Durumunuzu Seçiniz.
>

Bebekteki Değişiklikler
Bu haftanın sonunda bebek yaklaşık 700(550-1330) gram ağırlığında olacaktır ve kemiklerin sertleşme süreci devam ediyor ve bebeğinizin boyu da yaklaşık 34 cm olup poposundan başına uzunluğu 22 cm. kadardır. Bunlar bebekten bebeğe ve hamilelikten hamileliğe değişen ölçülerdir. Bebeğin omurga yapıları; 33 omur, 150 eklem ve 1000 bağ- oluşmaya başlamıştır. Akciğerlerdeki kan damarları gelişiyor ve burun delikleri açılmaya başlamıştır. Bu haftanın en önemli olayı bebeğin tat duyusunun büyük ölçüde gelişmiş olmasıdır. Tat duyusu ile birlikte bebeğinin süt dişleri de gelişiyor. Bebeğin incecik tırnakları da dahil tamamen gelişmiş olan elleri artık çevresinde bulunan şeyleri hissedebiliyor olmasıdır. Buna kendi cildi ve hatta göbek kordonu da dâhildir. Bebek artık parmaklarını yumruk yapacak şekilde bükebilmektedir. Ayrıca Bu hafta bebeğinizin diğer tüm bireylerden ayırt edilmesini sağlayan el ve ayak izleri oluşmaya başlayacak. Bunun yanı sıra bebeğin uykuda ve uyanık olduğu zamanları fark edilebilir düzeye gelmiştir. Bebeğin hareketlerini en fazla yatar vaziyette dinlenirken hissedilir. Aynı zamanda bebeğin işitme duyusu da gelişmiştir ve artık annesinin sesini duyabilir.
25. haftada dopler ultrason ya da steteskop ile doktor bebeğin kalp atışlarını rahatlıkla duyabilir. Bebeğin cinsiyeti ile ilgili değişimler tamamlanmış durumdadır. Erkeklerde testisler skrotum (erbezi torbası) içine yerleşir, kızlarda ise vajina oluşur. Omurga sistemi tüm kemikler, eklemler ve bağlar tam olarak şeklini almış durumdadır.

Annedeki Değişiklikler
Anne adayının rahmi bir futbol topu büyüklüğüne ulaşmıştır. Büyüme hızlı bir şekilde devam ediyor. Bu büyüme sürecinde rahmin belde bulunan sinirlere hafifçe baskı yaptığında bile bel ve bacaklarda zonklama tarzında ağrılar hissedilebilir. Ağrılarınız çok şiddetli olduğunda doktorunuzun önereceği ağrı kesicileri kullanılabilir. Bu haftalarda anne adayı yorgunluk hissedebilir. Bu durum gebeliğin normal yakınmalarından birisidir. Aynı zamanda anne adayı gözlerinizin ışığa karşı oldukça duyarlı olduğunu rahatlıkla fark edebilir. Gebeliğe bağlı göz kuruluğu pek çok anne adayının ortak yakınmasıdır. Büyüyen rahmin baskı yapması ve dolaşımın bozulması nedeni ile bacaklarda ve belde ağrılar olabilir. Eğer ağrılar çok şiddetliyse doktorun önerdiği ağrı kesiciler kullanılmalıdır. Bazı gebelerde ise el parmaklarında dahi ağrılar olabilir. Bu gibi durumlarda soğuk tatbiki oldukça yararlı olmaktadır. Gebelikte artan hormonlara bağlı olarak vaginal akıntılarda artış olabilir. Pamuklu iç çamaşırları giyilmesi ve temizliğe dikkat edilmesi önerilir. Bunun yanı sıra, gerek genişleyen rahmin sindirim sistemine baskı yapması, gerekse progesteron hormonunun midenin boşaltılmasını yavaşlatması (yemeklerin içindeki besin öğelerinin daha iyi ayrıştırılmasını sağlamak üzere) nedeniyle hamilelikte sindirim şikayetlerine sık rastlanır. Sonuç olarak hazımsızlık, mide yanması gibi şikayetler en sevdiğiniz yemeği bile bir kabusa dönüştürebilir. Bu durumda daha sık aralıklarla daha küçük porsiyonlar yemeye ve yağlı ve baharatlı gıdalardan kaçınmaya gayret edilmelidir.
24 - 28.haftalarda 50 gr şeker yükleme testi yaptırılması gerekmektedir. Bu test ile daha önce şeker hastalığı olmayan gebelerde bile sadece gebelikte ortaya çıkan ,anne ve bebeği olumsuz etkileyen (iri bebek , zor doğum vb) şeker hastalığı (gestasyonel diabet) açığa çıkarılmaya çalışılmaktadır. Aç veya tok karna (tercihen açlığı takiben açlık kan sekeri ölçüldükten sonra) 50 gr glukoz(seker) verildikten 1 saat sonraki kan sekeri ölçümü 140 mg /dl altında olmalıdır.
Yukarıda belirtilen bilgiler yaklaşık olarak verilmiştir. Her hamilelikte farklılık gösterebilir ve büyüme oranlarına göre değişebildiği göz önünde bulundurulmalıdır.

İsterseniz Siz de Bu Makalemize Puan Verebilirsiniz.

Puan: 58/100 (203 Oy verildi)

En Çok Arananlar:
Yazar: Leylekler Getirdi
Google
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı adı : Oturumumu sürekli açık tut
Şifre :
     
 
Mail ile paylaş

 

Hafta Hafta Gebelik
Kategorisindeki Diğer Konular
  • Yorumlar
  • Benzer konular
Sağlık Hamilelik / Gebelik
    Sosyal Ağlar
  • Bizi Google+'da bulun
Leyleklergetirdi.com içeriği bilgi nitelikli olup bir sağlık uzmanı tarafından yapılan teşhis ve tedavi yerine geçmez.
©2010- 2019 Leyleklergetirdi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Yeni Mesaj
Alıcı:
Konu:
Mesaj:
 
Sil Onay
dd
  
Sil Onay
dd