Durumunuzu Seçiniz.
>

Çocuğunuzu daha iyi anlamanızda kız ve erkek çocuklar arasındaki farkı bilmeniz yardımcı olacaktır. Bu bilgilendirme çocukların normal davranışı ile sorun sayılan davranışları ayırt etmenizde size yardımcı olacaktır. Kız ve erkek çocuklar ara­sındaki doğal farkları bilmek ayrıca farklı cinsiyette çocuklara sahipseniz onları birbirleriyle kıyaslamanızı engelleyecektir. Araştırmalar, kız ve erkek çocukların, beyin yapılarının, beden kimyasallarının ve hormonlarının farklı olduğunu gös­termiştir. Bu farklılıklar, davranışlarının birbirine benzeme­mesinde güçlü bir paya sahiptirler. Örneğin, erkek çocuğun beyni, kız çocuğun beyninden daha yavaş gelişir. Erkeklerin düşünmeyi kontrol eden beyinlerinin sol tarafı, mekânsal iliş­kileri kontrol eden beynin sağ tarafına göre daha yavaş gelişir. Bunun sonucu olarak, beynin bu iki tarafı arasındaki iletişim, erkeklerde tam olarak oluşmaz. Böylece genel olarak matema­tik ve muhakemede yüksek beceriye sahip olsalar da dil bilgisi ve okumada düşük kabiliyetlidirler. Kız çocukların beyinleri, daha erken gelişir. Bu sayede beynin iki tarafını birden kullan­ma becerisine sahip olurlar. Duygusal farkındalık ve okuma aktiviteleri gelişkindir. Kadın beyni, çoğunlukla iş üzerindedir. Bu yüzden kızlar, görevlerde daha başarılıdırlar. Kızların beyinlerinde ayrıca daha fazla seratonin saklıdır, bu da saldır­ganlığı engelleyen hormondur.

Öte yandan erkeklerin beyinleri, daha fazla testesterona sahiptir. Bu hormon, saldırganlığa yönlendirir. Sonuç olarak, erkek çocukları anlık hoşnutluklara meyillidirler (hızlı yemek yeme, bir aktiviteden diğerine atlama). Hızlı problem çözerler. (aşırı duygusal durumlarda dahi). Tansiyonu artıran aktiviteler- le uğraşırlar (spor, oyunlar, müsabakalar). Bu eğilimler, erkek çocuklarının içlerindeki enerjiyi serbest bırakmasına izin verir.

Kız ve erkek çocuklar arasındaki diğer genel farklar aşağıda belirtilmiştir.

 • Erkek çocuklar, bir işe odaklanmayı tercih ederler. İşleri kesildiğinde saldırganca bir tepki verirler.
 • Kızların motor aktiviteleri daha yavaştır, daha az güç harcar ve daha uzun sürelidir.
 • Erkek çocukları daha geniş alanlarda oyun kurarak oynarlar ve çoğunlukla dışarıda olmaya ihtiyaçları vardır.
 • Kızların objelere olan ilgisi kısa ömürlüdür ve çabuk geçer.
 • Kızlar, beş duyularına daha çok güvenirler.
 • Erkek çocukları sol gözleriyle daha iyi görüntü alırlar, bu da beynin sağ kısmındaki bilgiyi besler.
 • Kızlar beş yaşlarından itibaren genel gelişimlerinde, erkek çocuklarından altı ay önde giderler.
 • Kendilerini fiziksel olarak güçlü gören erkek çocukları, kıran kırana oyunlara meyillidirler.
 • Kendilerini yeterli ve güvende hisseden erkek çocuklar, bağımsızlık duygusunu kızlardan daha erken ararlar.
   

* Bu farklılıklardaki genellemeler kız ve erkek çocukları üzerine ya­pılmış çok sayıdaki araştırmaların sonuçlarına göre hazırlanmıştır.

İstisna ve kendine özgü çocuklar bu eğilimlerden farklı olabilirler.

Çocuğunuz ve Sizin için İlköğretime Geçiş Dönemi

Beş yaşına kadar olan çocuklar, okul öncesi dönemdekiler diye adlandırılırlar. Çünkü ilkokul öncesi bu basamakta, kendi disiplinlerini sağlamaya ve medenileşmeye başlarlar. Bu sayede ilkokulun organize ve sistemli dünyasına hazırlanmış olurlar. Peki medenileşmeyi sağlayan kimdir? Ebeveynler, çocuk ba­kıcıları, anaokulu öğretmenleri, eğitmenle, arkadaşlar, yakın aile üyeleri, komşular ve diğer yetişkinler çocuklara empatiyi, sabrı, kendini kontrolü, sorumluluğu, saygıyı, iş birliğini, cesareti, nezaketi, azmi ve dürüstlüğü öğretmekte önemli rol sahibidirler. Erdemin değişmez manevi pusulası, çocuklara "küçük" okul öncesi çağdan "büyük" ilkokul öğrencisi olmaya giden yolda rehberlik edecektir. Ebeveynler için küçük çocukları­nın ilk öğretmenlerini güvenebilecekleri bir şekilde seçmek önemlidir. Öğretmenlerinin, bu erdemleri öğretecek beceri­ye sahip olmaları gerekmektedir. Çocuklar, iş birliği içinde oynamayı öğrenmeli ve anne babalarından ayrı geçirecekleri bu uzun zaman süresince kendi kendilerine yeterlilik beceri­lerini geliştirmiş olmalıdırlar. Okul öncesi dönemdeki yıllar, çocukların hayata hazır olmayı öğrenme süreçlerinin temeli­ni oluşturur.

The Eight Seasons of Parerıthood (Times Books, 2000) adlı kitapta ebeveynlerin, okul öncesi çağlarındaki çocuklara uygun davranış şekillerini öğretirken çocuklarının etkisiyle na­sıl "aile yöneticileri" olmaya başladıklarını anlatılmıştır. Çocuklar, çaresiz oldukları yatay bir konumdan dönüşerek dikey olma­ya, hareketlenmeye ve kendi kendilerine yetebilmeye başlarlar. Ebeveynler de çocuklarını yöneten konumlarını değiştirerek bir organizasyon büyücüsü olmaya başlarlar. Çalışırlar, yemek yaparlar, temizlik yaparlar, araba sürerler, hokkabazlık yaparlar ve çocuklarıyla oyun oynarlar. Bunların hepsini yaparken de çocuklarının ilk ve en önemli öğretmenleri olurlar. Bir anne veya baba olmak, çocuk dünyaya getirmekten çok daha faz­lasıdır. Bu gelişimsel bir süreçtir ve ebeveynin ömrü boyunca sürer.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 70/100 (154 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Ebeveyn Çocuk İlişkileri
Kategorisindeki Diğer Konular
 • Yorumlar
 • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
  Sosyal Ağlar
 • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2018 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd