Durumunuzu Seçiniz.
>

Testis Kanseri

Testiste görülen kanser ve tümör çeşitleri, ne kadar nadir görülürse görülsün son derece riskli ve çözümü zor hastalıklardandır. Her bir erkeğin, bir ömür boyunca testis kanseri olma ihtimali yaklaşık olarak % 0,2 oranındadır.

Testis kanserinin en dikkat çekici özelliği, erken teşhis söz konusu olduğunda % 95 ihtimal ve üzerinde tedavi edilebilir durumda olmasıdır. Dolayısıyla sık kontroller ve muayeneler, hayat kurtarıcı olabilmektedir.

Testislerin sperm üreten kısmı olan “germinal” adlı hücreleri, testis kanseri sebeplerinin içinde % 95’lik paya sahip. Geriye kalan yüzde 4’lik kısmı da testosteron hormonu salgılayan çeşitli hücreler oluşturuyor.

Bir çocukluk hatta doğum hastalığı olan ve ortaya çıktığı ilk süreçte tedavi altına alınması gereken “inmemiş testis” hastalığı, testis tümörü oluşumunda yüzde 10 oranında etkili bir sebep. Normal gelişim seyri içerisinde, doğumdaki halin aksine aşağı inmesi gereken testis torbalarının inmemesi ve kasıkta ya da karın içinde kalması hastalığı inmemiş testis hastalığı anlamına geliyor ve bu hastalığı yaşayan erkeklerin, testis tümörü barındırma ihtimali yüzde 35 ila 40 oranında artıyor. Testislerin tedavi altına alınarak indirilmesi tümör ihtimalini düşürmüyor tabi; ancak erken teşhis ihtimalini daha daha da güçlendiriyor.

Testis tümörünün en belirgin belirtilerinden birisi, ele gelecek kadar ortaya çıkan testis torbalarındaki şişlik. Ağrı içermeyen ancak sert bir şekilde şişmiş olan bu torbalar, genelde erkek tarafından değil de partneri tarafından fark ediliyor. Bu tür bir şişlik fark edildiği an mir üroloji uzmanına mutlaka hemen gitmek gerekiyor.

Fark edilen hastalığın hücre türü ya da içinde bulunduğu gelişim aşamasına göre tedavi olarak radyoterapi, kemoterapi ya da dikkatli izleme adı verilen yöntemlerden biri denenebildiği gibi bunlardan birkaçı da denenebiliyor.

Orşit (Testis İltihaplanması)

Testis ile sperm kanalları içerisinde ortaya çıkan iltihaplanma, daha çok genç yaştaki erkeklerde görülüyor. Türlü nedenlerle çeşitli tarzdaki enfeksiyonların sperm kanalları içerisine ve dolayısıyla testise ulaşması ile birlikte oluşan bu mikroplanma türü, testiste bir tür şişkinliğe ve ağrıya sebep olabiliyor.

Hasta çocuk yaşta ise idrar yolu enfeksiyonu yaşaması ya da kabakulak hastalığı geçirmesi gibi süreçlerden sonra testis iltihaplanması ortaya çıkabiliyor. Özellikle ergenlik döneminden önce yaşanan kabakulak hastalığı, testis iltihaplanması yaşama ihtimalini yüzde 25 civarında artırabiliyor. Bu ve benzeri pek çok başka nedenden dolayı ortaya çıkan testis iltihaplanmasının tam nedeni asla tam olarak bulunamuyor.

Orşiti, yani testiste iltihaplanması tedavi etmek için ikaç tedavisi öncelikli olarak uygulanıyor. 1-2 haftalık süreçlerde önemli ve güçlü antibiyotikler yoluyla tedavi sürecine gidiliyor.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 66/100 (133 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Erkek Hastalıkları ve Sağlığı
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd