Durumunuzu Seçiniz.
>

Kulağın iki önemli görevi vardır; bunlar, işitmek ve dengeyi sağlamaktır. Üç kısımdan oluşur; dış kulak, orta kulak ve iç kulak. Dış kulak, görünen, kulağın dışarda kalan kepçe kısmı ve orta kulağa sesi taşıyan dış kulak kanalından meydana gelir. Dış kulak kanalının içinde salgı üreten bezler ve orta kulağı koruyan tüyler mevcuttur.

Kulak bozukluklarından en çok görünen rahatsızlıklardan biri dış kulak iltihabıdır.Kişinin bir sorun olduğunu anlamasını sağlayan sinyalleri mevcuttur. Dış kulak kanalının kaşınması, kulak ağrısı, kulakta sarı veya yeşil sarı kötü kokulu cerahat oluşması, baş hareketleriyle kulakta ağrı duyulması ve duyma kaybı; dış kulak iltihabının en belirgin belirtileridir. Doktora başvurulması gerekir ve uygun olan tedavi yöntemi uygulanmalıdır.

Dış kulak iltihabı; dış kulak kanalının tahriş olması ve iltihaplanması halidir, aynı zaman da enfeksiyon da bulunabilir. Kulak kanalında, cildin kat kat soyulması gözlemlenebilir ve egzamayı kaşırken cilt çatlar, kulak kanalını bakteri ve mantar kaplar. Kirli suda yüzmek bu hastalığı kapmanın yollarından biridir. Kulak salgısı kanaldan temizlenmeye çalışıldığında, cilt tahriş olur, kaşınır ya da yırtılabilir. Bu durumda da, kişide, kulağını kaşıma ve karıştırma isteği oluşur. O da kulak zarınının delinmesine sebep olabilir. Saç spreyleri ve saç boyaları kulak tahrişini tetikler. Bazen mantar oluşumundan dış kulak iltihabı görülebilir.

Dış kulak iltihabının teşhis etmek için dikkat edilmesi hususlar vardır. Kulağın kaşınması, kulak içinde pullanma ya da kulak kanalında ağrı olması, bunlar dış kulak iltihabının göstergesi olabilir. Genelde, kulaktan dışarı doğru sarımsı ya da sarımsı yeşil bir akıntı olur ve bazen bu akıntıdan sonra ağrıda hafifleme görülür. Eğer iltihap ya da dokuda bir şişme gerçekleşirse, kulak kanalı tıkanabilir. Böyle bir durumda da duyma da azalma gerçekleşir. Rahatsızlığı teşhis etmek için, doktor; otoskop denen bir aletle kulak kanalına bakar ve dış kulak yolu iltihabı tanısını koyar. Eğer iltihap varsa, örnek alınarak laboratuvara gönderebilir.


Dış kulak yolu iltihabı, hastayı rahatsız edecek boyuttadır ama genel olarak tehlike söz konusu değildir. Önemli olan, uygun tedavinin doğru zamanda yapılmasıdır. Bu rahatsızlık, özellikle şeker hastalarında göz ardı edilmemelidir. Aksi takdirde, çevre kemiklere ve kıkırdaklara yayılarak hasar verebilir. Tedavisi, belirtildiği üzere doktor kontrolünde gerçekleştirilmelidir. Ancak eğer dış kulak iltihabı rahatsızlığın olduğu şüphelenirse, doktor gitmeden önce, hissedilen sancının azalması veya geçmesi için bazı şeyler yapılabilir. Kulağın üzerine ılık ufak bir yastık koymak faydalı olur. Aspirin veya başka bir ağrı kesici de sancıyı azaltır. Ancak kişinin başka bir rahatsızlığı varsa, ilaç kullanımı sakıncalı olabilir, buyüzden en sağlıklısı doktor kontrolü dışında bir işlem yapılmamasıdır.

Teşhis koyulduktan sonra; doktor, kulak kanalını bir emme aleti ile ya da pamuklu bir çubukla temizler. Bu işlem, tahrişin ve sancının geçmesini sağlayabilir. Daha sonra, çeşitli tedavi metodlarından birini önerebilir. Kaşıntıyı durdurmak ve iltihabı azaltmak için bir kulak damlası ve enfeksiyonu kontrol edebilmek için bir antibiyotik verilir. Şiddetli ağrı olma durumunda ağrı kesici tavsiye edilir. Tedavi sırasında, kulağa su kaçmamasına dikkat edilmelidir. Üç ya da dört günün ardından gözle görülür bir iyileşme olmazsa, doktor ağızdan alınmak üzere antibiyotik verebilir. Enfeksiyona neden olan organizma laboratuvar testi ile belirlenmişsse, onu etkileyecek, yok olmasını sağlayacak antibiyotik seçilir. Dış kulak iltihabı mantardan kaynaklanıyorsa, ağızdan alınan veya kulak damlası şeklinde verilen antibiyotikle tedavi edilir. Mantardan kaynaklanan bir iltihap durumu söz konusu olduğunda bu durum birçok defa tekrar edebilir.

Dış kulak iltihabının önlenmesi için, pis suda yüzülmemesi gerekir. Banyodan ve yüzmeden sonra kulakların kurutulması önerilir. Kulak kanalının rutubetli olması enfeksiyon kapmasını kolaylaştırır. Saç boyası yaparken ya da saç spreyi kullanırken kulak deliklerini kuzu yününden yapılmış ufak toplarla, kulağı kapatmakta fayda vardır. Bunlar suyu geçirmeyeceği için hasar söz konusu olmaz.

Dış kulak iltihabı; kulak kanalına su girmesi sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Kaşıntı, şişme, ağrı,kulak kanalı tıkanması ve sarımsı ceraat oluşması durumunda, rahatsızlıktan şüphelenmeli ve doktora başvurulup gerekli teşhis yapılmalıdır ve tedavinin uygulanması gereklidir.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 62/100 (93 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Genel Sağlık
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd