Durumunuzu Seçiniz.
>

Genital Siğil Nedir?
Genital siğiller vücudun diğer yerlerinde görülmesi muhtemel olan siğillere benzemekle birlikte onlardan penis, anüs, vajina veya rahim ağzında yerleşmeleridir. Genital siğiller bahsi edilen bu yerlerde tek tek bulunabilirler ya da birden çok sayıda oluşurlar. Genelde yumuşak, kulak memesi kıvamında oluşumlardır.  

Gential Siğiller Nasıl ve Neden Ortaya Çıkarlar?
Siğillerin genel olarak temel etkeni birtakım virüslerdir. Aynı durum genital siğiller için de geçerlidir. Human Papillomavirus (HPV) adı verilen ve birçok tipi bulunmakla birlikte en sık görülen tipi HPV-6 ve HPV-11 olan bu virüslerin sebep olduğu genital siğiller,  diğer türlü siğillere göre daha bulaşıcı ve yayılımcı karaktere sahiptirler. Bunun başlıca nedeni, tabi ki genital bölgelerin kapalı, kolay nemlenen ve kolay mikroplanan bölgeler olmasıdır. Yayılım tarzları, ilk çıktıkları yerlerden yakın bölgelere yayılmak üzerine kurulduğu gibi cinsel ilişki ya da temas yoluyla başka kişilere de kolayca geçmek üzerine kuruludur. Son derece güçlü ve kalıcı bir virüs olan HPV virüsü, bünyeye kabul edildikten sonra ilk siğili yaklaşık 1 ila 6 ay gibi geniş bir zamana yayar ve çıkarır. Yine de altını çizmek gerekir ki virüs bünyeye girdikten sonra mutlak surette bir siğil çıkması gerekmez. Siğil çıkmasına gerek kalmadan da HPV virüsü tarafından enfeksiyona uğrayabilirsiniz.  

Genital Siğil Belirtileri Nelerdir?
Genital siğillerin yapısı küçük, bazen ten renginde, bazense griye çalan beyaz ya da pembeye yakın tonlardaki renklerden oluşur. Çoğunlukla ince, kulak memesi yumuşaklığında ve şeklen karnabaharı andıran şişlikler olarak ortaya çıkarkar. Bazen de daha ufak ve düz yüzeye sahip olup hemen fark edilmeyebilmektedirler. Kadınların da cinsel bölgelerinde bulunabilmekle birlikte erkekte penis üzerinde, skrotum üzerinde, anüs etrafında, kasık aralarında ve nadiren de olsa üretra bölgesinde büyüyebilmektedirler.    Genital siğillerden bazıları, herhangi bir tedaviye gerek kalmadan kendi kendine ve zamanla kaybolurken genel itibariyle bazıları da büyümeye ve karnabahar görünümlü kümeler oluşturmayı sürdürürler. Bazı genital siğillerde ise hiçbir belirti olmaz oluşmaz. Fakat daha zor durumda bırakabilen siğiller vardır ki kaşıntı, yanma duygusu, kızarıklık, istenmeyen kokular, cinsel ilişki sırasında ve sonrasında ağrı gibi durumlar görülebilir.  

Genital Siğil Teşhisi Nasıl Konur?
Doktor, teninizi ve genital bölgedeki siğilinizi inceledikten sonra gerekli gördüğü taktirde Kolposkop adı verilen bir tıbbi araç yardımı ile siğilin oluştuğu bölge daha yakından, büyütülmek suretiyle inceler. Elde ettiği teşhiste halen şüphe payı kalmışsa doktor teşhisini doğrulamak için küçük çapta bir biyopsi yapmaya gerek duyabilir.  

Genital Siğillerin Tedavisi: Temel Yöntemler:
* Siğil üzerine ilaç sürülmesi
* Siğillerin cerrahi yöntemlerle sökülmesi
* Siğillerin tıbbi yöntemlerle dondurulması
* Siğillerin lazer yöntemiyle deforme edilmesi
* Siğillerin elektrikli bir aletle tahrip edilmesi  

Bu tedavilerden bir kısmı lokal anestezi altında uygulanır. Erkeklerin cinsel ilişkiye girdikleri partnerlerinde de siğil varsa, her ikisinin de tedavi görmesinde fayda vardır. Aksi taktirde çiftler, birbirlerine sürekli surette enfeksiyon vereceklerdir. Diğer yandan mevcut siğillerin yok edilmesi, siğile sebep olan malum virüsün bünyeden tamamen söküldüğü anlamına gelmez. Dolayısıyla tedavinin ardından genital siğillerin yeniden çıkması ihtimali yine vardır. Birden çok kez denenen standart tedaviye rağmen siğiller yeniden ve yeniden çıkıyorsa, interferon adı verilen tedaviye geçmekten başka çare yok demektir. Bu tedavi, vücudun bağışıklık sistemine uyarılar göndererek virüslerin çoğalmasını engelleyen güçlü bir tür ilaç tedavisidir.  

Genital Siğillerden Zarar Görmemek İçin Ne Yapabilirim?
* Genital bölge temiz ve kuru tutulmalı.
* Siğillere temas edildikten sonra eller dikkatle yıkanmalı.
* Siğiller kaşınmamalı.
* Siğiller tamamen sökülene kadar cinsel perhiz yapılmalı ve buna sadık kalınmalı  

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 68/100 (125 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Erkek Hastalıkları ve Sağlığı
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd