Durumunuzu Seçiniz.
>

Bütün aileler sağlıklı çocuklara, iyi bir gelire ve bahçeli geniş bir eve sahip olmayabilir. Zaten doğal ebeveynlik için bunların olması da gerekmez. Aslında, eğer özel ihtiyaçları olan bir çocuğunuz varsa ve­ya siz birtakım sıra dışı zorluklarla karşı karşıyaysanız, doğal ebeveyn­lik yaklaşımını daha da değerli bulacaksınız. Hayat planladığınız gibi gitmediğinde, akıl sağlığınızı koruyabilmek ve bebeğinizin ihtiyaçları­nı karşılayabilmek için var olan bütün araçlara ihtiyaç duyarsınız. Bağlanma yöntemleri bebeğiniz konusunda uzmanlaşmanıza yardımcı olur ve böylece içgüdüsel olarak ebeveynlik tarzınızı bebeğini­zin ihtiyaç seviyesine uygun hale getirebilirsiniz.

Özel İhtiyaçları Olan Bir Çocuğa Doğal Ebeveynlik Yapmak

Çocuğunuzun fiziksel, zihinsel, davranışsal ya da öğrenmeyle İlgili özel ihtiyaçları varsa, kesin olan bir şey vardır: Hem sizin hem de çocuğunuzun bunlarla baş edebilmesine doğal ebeveynlik yak­laşımı yardımcı olacaktır. Özel ihtiyaçları olan çocuğunuza nasıl baktığınız, onun yaşadığı zorluklarla nasıl baş edeceğini öğrenme­sine etki eder. Doğal ebeveynlik yaklaşımı çocuğunuzu tanımanıza ve dünyayı onun bakış açısıyla görebilmenize de yardımcı olur. Çocuğunuz bir şekilde "farklı" ise bu daha zor olabilir.

Herhangi bir özrü olan çocuğa ebeveynlik yapmanın çok tatmin edici tarafları vardır ve sizi hiç hayal etmediğiniz bir şekilde gelişmeye zorlar. Çocuğunuzla sağlıklı bir bağ kurmaya odaklanmak, acılarınızı dindirebilir ve onun birçok olumlu özelliğinden keyif almanıza yar­dımcı olabilir. Doğal ebeveynlik özürlülüğün derecesini bile azaltabi­lir. Doğal ebeveynlik yaklaşımının diğer bebeklere sağladığı faydalar sizin çocuğunuzda da işe yarayabilir. Ebeveynleri olarak onun sağ­lık problemleri olduğunu algılayabilme beceriniz, iyi bir bakım alabil­mesi açısından çok önemlidir.

Doğal Ebeveynliğin Zorlukları

Eğer özel ihtiyaçları olan bir ço­cuğunuz varsa, onun sağlık sorunları, uyarılmasına yönelik teknik­ler, okul çağındayken öğretme yöntemleri veya davranışsal strateji­ler gibi konularda genellikle uzman tavsiyesine ihtiyaç duyarsınız. Çocuğunuz konusunda uzman bir kişi olarak, aldığınız tavsiyelerin hangisinin işe yarayıp yaramayacağını bulmak size kalmıştır. Bu her zaman kolay değildir, özellikle de çocuğunuz konusunda endişele­niyorsanız ve neyin en iyi olacağından emin değilseniz. Çocuğunuz­la İlgili bildiklerinizin yanında, başkalarının tavsiyeleri de hem çocu­ğunuzun hayatını hem de sizin hayatınızı daha iyi bir hale getirebilmek için faydalanabileceğiniz türde yararlı bilgiler olabilir. Duyduğunuz bazı tavsiyeler ise size doğru gelmeyebilir. Doğal ebeveynlik yakla­şımı, hangi tavsiyelere uyup hangilerini göz ardı etmeniz gerektiği konusunda size yardımcı olacaktır.

Çocuğunuzun birtakım özel ihtiyaçları varsa, doğal bir ebeveyn ola­rak dengenizi koruyabilmeniz daha zordur. Çocuğunuza duyduğunuz sevgi ve yanlış olan şeyleri "düzeltme" arzunuz yüzünden, tüm enerji­nizi çocuğunuzun ihtiyaçlarını karşılamak için harcarsınız. Bu arada hem kendi ihtiyaçlarınızı hem de eşinizin ve diğer çocuklarınızın ihtiyaç­larını da ihmal edebilirsiniz. Biraz geri adım atmanız gereken zamanlar olacaktır. Ne kadar zor gelse de "Karayipler yaklaşımını" uygulayabilirsiniz: "Endişelenme, mutlu ol!" Çocuğunuz için yapabileceğiniz en iyi şey, onu olduğu gibi kabul edip ondan keyif almaktır. Böyle bir çözüm onun sorunlarını aşmaya çalışmaktan daha doğrudur. Bir ebeveyn ola­rak asıl göreviniz çocuğunuzu sevmek ve onunla mutlu olmaktır.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 84/100 (146 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Ebeveyn Çocuk İlişkileri
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd