Durumunuzu Seçiniz.
>

Göğüs bakımı ve sağlığı özellikle doğumdan sonra bebeklerini emzirmeye başlayan annelerin dikkate alması gereken önemli bir konudur. Bilindiği üzere, emzirme döneminde göğüs bakımında uyulması gereken birtakım kurallar ve uygulanması gereken bazı yöntemler vardır.

Öncelikle, bebeğini emziren anneler doktorun tavsiye ettiği emzirme yöntemine dikkat ederlerse göğüs uçlarının tahriş olmasını önlenmiş olacaktır. Bebeği emzirme süresince sadece göğüs ucunu değil aynı zamanda kahverengi bölümün tamamını bebeğin ağzının içine almasını sağlamak doğru bir yöntemdir. Bunların yanı sıra, bebeği emzirmeye başlamadan önce göğüssü gazlı bez ile kaynatılmış ve soğutulmuş su ile temizlemek anne ve bebeği olası enfeksiyonlara karşı korumada dikkate alınması gereken noktadır. Göğüsün hava almasını sağlamak, kuru ve temiz tutmak göğüs bakımı için önemlidir.

İlk zamanlarda, bebeğin 15- 20 dakika emzirilmesi bebek açısından yeterlidir ve annenin göğüs uçlarının tahriş olmasını da önler. Bunların yanı sıra, belli zaman dilimlerinde bebeği emzirmek yerine bebek her ağladığında istediğinde emzirmek daha doğrudur. Böylece süt kanallarında tıkanıklık, göğüste ağrı, şişlik ve enfeksiyon görülme olasılığı azalacaktır.

Bebek doğru bir şekilde emzirildiği zaman pek fazla tahriş meydana gelmeyeceğinden krem ve pomat gibi ürünler kullanmaya gerek kalmaz. Çünkü zaten meme başından özel ve bir sıvı gelir ve bu sıvı meme ucunu korur. Ayrıca, meme ucundan gelen bu sıvı kokulu ve kayganlaştırıcı olduğundan dolayı bebeğin meme ucunu kolayca bularak ağzına almasına yardımcı olur.

Bazı bebeklerin emme refleksi güçlü olabilmektedir. Bu da annenin göğüs ucunda tahrişlere sebep olur. Bu tür tahrişi ortadan kaldırmak amacıyla meme başına e vitamini içeren kremler ya da solüsyonlar sürülebilir. Uygulanma şekli ise, emzirmeden sonra meme başı ve çevresine olmalı ve cildin kremi ya da solüsyonu iyice emmesi açısından göğüs 5-10dakika açık bırakılmadır. Bundan sonra bir göğüs pedi ya da tülbentle göğüs kapatılmalı ve dinlenmeye geçilmelidir.

Göğüs ucunun aşırı tahriş olarak yara ve çatlakların meydana gelmesi durumunda ise doktora başvurulmalıdır. Doktorun önerdiği özel doku iyileştirici kremler kullanılmalıdır. Meme ucu tahrişi ortadan kalktıktan sonra, meme ucuna sütten bir miktar sürerek kapatmak da faydalıdır. Annenin göğüs ucu emziremeyecek kadar tahriş olmuşsa ve acı çekiyorsa silikon göğüs ucu aparatları ile emzirmeye devam etmelidirler.

Bazı bebekler annedeki sütün hepsini ememez ve süt kanalları tıkanarak meme iltihabı oluşabilir. Bunu önlemek amacıyla eğer süt fazlalığı varsa anne sütü kendisi sağarak boşlatmalı ya da süt pompası kullanılmalıdır. Ancak süt pompası kullanımı da oldukça dikkate alınması gereken bir yöntemdir. Çünkü yanlış kullanım sonucu göğüslerin tahriş olma olasılığı oldukça yüksektir. Bu noktada doktora başvurarak süt pompası hakkında danışmak doğru olacaktır.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 68/100 (162 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Emzirme ve Beslenme
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd