendirmenin ne kadar zor olduğuna bakılmamalıdır. Örneğin çocuğun uy­gunsuz davranışına verdiğiniz yanıtlardan başlarsak, "Bunu yapmayı seçtiğin için üzgünüm" gibi ifadeler kullandığınızda onun hislerini önemsediğinizi ve onun o anda "mahkûm san­dalyesi" üzerinde oturduğunu empatinizle anladığınızı göster­miş olursunuz. Aslında ebeveynler çocuklarının empati kurma kapasitelerini, kendi davranışlarının diğerleri üzerindeki etki­lerine dikkat çekerek geliştirebilirler.

Çocukların davranışlarını yönetmek için dayağı ve bağır­mayı kullanmak, tersine onların empati kurma yeteneklerini köreltir. Çocuğun davranışına karşı sinirli bir şekilde tepki gösterdiğimizde ona bir başkasının hislerini önemsemeden hareket edebileceğini öğretmiş oluyoruz. Bu bizim uzak dur­mamız gereken bir neticedir. Colarado Üniversitesi'nden Psikolog Dr. Joann Robinson'un çalışmaları bu gerçeği des­teklemektedir. İki yaşında çocuklara sahip annelerle yaptığı çalışmasında, annelerinin sıcak yaklaşımlarını alan çocukların empatilerinin yükseliş gösterdiğini, annelerinin sinirli davra­narak kontrol ettiği çocuklarda ise düşük empati seviyelerinin gözlendiğini bildirmiştir. Empati olmadan çocukların oyun­caklarını paylaşması, diğerleriyle iyi bir şekilde oynayabilme­si, kızgınlıktan ve zorluklara şiddetli tepkiler vermekten uzak kalabilmesi ve davranışlarının sorumluluğunu alabilmesi neredeyse imkânsızdır.

Kendine Hatırlatmanın Rolü

Biz ebeveynlere "kendine hatırlatma" diye tabir ettiğimiz yöntemi öneriyoruz. Böylece kendimize söylemeye alıştığı­mız mantıksızca önermelerin önüne geçmiş oluruz. Kendinize hatırlatmalar yapmanın en iyi tanımı, insanların kendilerine davranışlarını yönetmeleri gerektiğini söylemeleridir. Örne­ğin; eğer bir ebeveyn, "Çocuğum huysuzlanmaya başladığında dayanamıyorum" derse, o zaman bu ebeveynin huysuzlanma­ya karşı hoşgörüsü neredeyse bitmiş demektir. Yine de aynı ebeveyn, "Çocuğumun huysuzlanmasından hoşlanmıyorum ama bununla yaşayabilirim" derse bu yalnızca aynı ebeveynin çocuğunun huysuzlanmasına uzun süre hoşgörüyle karşılama becerisine sahip olduğunu göstermez ayrıca onun çocuğunun bu davranışını değiştirmek için etkili planlar yapabileceğini de gösterir. Kendine hatırlatmalar yapmak, başarısızlıktan çok başarıya odaklanmak için kullanılmalıdır. Kendimize yaptığımız hatır­latmalar, sahip olduğumuz en önemli mesajlardır. Bu neden­le, kendine hatırlatmalar yapmak küçük çocuğu olan aileler için harika bir araçtır. Eğer ebeveynler, gergin zamanlarında kendilerine yardımcı hatırlatmalar yaparlarsa sakinleşebilirler. Bunun sonrasında daha sorumluluk sahibi bir şekilde çocuk­larına yaklaşabilir ve yine sorumluluk sahibi bir şekilde davra­nabilirler.

Bazen ebeveynler kendilerine "başkalarını izle" gibi ha­tırlatmalar yaparak kendilerini sabote ederler. Örneğin, eğer çocuğunuzun arkadaşının anne ve babası, çocuğunuza yatağı bir trambolin gibi kullanmasına izin verdiyse, siz de "Bu izni vermezsem 'iyi ebeveyn kulübüne üye olamayacağım" hatır­latması yaparak kendinizi baskı altında hissedebilirsiniz. Bu tarz toplumsal baskılar zarar verici olabilir: Diğer ebeveynler aldığı için siz de kesinlikle aynı fındık ezmesini alırsınız. Yine de eğer diğer anne ve babalar yaptığı için çocuğunuza bağırıyor ya da vuruyorsanız bu ayrıca tehlikeli bir durum arz ediyor demektir. Toplumu takip etmek yerine kalbinizi, sağduyunu­zu izlemenizi öneririz. Empati kurabilen, kendine yetebilen ve sorumluluk sahibi çocuklar yetiştirmenin en etkili yolunu böylece bulabilirsiniz.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 78/100 (121 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Ebeveyn Çocuk İlişkileri
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd