Durumunuzu Seçiniz.
>

Kültürler, alışkanlıklar, günlük yaşam biçimi ve bunlarla bağlantılı olarak yeme alışkanlıkları hızla değişim göstermektedir. Bu değişimler, şimdiye kadar fark edilmeyen ya da dikkate alınmayan bazı davranışların hastalık sayılıp sayılmayacağı ya da bir diğer tabirle var olan hastalıklardan hangisine daha yakın olabileceği ile ilgili çalışmalar oldukça artmıştır. Tarihsel açıdan bakıldığında,birbirinden farklı sayılabilecek türde yeme bozukluklarının yıllardır var oldukları bilinmektedir.Ancak en bilinen türler anoreksiya nervoza (AN) ve bulimiya nervoza (BN) oldukları görülmektedir. AN ve BN tarihçesinde olduğu gibi, yeni tanımlanmaya çalışılan ortoreksiya nervoza (ON) henüz DSM de yer almamakla birlikte, bilim adamlarınca araştırılıp kanıtlanmaya çalışılan bir bozukluktur. Asiri Saglikli Yeme Saplantisi olarak tabir edilen Ortoreksiya’lı kişiler, ince olma arzusu yerine saglikli ve saf yiyecekler yeme arzusuyla hareket eder. Bu basta kulaga zararsiz da gelse, ciddi problemler dogurabilir.

Başlangıçta zararsız görülen bir takıntı olsa da ON’da tıpkı AN gibi kötü beslenmeye veya kilo kaybına yol açabilir, buna karşılık ortoreksiyanın AN ve BN’dan Farklı olan yanı ise olarak kişilerin tüketilen yiyecek miktarı ve zayıf görünüm yerine sağlıklı ve saf besinler tüketme konusu ile aşırı uğraş içinde oldukları bildirilmektedir. Ortoreksiyalı kişiler obsesif kompesif bozukluğu olanlar gibi zamanlarının büyük kısmını katı kurallarla aşırı uğraş ile geçirirler ve bundan kaynaklı sosyal hayatlarında zedelenmeler görülür. İlk bakışta hastalık boyutu taşınmadığı düşünülen sağlıklı beslenme alışkanlıkları aslında aşırı takıntı haline dönüştüğünde, uzun süreli olduğunda, günlük hayatta olumsuzluklara yol açtığında kişilik ve davranış boyutlarını da ilgilendiren bir hastalık olarak değerlendirilebilir. Şu anda literatüre yerleşmemiş bu hastalığın ileriki dönemlerde “sağlıklı beslenme” çerçevesinde tanınıp bir bozukluk olarak düşünülmemesi de olasıdır.

Ortoreksiya nervosa bozukluğunun keşfinde kişilerin besin seçme, satın alma, hazırlama ve kendilerinin sağlıklı olarak nitelendirdikleri besinleri kullanma konularındaki davranışlarını araştırılmaktadır. Bozukluğun teşhisinde dikkat edilmesi gereken başlıklar belirtilmiştir. Yeme Tutum Testi, Kişisel bilgi formu, İşlem, İstatistiksel yöntemler başlıkları altında değerlendirilen kişilerde ortoreksiya tespiti yapılmıştır. Ayrıca tıbbi olarak sürekli diyet tedavisi gören kişilerin ortoreksiya bozukluğunu yaşama riskleri normal kişilerle kıyaslandığında daha azdır. Obsesif kompülsif belirtileri yüksek grubun

daha fazla ortorektik eğilim gösterdiği araştırmalarda saptanmıştır.Ortoreksiyada psikometrik özellikleri belirlendikten sonra cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, yeme tutumu, obsesif kompülsif belirtiler, BKİ ve diyet tedavisi ile ilişkisine bakılmıştır. Kadınların, erkeklere oranla ortoreksiyaya daha fazla eğimli olabileceği ve cinsiyetin ortorektik eğilimler için güçlü bir yordayıcı olduğu görülmüştür. Yeme bozukluklarına estetik kaygıdan dolayı kadınlar arasında daha sık rastlandığı da bilinmektedir.

Tedavisi oldukça uğraştırıcı olan bu bozukluğun önümüzdeki 10 yıl içerisinde çok daha sık görüleceği düşünülmektedir. Tedavinin zorluğu ortoreksiyalı kişilerin antidepresan gibi ilaçları ve beslenme destek ürünlerini doğal ve saf olmadıkları ve yapay tatlandırıcı ve lezzet verici maddeler içerdikleri düşüncesiyle kullanmak istememelerinden kaynaklanır. Terapi destekli bir diyet tedavisiyle istenilen sonuç alınabilir. Tedavide besin kuramlarına dikkat edilmesi gerektiği bireylerin değerlerinin ve yaşamlarının sadece besinler etrafında dönmediğinin farkına varılması gerektiği üzerinde durulmalıdır.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 84/100 (111 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Genel Beslenme Bilgileri
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2018 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd