Durumunuzu Seçiniz.
>

Şaşılık ve ambliyopinin fark edilme dönemi genellikle çocukluk yıllarıdır. Ambliyobinin halk arasındaki telafuzu tembel göz olup, şaşılığın bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Gözlerin birlikte aynı yöne odaklanması normal görüşü oluşturur, ancak; gözlerin birlikte işlev görmemesi üzerine çift görme denilen olay ortaya çıkar. Küçük bir çocuğun şaşı olması, gördüğü çift görüntünün birtanesini dikkate almaması olarak kendini gösterir ve gözle beyin arasındaki sinir bağlatıları normal olarak gerçekleşmeyecektir. Meydana gelen görüş, her iki gözün sağladığı algılama özelliğine sahip olmaz.

Ambliyopi; baskın olmayan gözün görüşünün zayıf olma durumudur ve şaşılıktan ötürü meydana gelir. Şaşılığın yanı sıra; miyopluk, hipermetropluk ya da astigmatizmin de etkisi olabilir. Çok nadir olarak, çocukluk kataraktından da bahsetmek mümkündür. Daha fazla etkilenmiş olan göz, beyin tarafından kapatılır ve daha güçlü olan göz baskın olur, bu şekilde de iyi görüşü korur. Her bir gözün dış kısmında, altı adet kas bulunur. Bir cismin uygun bir şekilde algılanabilmesi için, görüntünün retina merkezine ulaşıp, her gözün arkasında odaklaması için bu altı kasın birlikte işlev görmesi gerekir. Retinadan gelen imaj, optik sinir tarafından beyin görüntü algılama merkezine gönderilir. Bu elektrik mesajları beyin tarafından üç boyutlu görüntü şeklinde anlamlandırılır ve iki gözlü görüşün derinliğin algılanması sağlanır. Bazı kişilerde meydana çıkan bu göz kusurunun tam olarak nedeni bilinmemektedir. Şaşılık, kız ve erkeklerde meydana gelme olasılığı eşittir.

Ambiyolobi ve şaşılığın tedavi edilebilmesi için erken farkına varılması son derece önemlidir. Bütün çocukların yaklaşık yüzde dördü şaşılıkla karşı karşıyadır. Beş yaşına kadar fark edildiği takdirde, birçoğunun tedavisinde olumlu sonuçlar alınmaktadır, ancak geç kalınma durumunda baskın olmayan gözde görüş kaybı yaşanabilme durumu vardır. Bu yüzden ilk ilke, erken teşhisdir. Şaşılığı fark etmek ambliyopiye göre daha kolaydır, ambliyopiyi fark etmek için görüş keskinliği testlerini uygulamak gerekebilir.

Çocuklarda ortaya çıkan şaşılığın en yaygın türü, içe ve dışa dönük şaşılıktır. Bazen, göz aşağı ve yukarı döner, bu sapma sürekli olabilir ya da aradabir, çocuğun yorulması üzerine ve kasların zayıfladığı zaman ortaya çıkabilir. Bebekler, görme yeteneği ile doğar, ancak ilk başta odaklanma becerileri yoktur. Bunun sebebi de, gözlerle beyin arasında bulunan sinir bağlantıları henüz organize olmamıştır. Gözlerin birbirinden bağımsız çalışırmış gibi göründüğü zamanlar olabilir, bazen içeri bakarak, bazen ise dışarı dönerek bakar. Bu değişim normaldir, ancak önemli olan nokta; her bebek, üçüncü ya da dördüncü ayın sonuna kadar odaklanma yeteneğini kazanmış olmalıdır.

Bebeklerde ve emekleme çağına erişmiş çocuklada, sık sık gözlerin kusurla birleştiği yerde fazladan bir kıvrımla karşılaşılır. Bu kıvrımla, çocukta şaşılık var gibi gözlemlenebilir, ancak bebeğin görüntüsü değiştikçe bu kıvrımın da kaybolma olasılığı yüksektir. Çocukta, şaşılık olduğunu düşünüp tedirgin olmadan ve şaşılık olmadığından emin olarak konuyu kapatmadan önce dikkatle kontrol edilmesi gerekir. İlk iş; çocuğun gözlerine dikkatlice bakmaktır. Her iki gözde görülen ışığın noktası diğeri ile simetrik durumda olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer durum böyleyse, çok büyük olasılıkla, çocuğun gözleri normaldir. Diğer detaylar ise; çocuğun gözleri birlikte çalışıp çalışmadığını kontrol etmek üzerinedir. Bu yetenek, el ile çocuğun görüş alanını yanlamasına görecek şekilde geçirmekle denenebilir. Gözlerin tek vücut olarak hareket edip etmediği kontrol edilmelidir. Öbür göz kapatıldığında, her iki göz de yüzü veya bir cismi takip edip etmediği incelenmelidir. Güneşe çıkıldığında, çocuğun bir gözünün kayma durumu kontrol edilmelidir. Çocuk oyuncakları ile oynarken, şaşı görülüp, ancak uzağa baktığında normal görünüp görünmediği üzerinde durulmalıdır. Başını bir tarafa eğme eğilimi göstermesi ya da emekleyen bebeğin cisimlere elini uzatırken veya oynarken derinliği algılayamamasının belli olması şaşılıkta aranması gereken kriterlerdendir.

Çocuğun şaşı olabileceği şüpheleniyorsa, aile doktoruna ya da göz doktoruna başvurulmalıdır, kontrolden geçirilmelidir. Çocuğun görüşünü kontrol ettirmek, hiçbir zaman erken yapılan bir adım olarak görülmemelidir. Yeni doğmuş bir bebekte bile şaşılık teşhisi koyulabilir. Küçük bir çocukta ampliyopiyi teşhis etmenin ilkesi, gözler arasında görüş bakımından bir fark belirlemektir. Çocuğun doktoru ya da göz doktoru, bebeğin bir gözünü kapayarak, çeşitli cisimlerin hareketlerine tepkisini test eder. Eğer ampliyopi mevcut ise, çocuk, sağlam gözünü kapatan bandı çıkarmaya çalışabilir ya da farklı türden bir direniş sergileyebilir. 3 yaşına gelindiğinde, görüş tam olarak ölçülebilir. Karıştırılmaması gereken bir husus vardır, bu da gözün her iyi görmediği zaman ambliyopiden şüphelenmektir. Bir gözün daha az görmesi, miyopluk, hipermetropluk ya da astigmatizm sebebiyle gerçekleşebilir, doktor kontrolü sonucunda durum daha netlik kazanır. Aynı zamanda, katarakt, tümör, iltihap ya da diğer rahatsızlıkların belirtisi olup olmadğını keşfetmek için gözün iç kısmı da kontrol edilir.

Birçok kişi, çocuklar büyüdükçe, şaşılık ve ambliyopiden kurtulduğunu düşünür, ancak durum böyle değildir. Etkilenen gözde görüş bozulmasını önlemek için hemen tedavi edilmesi gerekir. Optik tedavi, tıbbı tedavi ve cerrahi tedavi metodları vardır. Bunlar teker teker kullanılabileceği gibi birarada da kullanılabilir.

Optik yaklaşımlar: Çocuğun hipermetroplukla birlikte şaşılığı mevcut ise, sorunu çözmek için gözlük yeterli olabilir. Bazen ise, lens ya da özel prizmalar kullanılarak gözdeki özel durum düzeltilebilir.

Tıbbı tedavi: Ampliyopinin ameliyatsız tedavisidir. Zayıf gözü kullanmaya zorlamak için normal gözün üstünü kapatmak gerekir. Bu düzenleme, göz ile beynin görsel algılamayı ayarlayan kısımları arasındaki sinir bağlantılarını düzenlemeye yardımcı olur. Bu işlem, bireyin ilk yılında gerçekleştirilir. Eğer çocuğun odaklanma sorunu yoksa bu organizasyonu gerçekleştirmeye gerek yoktur. Aynı netice, görüşü geçici olarak bozan ve gözbebeğini büyüten ilaçlar damlatılarak elde edilebilir. Bazı şaşı çocuklar, gözbebeğinin küçülmesini sağlayan ilaçla tedavi edilir. Bu yöntemlerde en iyi sonuç küçük çocuklarda alınabilir. Zayıf olan göde görüş düzelince, gözleri paralel pozisyona getirmeye yönelik tedavi uygulanır. Bazı doktorlar, şaşılık ve göz tembelliği için göz egzersizleri tavsiye eder, ancak birçoğu bu aktivitelerin çok etkili olmadığını düşünerek tavsiye etmez.

Bazı durumlarda gözlük veya ameliyat uygun görülür, bu da cerrahi tedavi altında gerçekleşir. Şaşı olan birçok çocuğun göz kaslarını yeniden düzenlemek için ameliyata ihtiyaç duyulur. Genellikle, hastaneye yatırılmaya gerek duyulmadan, ancak hastanede ve genel anestezi altında uygulanır. Cerrah, gözü örten dokuda ufk bir kesi yapar. Daha sonra, göz kaslarından biri ya da birden fazlasının uygun dizilişini sağlamak için, yerinde değişiklik yapılır. Sorunun karışıklığına bağlı olarak gözü normal pozisyona getirebilmek için birden fazla ameliyat uygulanabilir.

Tedavi, beş ya da altı yaşına gelinmeden uygulanırsa, görüş keskinliği normale yakın hale gelebilir. Çocuğun öncesine göre daha iyi görmesi sağlanacak ve çocuğun dıştan görünümü de normalleşecektir. Kişilik gelişmesinin en etkili olduğu yıllar çocukluk dönemidir ve o dönemde diğer çocuklarla aynı görünüme sahip olmak ciddi bir önem taşır.

Ambliyopi ve şaşılık çok önemli göz sorunlarındandır, küçük yaşta fark edilmesi, tedavi olasılığını arttırmakta ve kişinin normal görünümünü sağlamaktadır. Böyle bir sorundan şüphelenildiğinde doktora başvurulmalı ve gereken uygulamalar yapılmalıdır. Küçük yaştaki bir bireyin farklı görünümü, onun sosyalleşmesinde de sorun yaratabileceği unutulmamalı, ona göre bir yol izlenmelidir.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 66/100 (150 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Genel Sağlık
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd