Durumunuzu Seçiniz.
>

Ani bebek ölümü sendromu (ABÖS) 1 yaşın altındaki bebeklerin hiçbir tıbbi neden olmadan hayatlarını kaybetmelerini ifade eder. ABÖS’ün kesin nedeni bilinmemektedir.

Öksürük ve Krup Hastalığı

Çocuklar öksürür, hem de oldukça fazla. Öksürük genelde soğuk algınlığı gibi hastalıkların belirtisidir. Daha ciddi hastalıkların belirtisi de olabilir. Fakat öksürük bir şekilde ciğerlerle bağlantılıysa çocuğunuzu öksürtüp ciğerlerini temizletmek faydalı olabilir.

Öte yandan çocuğunuz sinüs enfeksiyonu ya da alerji nedeniyle öksürüyorsa öksürmenin bir faydası yoktur. Bu nedenle öksürükten öksürüğe fark olduğunu unutmayın. Başınızı yukarı doğru kaldırmak burun akıntısını önler, aynen burnunuzu mendille sık sık temizlemeniz gibi. Çarşafın altına bir yastık koyarak bebeğinizin başını yukarı kaldırabilirsiniz.

Krup hastalığı anne babaların duymaktan nefret ettikleri bir hastalıktır. Nefret edilen bir hastalıktır çünkü tedavisi yoktur. Krup hastalığı birçok virüs nedeniyle ortaya çıkabilir fakat genelde 6 aylık ile 3 yaşındaki çocuklar arasında sıklıkla karşılaşılan bir enfeksiyondur. Virüs boğazın alt kısmında yanma ve enfeksiyona neden olur, ayrıca mukus üreterek nefes borusunu daraltır. Bu daralma hırıltılı bir öksürüğe neden olur. Krup hastalığı genelde gecenin bir yarısı ortaya çıkar. Çocuğunuz son birkaç gündür soğuk algınlığı belirtileri göstermekte olabilir ve bir anda hırıltılı ve kuru bir öksürükle uyanır. Çocuğunuz daha kolay nefes alabilmesi için banyoda sıcak suyu akıtarak buhar oluşturabilirsiniz. Serin akşam havası da faydalı olabilir. Eğer her iki yöntem de işe yaramaz ve çocuğunuz nefes almakta zorlanırsa derhal doktora götürmelisiniz.

Kulak Enfeksiyonları

Kulak enfeksiyonları özellikle 2 yaşından küçük çocuklarda sık görülür. Kulak enfeksiyonu nedeniyle yeniden doktora gidecek oluşunuza şaşırmayın. Çocuklar temelde iki tür kulak enfeksiyonundan şikayet ederler: dışkulak enfeksiyonu ve ortakulak enfeksiyonu. Çocuklar diğer çocuklarla bir arada olduklarında, sigara içilen yerde, ailenin bir başka bireyi kulak enfeksiyonu geçirdiğinde ya da yatarak bir şeyler içtiklerinde orta kulak iltihabına maruz kalma riski artar. Emzirilen çocuklarda kulak enfeksiyonu riski daha azdır.

Dışkulak enfeksiyonları yüzücü kulağı olarak da bilinir çünkü genellikle çocuğunuzun kulağına su kaçmasıyla ortaya çıkar, ağrıya ve ateşe neden olur. Dış kulak enfeksiyonları genellikle daha büyük çocuklarda ortaya çıkar. Herhangi bir kulak ağrısı varsa dışkulağıyla oynamanız durumu daha da kötüleştirecektir. Bu enfeksiyonlar genellikle antibiyotik kulak damlalarıyla tedavi edilir.

Ortakulak enfeksiyonu genellikle çocuğunuzun ağrıya ve kulak sıvısının kulak zarı arkasında birikmesine neden olan üst solunum yolu hastalığı geçirmesinden bir ya da iki hafta sonra ortaya çıkar. Bu sıvı daha sonra bakterilerle enfekte olabilir ve çocuğunuzun kulağının ağrımasına, ateşinin çıkmasına ve asabileşmesine neden olabilir. Çocuğunuzun kulaklarını koparacakmış gibi çektiğini de görebilirsiniz.

Kulak enfeksiyonlarından kurtulmanın yegane yolu doktora gidip tedavi olmaktır.

Kulak Enfeksiyonlarının Önlenmesi

Kulak enfeksiyonları ortakulak çukurunda ortaya çıkan yanmadır. Kulak, ortakulak bölgesini zaman zaman kulağın içine giren bakterilerden temizlemek için bir sıvı üretir. Bu sıvı daha sonra ortakulaktan boğazın arka kısmına doğru inen östaki borusuna akar. Böylece kulağımız temizlenmiş olur. Östaki borusu tıkalıysa kulak sıvısı akamaz ve kulak enfeksiyonuna neden olur. Kulak enfeksiyonlarını önlemenin en iyi yolu çocuğunuzu sigara içilen ortamlardan uzak tutmak, biberonla uyumalarına ve soğuk algınlığı geçiren çocuklarla oynamalarına izin vermemektir. Ayrıca alerjilerini de kontrol etmek faydalıdır çünkü kronik alerjiler de kulak enfeksiyonuna nende olabilir.

Sarılık

Sarılık gözlerin ve ten renginin sarıya dönmesidir. Bu sarı rengin nedeni kanda oluşan bilirubin isimli kimyasal bir maddedir. Yeni doğan bebeklerde sık karşılan bir durumdur ve genellikle ciddi bir hastalık belirtisi değildir. Çok küçük bebeklerde sarılık sıklıkla görülebilir fakat doktorunuzun muayenelerinde buna zaten dikkat edecektir. Genellikle sarılığın nedeni fizyolojiktir, yani bebeğin doğumdan sonra bilirubinin plasenta yerine ciğerler vasıtasıyla yavaş yavaş atılmasına bağlıdır. Bu tip sarılık genellikle doğumdan sonraki ikinci ya da üçüncü gün görülür ve ilk hafta içinde zirve yapar. Toplam bilirubin seviyesi nadiren dikkat edilmesi ve önlem alınması gereken seviyeye ulaşır. Öte yandan bir aylıktan büyük bebeklerde görülen sarılık durumunda hastalığın nedeninin belirlenmesi için mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Diare (ishal)

İshal anne babalarda panik yaratabilir, çünkü şiddetli olması durumunda çocukta su kaybına neden olabilir. İshal genellikle bir mide virüsü nedeniyle ortaya çıkar, özellikle kusma ve ateş de görülüyorsa. Doktorunuza gittiğinizde çocuğunuzun ishali seyahatinize den geldiyse bundan mutlaka bahsedin çünkü ishalin en büyük nedeni seyahatlerdir.

İshal genellikle herhangi bir tedaviye gerek olmadan kendiliğinden sona erer, tabii bu sırada bol su içmeniz gerektiğini unutmayın. Doktorunuz tavsiye etmediği taktirde asla ishal ilaçları kullanmayın. Ayrıca çocuğunuza aşırı miktarda meyve suyu içirmeyin çünkü ishali artırabilir.

İshal sırasında ortaya çıkan dışkıda kan varsa ya da ishal 14 günden fazla sürüyorsa mutlaka doktorunuza danışın.

Yüksek Ateş

Birçok anne babanın bildiğinin aksine tek başına yüksek ateş zararlı ve tehlikeli değildir. Ve çok yüksek değilse -41 dereceden yüksek değilse- beyin hasarına ve diğer sorunlara neden olmaz. Bugüne kadar anne babaları hep –kim tarafından olduğunu bilmiyorum- yüksek ateşin beyin hasarına neden olduğu öğretilmiştir. Bu kesinlikle doğru değildir.

Çocuğunuzun ateşi gün içinde değişebilir, sabah saat 6’da 37,5 derece olabilir ve endişe etmenize gerek yoktur. Fakat hangi derecelerin normal, hangi derecelerin riskli olduğunu öğrenmek istiyorsanız, aşağıdaki durumlarda doktorunuzu arayabilirsiniz:

  • · Bebeğiniz 3 aylıktan küçükse ve ateşi 38 derecen yüksekse
  • · Bebeğiniz 3 ila 6 aylıksa ve ateşi 38,5 derecen yüksekse
  • · Bebeğiniz 6 aylıktan büyükse ve ateşi 39,5 derecen yüksekse

Yüksek Ateş: Anne Babaların Korkulu Rüyası

Anne babalar en çok soruyu yüksek ateş konusunda soruyorlar. Anne babalar yüksek ateşin bebeklerine zarar vereceğine ya da beyinde hasara neden olacağına inanıyorlar. Öte yandan yüksek ateş aslında bedenin enfeksiyonlara karşı savaşı anlamına gelir.

Hastalığın nedenini ve şiddetini belirleyebilmek için diğer belirtilere bakmak aslında yüksek ateşe odaklanmaktan çok daha faydalıdır. Çocuğunuzun 41 derece gibi ateşi varsa nedeni araştırılmalıdır fakat tek başına yüksek ateş zararlı değildir. Öte yandan bu durum 3 aylıktan küçük bebeklerde geçerli değildir çünkü onlarda çok düşük ateşler bile ciddi enfeksiyon belirtisi olabilir.

Burun Akıntısı

Burun akıntısı diş çıkarmanın sonucu mudur? Ya da soğuk algınlığının ya da alerjinin? Burun akıntısı genellikle nezleyle ilişkilendirilir. Diğer bir neden de alerjidir. 10 ila 14 gün süren devamlı burun akıntısı sinüs enfeksiyonu belirtisi olabilir. Sinüs enfeksiyonu çok acı verebilir, bu durumda derhal doktorunuza görününüz. Burundan gelen mukusun (sümük) rengine dikkat edin çünkü doktorunuz mutlaka soracaktır. Sinüs enfeksiyonu belirtileri arasında yeşil ve sarı mukus, ağız kokusu ve yüz şişmesi sayılabilir.

Pamukçuk

Pamukçuk yeni doğan bebeklerde sıklıkla görülür. Ağzın içinde beyaz bir duvar oluşmasına neden olur ve kolay kolay iyileşmez. Pamukçuk genellikle herhangi bir rahatsızlığa ya da beslenme sorununa neden olmaz fakat emziren annelere bulaşabilir ve anneye ciddi bir acı verilebilir. Pamukçuk tedavisi için mutlaka doktorunuza danışın, çünkü nadiren kendiliğinden iyileşir.

Kusma

Kusma genellikle bir mide virüsü nedeniyle ortaya çıkar ve genellikle ishal ile beraber görülür. Kusmuğunuzda kan ya da safra varsa mutlaka doktorunuza danışın.

Sık sık az miktarda su içmek su kaybının önlenmesini sağlar. Eğer bebeğinizi emziriyorsanız daha az miktarlarda fakat daha sık emzirin. Eğer bebeğinizi biberonla besliyorsanız Pedialyte ya da benzer oral elektrolit solüsyonlar kullanabilirsiniz. Su kaybının en büyük belirtileri, bebeğiniz ağlarken göz yaşı dökmemesi, kuru mukus zarı –genelde çocuğunuzun ağzından akan sulu salya yerine yoğun bir salya- ve 12 saat boyunca tuvaletini yapmamasıdır.

Alerjiler

Alerjik nezle ya da saman nezlesi bebeklerin ve çocukların sık karşılaştığı bir rahatsızlıktır. En önemli belirtileri burun akıntısı, hapşırma, göz ve burun yanması, boğaz ağrısı, hırıltı, geceleri ve sabahları kötüleşen öksürüktür. Belirtiler yalnızca senenin belirli bir dönemde görülebilir (mevsim değişimleri olabilir). Ağaçlardan ve çimlerden bol miktarda polen yayıldığı mevsimlerde çocuğunuzu evden çıkarmamak faydalı olabilir. Çocuklar aynı zamanda evcil hayvanlardan, gözle görülmeyen böceklerden, sigara dumanından ve küften rahatsız olabilir. Alerjinin nedenlerini tahmin etmeye çalışmayın. Bırakın, doktorunuz çocuğunuzun sorununu teşhis etsin ve doğru tedaviyi uygulasın.

Soğuk Algınlığı

Size kötü bir haber vermek zorundayım: soğuk algınlığının tedavisi yoktur. Daha kötü haber ise şu: Soğuk algınlığı çocuklar arasında hızla yayılır ve çocukların en sık yakalandıkları hastalıkların başında gelir. Aslında senede sekiz ile on arası soğuk algınlığı normal sayılır. Soğuk algınlığı belirtileri şunlardır: Burun akıntısı –yeşil ve sarı mukus eşliğinde- öksürük, yüksek ateş, boğaz ağrısı ve asabiyet. Soğuk algınlığı genelde 10 ila 14 gün sürer. Soğuk algınlığının nedeni virüsler olduğu için antibiyotikler hiçbir işe yaramaz ve sizi hemen iyileştirmezler.

Çocuğunuzun kendini daha iyi hissetmesi için ağrı kesici/ ateş düşürücü bir ilaç, burun damlası, bol istirahat, bol sıvı tüketimi, dekonjestan kullanımı ve çocuğunuz altı aylıktan büyükse öksürük şurubu kullanımı tavsiye edilir. Birçok çocuk doktoru çocuğunuz iki yaşına gelene kadar bu tedavi yöntemlerini kullanmayı tercih etmez, bu yüzden her şeyden önce doktorunuza danışmalısınız.

Çocuğunuz daha küçükken ellerini sık sık yıkması gerektiğini öğretin (tabii bunu kendiniz de uygulamalısınız). Ayrıca öksürürken ya da hapşırırken bir mendille ya da mendil bulamıyorsa eliyle ağzını kapamasını söyleyin. Soğuk algınlığının önlenmesinde en önemli unsur temizliktir.

Konak

Bazı annelerin konaktan ödleri kopar. Konak olan çocukların kafalarında yağlı, sarı renkli, pullu ve kızarık bölgeler vardır. Aynı zamanda bebeğinizin kulak arkalarında ve boynunda da kızarıklıklar görülebilir. Konak yanma yapmaz ve çocuğunuza herhangi bir rahatsızlık vermez. Kendiliğinden ortaya çıkar fakat kaliteli bir bebek şampuanı ve yumuşak bir fırça kullanarak iyileşmesini hızlandırabilirsiniz. Pulların dökülmesi için nazikçe ovmanız gerekebilir.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 84/100 (171 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Genel Sağlık
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd