Durumunuzu Seçiniz.
>

 

Bebekler geceleri meme emmeye bayılırlar. Bunun için kim onla­rı suçlayabilir ki? En sevdikleri restoranın ortamı huzurludur, garson tanıdıktır, yiyecekler süperdir ve restoranın sahibine bayılırlar; oh, hayat çok güzeldir! Ama bir gün gelir ki bu gece hayatı anne için huzurlu olmaktan çıkar. Geceleri sık sık emzirmek sizi yorgun düşürüyorsa, öncelikle bunun ne kadar büyük bir sorun olduğunu kendi­nize sorun. Ertesi gün hareket edemeyecek kadar uykusuz mu kalı­yorsunuz? Yoksa, bu sadece geçici bir süreç mi? Bunca çocuktan sonra öğrendiğimiz bir ebeveynlik prensibi var: Herhangi bir şey sizi rahatsız ediyorsa, bunu değiştirin!

Gece boyu emzirmek yerine şu seçeneklere başvurabilirsiniz:

 1. Gündüz bebeğinizi iyice doyurun. Yeni yürümeye başlayan çocuklar gün içinde çok meşgul oldukları İçin meme emmeyi genel­likle unuturlar veya anne çok meşgul olduğu için emzirmeyi unuta­bilir. Ama geceleri bebeğinizden sadece birkaç santim uzakta oldu­ğunuz için o da doğal olarak gündüz kaçırdığı meme fırsatlarını telafi etmek ister. Çocuğunuzu gün içinde birkaç kez emzirerek kestirmeniz hem dinlenmenizi hem de bebeğinizi yeterince doyur­manızı sağlar.
 2.  
 3. Gündüz "emzirmelerini" artırın. Yeni yürümeye başlayan çocuk­lar daha bağımsız hale geldikleri için iki adım ileri bir adım geri giderler. Yeni bir gelişim aşamasından geçerken, yani emeklemekten yürümeye geçerken veya yeni bir bakıcıya alışmaya çalışırken veya taşınma gibi yeni bir aile düzenine geçerken, genellikle geceleri daha sık meme em­mek isterler. Evin içinde dolanırken bebeğinizi askısında taşıyın, gün­düzleri birlikte kestirin, arada bir ona masaj yapın veya neresinden hoş­lanıyorsa orayı okşayın.
 4.  
 5. Uyku saatinde bebeğinizin karnını iyice doyurun. Siz yatağa gitmeden önce bebeğinizi uyandırıp karnını iyice doyurursanız, da­ha uzun bir süre uyuyabilir. Bebeğiniz gece uyumadan önce onu iyice doyurun; hatta iyice emdiğinden emin olmak için onu birkaç kez uyandırmanız gerekse bile. Gece yarısı emziriyorsanız, bebeği­nizin memenizde ne yaptığından emin olabilmek için siz de uyanık olmalısınız, iyice emmesini ve birkaç saat daha acıkmayacak kadar bol süt almasını sağlayın.
 6.  
 7. Bebeğinizi başka türlü "rahatlama" yöntemlerine alıştırın. Bebeğinizi askıda uyutmayı deneyin. Emzirdikten sonra hâlâ uyumamışsa, onu askısıyla evin içinde veya sokakta dolaştırın. Derin uykuya dalınca kendi yatağınıza yatırın ve askıyı çıkarın. Böylece babası gece rutinini devralabilir. Bebek zamanla babasının kolların­da uyumaya alışacaktır ve gece yarısı meme emmeye alternatif ola­rak babasının kollarında da huzur bulmaya başlayacaktır. Bebeğini­zi emzirmeden uyutmanın diğer bazı yolları da, sırtını okşamak, şarkı söyleyerek sallamak hatta sevdiğiniz şarkılar eşliğinde veya ninni mırıldanarak karanlıkta dans etmek olabilir.
 8.  
 9. Daha seyrek meme verin. Bebeğiniz meme emerken uykuya daldıktan sonra, geceliğinizin önünü kapatıp uyuyun. Uyandığında memeyi kolayca bulamayan bir bebek tekrar uykuya dalabilir. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz ten temasıyla uyumaktan hoşlanıyorsa -ki bu da doğal olarak meme emme isteği uyandırır- onu memenizden uzak tutabilmek için aranıza bir yastık veya oyuncak ayı koyabilirsiniz.
 10.  
 11. . Sadece hayır deyin! Doğal ebeveyn annelerin bebeklerine hayır diyebilmeleri çok zordur ama bazen hayır demek gerekir. Çünkü duygusal ve fiziksel kapasiteniz tükenmiştir. Bebeğin gece­leri uyanmasının ardında fiziksel bir sebep yoksa, geceleri emzir­mek anneler için genellikle çok yorucu bir şey değildir. Bebek biraz büyüyünce beklemeyi veya alternatifleri daha kolay kabul etmeyi öğrenir. Bebeğin tanıdığı, onu seven ve ona ilgi gösteren bi­rinin kollarında ağlaması, başka bir odada ağlamaya terk edilmesinden çok farklıdır.
 12.  
 13. "Haydi memeler de uykuya." Artık pazarlama çalışmalarını başlatabilirsiniz. Çocuğunuz 18 aylık olduğunda basit cümleleri an­lamaya başlar. Ona gece uyandığında emzirilmeyeceğini anlatmak için şöyle bir şey söyleyebilirsiniz: "Güneş Amca uyanınca yeniden meme emeceğiz." Çocuğunuzu emzirip uyuturken (veya gecenin ilk veya ikinci emzirmesinden sonra), en son duyacağı şey şu olma­lıdır: "Anne uykuya, baba uykuya, bebek uykuya ve meme de uy­kuya" (veya artık memeye ne ad veriyorsa). Gece uyandığında ise, ilk duyması gereken şey şu nazik hatırlatma olmalıdır: "Memeler uyuyor. Haydi bebek de uykuya." Bu programlamayı 1-2 hafta boyunca tekrarlamanız gerekebilir. Kısa süre sonra çocuğunuz, gün­düzleri emzirildiğini ve geceleri de uyuması gerektiğini öğrenecektir. Eğer "memeler" gece uyursa, bebek de uyuyacaktır, en azından sabaha kadar.
 14.  
 15. Çocuğunuza alternatif sunun, ilgilenmek her zaman meme vermek anlamına gelmez. Kocanızın da geceleri çocuğunuzla ilgi­lenmesine izin verin ki, çocuğunuz her zaman memede rahatlama beklentisine girmesin. Bu şekilde baba da geceleri yaratıcı bir şekil­de babalık yapma yöntemleri geliştirebilir ve çocuğunuz da gecele­ri farklı şekillerde rahatlamayı öğrenir. Ama unutmayın ki, sevgi dolu bir ebeveynin kollarında ağ­lamak "ağlamaya terk edilmekten" çok daha farklıdır. Sevgili babalar, geceleri babalık yapmanın zorluğu karşısında sakin ve sabırlı olma­nız gerektiğini unutmayın. Bebeğiniz sizin sunduğunuz rahatlamaya direndiğinde sinirlenmemeyi hem anneye hem de bebeğinize borç­lusunuz.
 16.  
 17. Bebeğinizle aranızdaki uyuma mesafesini artırın. Eğer bütün bu tavsiyeler geceleri sık sık emzirilmek isteyen bebeğinizi ikna et­meye yetmiyorsa ve siz yine de kararlıysanız, farklı uyku düzenleri deneyin. Bebekler en sevdikleri yemekten sadece birkaç santim uzakta oldukları zaman, tabii ki sık sık uyanıp o yemeği yemek is­teyeceklerdir. Bebeğinizi kendi yanınıza değil, babasının yanına ya­tırın. Daha küçük bebeklerde (6 aylıktan küçük) co-sleeper beşik deneyebilirsiniz veya bebeğinizi yatağınızın yanına veya odanın kar­şı köşesine yerleştireceğiniz bir çocuk karyolasına yatırabilirsiniz. Aranızda belirli bir mesafe olduğunda hem sizin hem de bebeğini­zin daha iyi uyuduğunuzu göreceksiniz.
 18.  
 19. Odayı terk edin! Anne çok bitkin düştüğünde veya uykusuzluk yüzünden tüm aile dağılacak hale geldiğinde, bu tekniği tavsiye ediyoruz, çünkü genellikle işe yarıyor. Gece emzirmelerini kesmek için yukarıdaki adımların hepsini denedikten sonra bir sonuç elde edemediyseniz, birkaç gece gidip başka bir odada uyuyun, bebeği de babasının yanında bırakın. Bu düzende bebek geceleri hâlâ yakın olabileceği birinin yanında kalır, ama meme emmeden bütün bir ge­ceyi geçirebileceğini de öğrenmiş olur. Üstelik geceleri bebeğinizle baş başa kalan eşinizin nasıl numaralar keşfettiğine şaşıracaksınız. Bebeğinizi babasıyla bırakma taktiğini hafta sonunda uygulayın veya babanın birkaç gün işten izin aldığı bir zamana denk getirin. Muhte­melen eşinizi bu tekniği uygulamaya ikna etmeniz gerekecektir, ama biz bunu denedik ve gerçekten işe yarıyor.
 20.  
 21. Kötü bir deneyimde ısrar etmeyin. Gece emzirmelerini kesme taktiklerini sadece bebeğiniz yeterince büyüdüğünde ve içgü­düleriniz size bebeğinizin geceleri ihtiyaçtan değil sadece alışkan­lıktan meme emdiğini söylediğinde uygulayın. Bebeğinizi anlamak için daha önce gösterdiğiniz çabalar işte burada çok işinize yaraya­caktır. Bebeğinizi geceleri memeden kesmek için birkaç gece de neme yaptıktan sonra onun size daha yapışkan, mızmız olduğunu veya gündüzleri daha uzak durduğunu fark ederseniz, bu süreci biraz yavaşlatın.


Diğer tüm bağlanma yöntemleri gibi bebeğinize yakın uyumanın da bir sonu vardır; bunu sadece birkaç ay yapmayı planladığınız halde birkaç yıl sürmüş olsa bile. Unutmayın ki çocuğunuzun kolla­rınızda, göğsünüzde ve yatağınızda geçirdiği süre, toplam ömrü içinde aslında çok kısadır, ama bu sevgi dolu anıları ömrü boyunca hatırlayacaktır.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 82/100 (236 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Emzirme ve Beslenme
Kategorisindeki Diğer Konular
 • Yorumlar
 • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
  Sosyal Ağlar
 • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd